Makaleler

YAŞASIN CUMHURİYET

            29 Ekim Pazartesi günü tüm engellemelere rağmen halk, Ankara’da Atası ile buluştu. Halkın coşkusu karşısında polislerin barikatı dayanamadı. Ankara Hükümeti, İzmir, Antalya ve daha birçok yerde Ankara’ya gelmek isteyen halka geçit vermedi. Türlü bahanelerle otobüsler durduruldu. Sanırsınız ki teröristler Ankara’yı basıyor da o yüzden güvenlik önlemleri alınıyor. Hâlbuki hiç alakası yok. Ankara Hükümeti ise gelişmelerden rahatsız olmuş durumda. Mısır’da Arap Baharı adına halk Tahrir Meydanına çıkabilir ama ülkemizde halk Cumhuriyet Bayramı için toplanamaz. İleri demokrasinin kol gezdiği ülkemiz böylelikle bir kez daha ileri demokrasi adına iyi bir sınav verdi. Ankara Hükümetine destek veren Avrupalı dostlarımız sanıyorum olanlardan memnun kalmışlardır. Cumhuriyeti kutlayan halkına biber gazı ve su sıkarak Cumhuriyeti kutlayan böyle bir iktidar herhalde bir daha zor bulunur. Dünyada eşi benzeri ender bulunan böyle bir iktidara sahip olduğumuz için ne kadar övünsek azdır.

Başbakan, Ankara’da Cumhuriyeti kutlamak için toplanan kalabalığı Cumhuriyet Mitinglerine benzetmiş. Hani bir yerde de yasaklar bu yüzdenmiş. Sanki Cumhuriyet Mitingleri suçmuş gibi. Ulus’ta toplanan halk Cumhuriyet Mitinglerini andırsa ne olur andırmasa ne olur? Sonuçta mitingler demokratik bir hak değil midir? Yoksa ileri demokrasinin yaşandığı ülkemizde mitingler yasak mıdır? Hele hele Cumhuriyet Bayramını kutlamak nasıl bir suç kapsamına girer? Sonuçta baştan itibaren Cumhuriyet kutlamalarına yasaklama getirilmeseydi dananın kuyruğu mu kopardı? Alın işte size örnek bir Cumhuriyet kutlaması.

Cumhuriyet Bayramı kutlamaların sözde diğer bir nedeni de kışkırtma ihbarının alınması imiş. Nedense bu kışkırtma tertipleri ya Cumhuriyet Bayramı törenlerine ya 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarına ya da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramına rastlıyor. Ne kadar tesadüf değil mi? Hadi diyelim böyle bir provokasyon tehdidi alındı o zaman devletin güvenlik birimleri kutlamaları koruma altına alması gerekmiyor mu? Yarından sonra gerek yerel seçim meydanlarında gerekse genel seçim meydanlarında yine böyle bir kışkırta tehdidi alındığında o seçim propagandası da iptal edilecek mi? Yoksa seçim propaganda mitingleri korumaya mı alınacak? Hele hele İktidar Partisinin yapacağı mitingler ile ilgili bir kışkırtma sinyali alındığı zaman devletin güvenlik birimleri etten duvar örmüyorlar mı? Başbakan, neden her gittiği yere bir koruma ordusu taşıyor? Başbakan, ülke içinde yapacağı açılışları da olası bir provokasyona karşı ertelesin bakalım. Mümkün müdür böyle bir olasılık?

Başbakan, Ulusta gerçekleşen Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında tazyikli su sıkılan halkı görmüyor da kutlama törenlerinde görevli polislerin yaralanmalarına dikkat çekiyor. Peki, üzerlerine gaz sıkılan halk ne olacak? Üzerlerine tazyikli su sıkılan halk ne yapacak? Polis’in canı can da halkın canı patlıcan mıdır? Siyasi İktidarın bir görevi de Cumhuriyet rejimi sayesinde iktidarda olmasından dolayı Cumhuriyeti korumak ve kollamak değil midir? Cumhuriyet Bayramı törenlerine katılan halkın üzerine gaz ve tazyikli su sıkılmasını emredenleri buradan nefretle kınıyorum. Sevsek de sevmesek de Cumhuriyet Bayramı törenlerini yasaklamak bir tarafa daha aksine tüm yurtta kutlamaların coşkulu geçmesi adına emek vermek gerekir. Peki, böyle bir irade mevcut mudur? Ne yazık ki Ülkemizde ulusal bayramlarına sahip çıkamayan bir iktidar partisi var.

Törenler sonunda anlıyoruz ki Ulusta düzenlenen törenlerin önünün açılması için Başbakan talimat vermemiş. Yazıklar olsun!  Halkına eziyet eden iktidara yazıklar olsun! Suriye’de Devlet Başkanı Beşşar Esat’ın halkına zulüm yapıyor diye cümbür cemaat üzerine çullanacaksınız ama öbür taraftan kendi ülkenizde Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına kısıtlama getireceksiniz. Dünyada eşi benzeri olan böyle bir uygulama var mıdır? Yani bağımsızlıklarını kutlamayı reddeden bir ülke var mıdır? Herhalde bu sadece bizim Ülkeye mahsus bir durumdur. Başbakan bir de utanmadan sıkılmadan polisin görevini yapmadığını söylüyor. Polisin biber gazı ve tazyikli su haricinde kalabalığa bir kurşun sıkmadığı kaldı. Herhalde inatla atasına koşmak için barikatı kıranlara bu muamelenin yapılması öngörülüyor. Yazıklar olsun! Yurttaşlara bir Cumhuriyet Bayramı kutlamasını çok gören Siyasi iktidara yazıklar olsun. !Yurttaşlar, siyasi iktidara inat Ankara’da, Antalya’da, İzmir’de, Muğla’da ve daha birçok ilimizde Cumhuriyet Bayramını coşkuyla kutladılar. Yaşasın Cumhuriyet.31.10.2012

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title