BugünMakaleler

SAHADAN İZLENİMLER

Uzun bir aradan sonra HAYIR PLATFORMU ile yine sahadayım. Rejim değişikliği referandum çalışmalarına katılıyorum. İtiraf etmem gerekirse meydanları özlemişim.16 Nisan’da oylanacak olan rejim değişikliği Anayasasını seçmenlere anlatmak, onları bilgilendirmek kadar bugünlerde anlamlı bir çalışma zaten olamazdı. 16 Nisan’dan sonra keşke demenin de hiçbir şeye faydası olmaz. Bu nedenle keşke dememek için sahadayım. Kararsız seçmenleri bilgilendirmek için sahadayım. Anlayacağınız geçmiş referandum seçimlerinde kullandıkları oyun rengi yüzünden pişman olan seçmenlerimizin bir daha pişman olmamaları için HAYIR PLATFORMU olarak sahadayız.

Şu ana kadar gözlediğim kadarı ile Marmaris’te bile halen daha kararsız seçmenler var. Ancak bu seçmeler rejim değişikliği yasasının ne getirip götürdüğünden haberleri bile yok. ‘’Bilmiyorum’’, demekle yetiniyorlar. Ayrıca bu konudaki bilgisizliklerinin ortaya çıkmasından da çekiniyorlar. Toplum olarak maalesef böyle bir alışkanlığımız var. Bilgisizliğimizi örtmek için genelde yuvarlak cümleler kurarız. Kararsız seçmenler de aynen böyle davranıyorlar. Sanki çok şey biliyormuşlar gibi de kafa sallamayı ihmal etmiyorlar. Bakışlarından, hal ve hareketlerinden sorduğunuz birkaç soru karşısında nasıl afalladıklarını zaten anlıyorsunuz.

Şu ana kadar edindiğim izlenimlere göre Marmaris seçmeni 16 Nisan’da büyük bir çoğunlukla HAYIR diyecek. Bu tabloyu meydana çıktığınız zaman görebiliyorsunuz. HAYIR, broşürü dağıtırken seçmenlerin yüzündeki ifadelerden anlayabiliyorsunuz. Ancak her şeye rağmen yine de arada bir kararsız seçmenlere rastlamanız mümkün. EVET, oyu verecek olanlar ise kesinlikle ne bir broşür alıyorlar, ne de verdiğiniz selamı. Sanki bu derece düşmanız. Muhatap bile olmak istemiyorlar. Çünkü böyle bir yapıları var. Çok sık karşılaşılmasa da böyle kişilere arada rastlamak mümkün oluyor. Ancak biraz önce de ifade ettiğim gibi Marmaris’in genelinde HAYIR oyu verecek olanlar yoğunlukta. Bu durum sahaya da yansımış durumda.

Bir pazar çalışması esnasında AKP Kadın Kolları ile karşılaştım. Pazar yerine yeni girmişlerdi. Birkaç broşür dağıttıktan sonra bizim geldiğimizi görünce çalışmayı bıraktılar. Ben de onlara bir merhaba demek için yanlarına gittim. Biraz panik oldular. Kendilerini seçmen sandığımı zannederek bana kendilerini tanıtmak gereği duydular. Ben de salt merhaba demek için yanlarına geldiğimi söyledim. Niyetim onlarla biraz sohbet etmekti. Neden EVET dediklerini anlattırmaktı. Ancak bu çabam boşa çıktı. Çünkü konuşmak istemediler. Sonrasında apar topar pazar yerini terk ettiler.

Bu seçimlerde EVET oyunu verecek olanlar neden EVET oyunu vereceklerini bilmiş olsaydılar eminim şu anda anketlere yansıyan HAYIR oyları açık ara önde giderdi. Gerçi şu anda da HAYIR oyları önde gidiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sahaya inmesine rağmen HAYIR oyları önde gidiyor. Erdoğan’ın eski milletvekilleri ve Bakanlar ile bir araya gelmesine rağmen HAYIR oyları önde gidiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım devletin tüm imkânlarını kullanmalarına rağmen HAYIR oyları önde gidiyor. Yine Erdoğan’ın spor camiası ile bir araya gelmesine rağmen HAYIR oyları önde gidiyor. Almanya, Hollanda, Belçika ve Avusturya ile durduk yerde kavga çıkartmalarına rağmen HAYIR oyları önde gidiyor. İleriki günlerde tablo ne olur bilemem ama şu an HAYIR oyları önde gidiyor. Bu durumu Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım’da biliyor. Sırf bu nedenle yapılmakta olan anket sonuçlarını paylaşmıyorlar. Anlayacağınız sıkıntı içindeler. Yenilgiyi kabullenmekte zorluk çekiyorlar.
Bugün son sözlerimi atalarımızın bir sözü ile noktalayacağım. Atalarımız, ‘’Korkunun ecele faydası yoktur.’’ demişler. Başka söze gerek var mı? 22.03.2017

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title