BugünMakaleler

ANKETLERİN DİLİ

Rejim değişikliği ile ilgili referandum seçimlerine tamı tamamına on bir gün kaldı. Şu ana kadar yapılan anket sonuçlarına göre 16 Nisan’a kadar önemli gelişme olmaz ise sandıklardan HAYIR oyu çıkacağı varsayılıyor. Bana göre de HAYIR oyları önde gidiyor. Eğer aksi olsaydı Başbakan Binali Yıldırım ile Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptırmış olduğu anket sonuçlarını şimdiye değin çoktan paylaşmış olurlardı. Anket sonuçları eskiden yandaş televizyon kanallarında ve gazetelerde sürekli yayınlanırdı. Şimdi ise böyle bir durum yaşanmıyor. Neden biliyor musunuz? Madem soruyu sordum, o halde yanıtını da vereyim. Sağlıklı anket sonuçları gelmiyor da ondan.

Dün gazetelerin anket sonuçlarına şöyle bir göz attım. Gezici Araştırma Şirketinin anket sonuçlarına göre EVET % 48.90, HAYIR ise % 51.10 bandında görünüyor. Konsensus Araştırma Şirketine göre ise EVET oyları % 48.80, HAYIR oyları ise % 51.20 oranında çıkmış. Sonar Araştırma Şirketinin sonuçlarına göre EVET oyları % 49, HAYIR oyları % 51 oranında görünüyor.1 Kasım genel seçim sonuçlarının tek bileni Adil Gür ise son yayınlanan anket sonuçlarında rejim değişikliği ile ilgili referandum seçimlerinde EVET ile HAYIR oy oranlarına yer vermemiş. Adil Gür işsizlik oranlarıyla ilgili yapmış olduğu anket sonuçlarını açıklamış. Terörle ilgili anket sonuçlarını açıklamış. Ancak Adil Gür referandum seçimlerinde EVET oy oranları ile HAYIR oy oranlarını söylememiş. Ben bu konu ile ilgili haberi Milliyet Gazetesinden okudum. Eğer Adil Gür EVET oy oranlarıyla HAYIR oy oranlarını açıklamış ise ben de Milliyet Gazetesinin yalancısı olmuş olurum. Ancak benim gördüğüm kadarı ile Adil Gür’ün yeni yayımladığı anket sonuçlarında referandum seçim sonuçları ile ilgili herhangi bir veri yok.

Normal şartlarda Adil Gür’ün A&G araştırma şirketi referandum seçimleri ile ilgili anket yoklaması yapmaması mümkün değil. Çünkü Adil Gür iktidar partisine en yakın araştırma şirketlerinden bir tanesidir. Dolayısıyla A&G araştırma şirketi düzenli olarak ve sürekli anket araştırması yapar. Ancak sonuçlar iktidar partisi açısından sağlıklı değilse Adil Gür bu sonuçları yayınlayamaz. Çünkü Adil Gür bugüne değin 1 Kasım seçim sonuçlarını bilen bir araştırma şirketi sahibi olarak iktidarın nimetlerinden yararlanan bir kişidir. Hal böyle olunca doğal olarak iktidarın nimetlerinden faydalanan birisi iktidar partisinin aleyhine çıkan seçim sonuçlarını açıklayamaz. Yoksa bundan sonraki süreçte yalnızlaşma söz konusu olur. Doğal olarak iktidarın nimetlerinden faydalanan birisi de kolay kolay yapmış olduğu anket sonuçlarını açıklayamaz. A&G araştırma şirketinin rejim değişikliği referandumu ile ilgili anket sonuçlarını açıklayamamasının başka bir nedeni de olamaz.

Aslına bakarsanız bir araştırma şirketi güvenirliliğini korumak için yapmış olduğu anketlerin sonuçlarını olduğu gibi açıklaması gerekir. Sonuçlar iktidar partisinin lehine ise de, aleyhine ise de mutlaka bu sonuçları açıklaması gerekir. Yoksa belli bir dönem sonra güvenirliliğinizi kaybedersiniz. Endüstriyel gelişimin öncüsü Robert Bosch ‘’ İnsanların güvenini kaybetmektense para kaybetmeyi tercih ederim’ ’diyor. İktidar partisinin lehine olmayan anket sonuçlarını açıklamamak veya hileli sonuç açıklamak belki kısa bir dönem için yararlı olabilir. Ancak bunun da bir sonu vardır.

Ben bu nedenlerden dolayı seçimlerle ilgili yapılan araştırmaların olduğu gibi açıklanmasının doğru olacağı kanaatindeyim. Böylelikle kamuoyu da yanıltılmamış olur. Anket sonuçları ile ilgili kafa karışıklığı da giderilmiş olur. Ne dersiniz? 05.04.2017

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title