BugünMakaleler

YENİ SENARYOLAR DEVREDE

Evvelki gün gece yeni bir darbe girişimi için alarm verilmiş. Haberiniz oldu mu? Olduğunu pek sanmıyorum. Çünkü darbe girişiminde bulunan yok. FETÖ ve ABD’nin şu an darbe yapacak halleri de yok. TSK zaten bu yapısıyla darbe filan yapamaz. O halde durduk yerde bu darbe işi de nereden çıktı diyorsunuz değil mi? Ben de aynen sizler gibiyim. Ancak ben haberin doğruluğu ile ilgili biraz internette gezindim. Edindiğim bilgileri de sizlerle paylaşacağım.

Ortaya atılan haber ile ilgili evvelki gün Başbakanlık korumaları acil göreve çağrılmış. Ankara Büyükşehir Belediyesi de söz konusu iddia üzerine kamyonları hazırlamış. AKP İstanbul Milletvekili Metin Külünk konuyla ilgili olarak yapmış olduğu açıklamada ‘’ Her şey kontrol altında’’ demiş. Milat Gazetesi Ankara Temsilcisi Bayram Zilan ‘’ Ayaktayız, ışıklarımız açık! Gelen gelsin!’’ diye mesaj göndermiş. AKP’li gazeteci Ömer Turan’da sosyal medya üzerinden yapmış olduğu paylaşımda ‘’ Sanki her gece 15 Temmuzmuş gibi temkinli ve teyakkuzda olun, sanki Türkiye bir İskandinav ülkesiymiş gibi de normal hayatınıza devam edin ‘’ diye yazmış. Bazı vatandaşlar da Beştepe’ye giderek fotoğraf paylaşmışlar.

Evvelki gün ile ilgili işte böyle gelişmeler yaşanmış. Sizleri bilemem ama benim burnuma yeni kokular gelmeye başladı. Artık bundan sonra yeni bir darbe girişimi mi olur, yoksa savaş bahanesi ile topyekûn Suriye’ye mi girilir, bilemiyorum. Ancak kesin olan bir şey var. O da iktidar partisinin seçim günü yaklaştıkça paniklemeye başladığıdır. Zaten Cumhurbaşkanı Erdoğan uzun bir süredir anketlerden sağlıklı sonuçları alamadıklarını itiraf etmişti. Bu nedenle bu aralar seçim anketi yaptırıyor ama yayınlatmıyor. Eskiden çarşaf çarşaf ekranlarda seçim anket sonuçları yayınlanırdı. Şimdi ise sessizlik var. Ne yapacaklarını şaşırmış durumdalar. Doğrusu böylesine bir gelişmeyi beklemiyorlardı dersem sanırım sizleri yanıltmış olmam.

Cumhurbaşkanı Erdoğan her zaman olduğu gibi yine sahaya güvenerek Meclisten çıkan rejim değişikliği yasasını onaylamıştı. Ancak şu an görüldüğü üzere evdeki hesabın çarşıya uymadığı görünüyor. İktidara geldiklerinden bu yana da ilk defa anket sonuçlarında geride kaldılar. Devletin tüm imkânlarını kullanmalarına rağmen geride kaldılar. Geçen gün Başbakan Binali Yıldırım’ın on beş yıllık AKP iktidarının eski Bakanları ve kurucu üyeleri ile birlikte kahvaltı yapmasının bir sebebi de buydu. Kahvaltıya eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül katılmadılar ama Bülent Arınç dâhil bugün milletvekili bile olmayan birçok kurucu üye katıldı. Bu kahvaltı eski milletvekilleri ile Bakanları ikna etme turlarının üçüncüsüydü. Anlayacağınız eski milletvekillerine ve Bakanlarına adeta yalvarıyorlar. Sahaya çıkmalarını istiyorlar. Biz ettik siz etmeyin diyorlar. Bu girişim tutar mı bilemem. Ancak Karar Gazetesinden Elif Çakır’ın yazdığına göre, eski milletvekilleri ile Bakanlar sürdürülen seçim kampanyasının yanlış olduğunu dile getirmişler. Seçim kampanyalarında kullanılan konuşma dilinin yanlış olduğunu söylemişler. Dini referansların siyasete bu kadar hunharca alet edilmemesi gerektiğini dile getirmişler. AKP’nin giderek pozitif ve gerçekçi söylemlerden uzaklaştığını ve çatışmacı bir dil kullandığını söylemişler. Başbakan Binali Yıldırım kahvaltı da yapılan bu eleştirileri Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iletmiş midir bilemiyorum. Ancak benim bildiğim bir şey var. O da Erdoğan’ın böyle uyarıları dikkate almayacağıdır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bildiğinden şaşmaması evvelki gün düzenlenen senaryodan üç aşağı beş yukarı belli olmuş oldu. Zaten şu an yapacak başka hamleleri de kalmadı. Şu ana dek Avrupa ülkeleri ile kavga etmek de dâhil birçok planı da uyguladılar. Artık sıra yeni bir darbe girişimine veya savaş çıkartmaya geldi. Şimdi bu veya buna benzer senaryoları deneyecekler. Şimdiden de provasını yapıyorlar. Bilginiz olsun. 23.03.2017

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title