BugünMakaleler

UFUKTA ERKEN SEÇİM VAR

Rejim değişikliğinin oylanacağı 16 Nisan referandum seçimlerinden sonra ufukta bir erken seçim görünüyor. Referandum seçiminden EVET de çıksa, HAYIR da çıksa iktidar partisi erken seçime gidecek. Bu varsayım kimilerine göre saçma gelebilir ama gerçekleşme olasılığı hayli yüksek. Çünkü gelişmeler bu erken seçime işaret ediyor. Bugüne kadar muhalefet kanadından olan bazı siyasiler de bu varsayımı dillendirdiler.

Peki, iktidar partisi referandum seçimlerinden sonra neden erken seçime gidecek? Gelin şimdi bu soruya hep beraber yanıt arayalım. Öncelikle referandum seçimlerinin kabul edilmesi varsayımı üzerinden gidelim. Nede olsa böyle bir olasılık da var. İktidar partisinin referandum seçimlerinden sonra erken seçime gitmesinin en önemli sebeplerinden bir tanesi FETÖ’nün siyasi ayağına girme konusudur. İktidar partisi normal şartlarda bu örgütün siyasi ayağına TBMM’deki salt çoğunluğunu kaybedeceği korkusuyla giremiyor. AKP, TBMM’deki salt çoğunluğunu kaybederse başına gelecekleri çok iyi biliyor. Bu yüzden İktidar partisi referandum seçimlerinden sonra erken seçime gidecek. Yeni milletvekili adaylarını FETÖ ile ilişkisi olmayan partililerden oluşturacak. Erken seçimlerden yine tek başına iktidar olmayı hedefleyerek FETÖ’nün siyasi ayağına girecek. Böylelikle FETÖ’nün son kalıntılarını da içinden temizlemiş olacak. O zaman kadar yeni bir anlaşma yapmazlar ise bu varsayım yürürlükte olacak.

Referandum seçimlerinden EVET çıkması olasılığı karşısında iktidar partisinin erken seçime gitmesinin ikinci bir nedeni de, referandumda kabul edilen rejim değişikliği yasasını 2019 yılını beklemeden hemen devreye sokmak istemeleridir. Rejim değişikliği yasası referandum da kabul edildikten sonra zaten kamuoyunda bu yönde beklentiler belirecek. Bu yöndeki beklentileri iktidar partililerin körükleyeceklerinden de emin olabilirsiniz. Sanırım böyle bir durumda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da boş duracağını düşünüyor olamazsınız. Hal böyle olunca en yakın bir tarihte erken seçimlerin yapılması gündeme gelecektir.

Rejim değişikliği yasası kabul edilmez ise iktidar partisi yine erken seçime gidecek. Çünkü referandum da geçiremediği rejim değişikliği yasasını bu sefer daha fazla milletvekili çıkararak mecliste kabul ettirmeye çalışacak. Çünkü Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum rejim değişikliği yasası referandum da kabul edilmez ise bu sistemin rafa kalkacağı anlamına gelmez diyor. Cumhurbaşkanı yasal sınırlarının içine çekilmez diyor. Bu ne demektir? Referandum seçiminden HAYIR oyu çıkarsa bile Başkanlık sistemi dedikleri rejim değişikliği yasası tekrar gündeme gelecek demektir. Peki, bu nasıl olacak? Elbette erken seçime gitmek suretiyle ve daha fazla milletvekili çıkartmak suretiyle olacak. Referandumda kabul edilmeyen sistemi mevcut sistem içinde 367 milletvekilinin oyu ile geçirmeye çalışacaklar. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum ’un açıklamalarından başka türlü bir anlam çıkmaz. Ancak bu plan tutar mı onu bilemem. Millet referandum da geçit vermediği sistem için AKP’ye 367 sayısına ulaşacak milletvekili verir mi bilemem. Bunlar referandum sonrasında konuşulacak konular.

Benim şu an gördüğüm kadarı ile açıkladığım sebeplerden dolayı ufukta bir erken seçimin göründüğüdür. İktidar partisinin ileri gelenleri elbette şimdi bu varsayımları kabul etmezler. Onlar şimdi var güçleri ile referandum seçimlerine asılıyorlar. Erken seçimi ise ancak referandum seçimlerinden sonra dillendirmeye başlayacaklar. 06.04.2017

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title