Makaleler

YENİ TERÖRİSTLERİ BİZ EĞİTECEK MİŞİZ

sait-balci

10 Ekim Cuma günü televizyon haberlerini seyrederken ekranın alt bandında, ABD Dışişleri Bakanlığının bir açıklaması geçti. Haberi takip ettim. Geçen alt yazıda ülkemizin, Suriyeli ılımlı muhaliflerini eğitme ve teçhizatlandırma programını kabul ettiğinin haberini veriyordu. Bir an için yine ne halt işliyorlar diye düşündüm. Sonradan aklım başıma geldi. Belli ki ABD Erdoğan’a yeni bir görev vermişti. Halen hazırdaki teröristler yetmemiş olacak ki, şimdi de yeni teröristler yetiştirecekmişiz. Fakat eğiteceğiz teröristler ılımlı imiş. Bu da şükür yarabbi. Eğer azgın oluş olsaydılar ne yapardık? İyi ki ılımlı terörist yetiştirecekmişiz. Eğitim sonrası azarlar mı bilmem ama en azından şimdilik Suriye’ye girme yerine eğitim görevi vermişler. Eğitim konusunda da zaten uzman sayılırız. Bu eğitimi nerede vereceğimiz şimdilik belli değil ama ben daha evvel IŞİD militanlarını eğittiğimiz Apaydın Dinlenme Tesislerini öneriyorum. Ne de olsa gözden uzak bir yer. Burada ılımlı teröristleri istediğimiz gibi eğitebiliriz. Hatta burada zorunlu din dersleri de verebiliriz. Ne de olsa Müslüman bir ülkeyiz ya o yüzden. Keşke gelecek olan ılımlı teröristler okul çağında olsaydılar. O zaman tam bir dindar terörist yetiştirmiş olurduk. Böylelikle hem sevaba da girmiş olurduk.

Aslında bizimkiler eğitim işinden çok, Suriye sınırında uçuşa yasak bölge oluşturulmasına odaklanmışlardı ama yine olmadı. ABD bu konuya sıcak bakmadığını bildirdi. Oysaki bizimkiler çok şey istememişlerdi. Suriye sınırına da Irak’ta olduğu gibi uçuşa yasak bir koridor açılıverseydiler ne olurdu sanki? Şunun şurasında insan koskoca dünya liderinin bu isteğini geri çevirir mi? Bu konuda doğrusunu söylemek gerekirse Obama çok büyük ayıp etti doğrusu. Ben olsam daha da Obama ile görüşmem. Hatta bir daha Obama’yı ziyarete bile gitmem. Obama özür dileyene kadar da telefonlarına bile çıkmam.

Bizimkilerin Obama’dan bekledikleri diğer bir istek te IŞİD’in yanı sıra Esat’ın da vurulmasıydı. ABD maalesef bu isteğimizi de geri çevirdi. Gündemlerin de Suriye’yi vurmanın olmadığını söylediler. Şu an için sadece IŞİD’e karşı odaklandıklarını söylediler. İnsan IŞİD’in yanında yanlışlıkla da olsa Esat’ın hedeflerini de vurmaz mı? Yok, kardeşim bunlar ne anlar, terörist ile mücadele etmekten. Bakın biz PKK terör örgütü ile nasıl mücadele ediyoruz. Hiç kimse duymadan etmeden nasıl tavizler veriyoruz. Terörle mücadele dediğiniz böyle olur işte. Bunun adına ister mücadele deyin, ister müzakere deyin. Hiç fark etmez. Sonuçta biz bu konuda başarılıyız. Siz bakmayın PKK yandaşlarının ülke içinde çıkarmış oldukları kargaşaya. Yarından sonra biz taviz daha verdik mi yine terörü bitirmiş oluruz. Bu işler böyledir zaten. Fakat Esat’ın estirdiği devlet terörünü mücadele ederek çözeceğiz. Yani içerde müzakere, dışarıda mücadele edeceğiz. Gerçi elimizde uçakları kaldıracak pilot da kalmadı ama olsun. Önemli değil. Hele bir Obama IŞİD’i bırakıp Esat’a yönelsin. O zaman Esat ile nasıl mücadele ettiğimizi dünya âlem görecek.
Yarın tekrar buluşana dek hoşça kalın.13.10.2014

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title