Makaleler

MÜTAREKE BASINININ CUMHURİYETE BAKIŞI

            29 Ekim Pazartesi ve 30 Ekim Salı günleri Milli Gazete, Taraf, Zaman ve Bugün gazetelerini iki gün boyunca Cumhuriyet Bayramına ne kadar sayfa ayırdıklarını görmek için bayiden aldım.

Bu geleneği bundan böyle Ulusal Bayramlarda ve 10 Kasım günleri devam ettirme kararı aldım. Çünkü malum bu mütareke basının okurlarına olayları nasıl saptırdıklarını bilmek ve öğrenmek gerektiğine inanıyorum. Ayrıca zaten mütareke basının haberleri nasıl yorumladıklarını da bilmek gerektiğine inanıyorum. Görüşlerine katılmasak da hangi dünyada yaşadıklarını bilmek gerekiyor. Okurlarına olayları ve haberleri nasıl sunduklarını bilmek gerektiğine inanıyorum. Ankara Hükümetinin sürekli ekranlarda konuşmalar yapan şakşakçılarını sizler de görüyorsunuz. Bu şakşakçı yazarlar Cumhuriyeti koruyacaklarına siyasi iktidarı nasıl koruyabiliriz diye adeta yarış içindeler. Geçenlerde eskiden Cumhuriyet Gazetesinde yazan şimdilerde iktidarın yazarı olan Cengiz Çandar, Habertürk Televizyonunda konuşmalarını Başbakan izliyordur diye özenle konuştuğunu söyledi. Cengiz Çandar böylece merdiveni iktidara dayamış bir gazeteci olduğunu itiraf etmiş oldu. Çandar ayrıca bağımlı bir gazeteci olduğunu da itiraf etmiş oldu. İşte bu yüzden bu zavallı gazetecilerin durumlarını görmek için zaten aralıklı olarak Zaman, Star, Taraf gazetelerini alıp okuyorum.

Şimdi gelelim 29 Ekim günü mütareke basının Cumhuriyet Bayramına ayırmış oldukları sayfalara. Öncelikle Zaman Gazetesinden başlamak istiyorum. Zaman Gazetesi 29 Ekim Pazartesi günü Cumhuriyet Bayramını, birinci sayfada sadece küçük bir yazı ile geçiştirmiş. Yazı ‘’Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun ‘’ şeklinde yazılmış. Gazetenin üçüncü sayfasında ise tam sayfa bayram kutlama mesajı yer almış. Şimdi diyeceksiniz ki ana sayfada verilmeyen haber iç sayfada nasıl yer almış? Elbette bu kutlama Zaman gazetesine ait değil. Bu sayfaya bir gsm şirketi Cumhuriyet kutlama ilanı vermiş de o yüzden. Yoksa Zaman Gazetesi Cumhuriyet Bayramı için tam bir sayfa hiç ayırır mı? Ama para tatlı gelmiş olmalı ki Cumhuriyet Bayramı ilanı almış. İlan da olmasa Cumhuriyet zamanda hiç yer bulamayacak zaten. Zaman Gazetesi diğer iç sayfalarda da birkaç ilan haricinde 12.sayfada da ‘’Cumhuriyetin 89.Yılı coşkuyla kutlanacak’’başlığı altında kısa bir haber yer almış. Zaman Gazetesi bu kısa haberin haricinde Cumhuriyetle ilgili başka da bir habere de yer vermemiş. Sanki 29 Ekim Pazartesi günü sıradan bir gün. O gün sanki hiçbir şey olmamış. Yani Cumhuriyetin kurulması Zaman Gazetesi için hiçbir şey ifade etmiyor.

Taraf Gazetesi için de 29 Ekim Pazartesi günü hiçbir şey ifade etmemiş sanki. Gazetenin ana başlığında ‘’Apo’nun ailesine görüşme vizesi ‘’.Başlık işte bundan ibaret.29 Ekim günü için ne kadar anlamlı bir başlık değil mi? İç sayfalarda ısrarla Cumhuriyet Bayramı Kutlama haberlerini aradım. Aradığım haberi 10.sayfada buldum. Bu sayfada ‘’Muhalefet Sokağa İnecek’’başlığı altında haber yapılmış. Bu haberden başkada Cumhurbaşkanı’nın Bayram mesajı yer almış. Taraf Gazetesi de en son sayfada gsm şirketinin Bayram Kutlama ilanına yer vermiş. İyi ki bu gsm şirketleri var. Onlarda olmasa bu gazeteler Cumhuriyet Bayramını hiç görmeyecekler.

29 Ekim Pazartesi günü Zaman ve Taraf gazetesinin haricinde bir de Milli Gazete aldım. Milli Gazetenin de diğerlerinden pek farkı yok. Milli Gazete birinci sayfada Cumhuriyet Bayramına hiç yer vermemiş. Cumhuriyetle ilgili tek bir satır yok.9.sayfada ise Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak’ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili görüşleri yer almış. Buna da şükür. En azından Cumhuriyet Bayramını unutmamışlar. Atalarımız ‘’Körle yatan şaşı kalkar’’demişler. İşte Milli Gazete okuyanlar da bu gidişle Cumhuriyeti unutup gidecekler. Hani içlerinde biraz Cumhuriyet aşkı varsa o da Milli Gazete sayesinde uçup gidecek.

30 Ekim Salı günü ise bir değişiklik yapıp Bugün Gazetesi aldım. Fethullah Hoca’nın gazetesi 30 Ekim günü ana sayfada ‘’ CHP 2007’yi özlüyor’’ başlığı altında Başbakan’ın kutlamalarla ilgili Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğluna yönelik eleştirisine yer vermiş. Bu haber de Cumhuriyet Bayramını kutlamaktan uzak sadece Cumhuriyet Halk Partisine bindirme yazısı olmuş. Bu haberden başkada Cumhuriyetle ilgili bırakın kutlama haberlerini Cumhuriyet kelimesini arayın ki bulasınız. Görüldüğü üzere söz konusu durum budur.

30 Ekim Günü Zaman Gazetesi ‘’İlklerin Bayramı’’ diye başlık atmış. Bu haberde ise Ankara Hükümetinin hipodrom kutlamalarını haber yapmış. Ulus’da gerçekleşen Cumhuriyet coşkusundan ise bir haber yok. Zaman iç sayfalarda ise Ulus görüntülerini ‘’89.Yıla Yakışmayan Görüntüler ‘’ başlığı altında vermiş. Zaman Ulus’ta kutlanan Bayramı yermiş ama Hipodromda yapılan törenleri göğe çıkarmış. Zaman Gazetesi 26. sayfasında da Cumhuriyet Kutlamalarına kısa da olsa yer vermiş.

Taraf Gazetesi 30 Ekim sayısında Ulus kutlamalarını ana sayfadan eleştirmek suretiyle vermiş. Taraf 11.sayfada da Ulus görüntüsüne yer vererek Sivil Toplum örgütlerinin bayramınına demedik laf bırakmamış. Diğer sayfalarda ise Cumhuriyetle ilgili başka bir haber ya da yorum yer almamış. Ne diyelim buna da şükür.02.11.2012

 

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title