BugünMakaleler

SİSİ’Mİ KAZANACAK, ERDOĞAN MI?

Geçtiğimiz dönemlerde Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah el – Sisi ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında uzunca bir süre kıyasıya kavga yaşanmıştı. Bunun nedeni de Sisi’nin Müslüman Kardeşler Örgütü’nün lideri Mursi’yi bir halk darbesiyle koltuğundan indirmesiydi. Erdoğan sırf bu yüzden Sisi’ye karşı sürekli Mursi’yi destekleyen söylemlerde bulundu. Ancak Erdoğan ulusal arenada istediği desteği bulamadı. Hatta Erdoğan’a yakın kardeş ülkelerden olan Suudi Arabistan ile Katar bile Müslüman Kardeşler Örgütü’nü terör örgütü ilan etti.

Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah el- Sisi ile ilgili gelişmeler bunlarla da sınırlı kalmadı. Sisi ABD Başkanı seçilen Trump’ı aday olduğu zamanlarda da desteklemişti. Trump’ta Sisi için ‘’ herkes bilsin ki, zor zamanda şahane işler yapan Sisi’yi tümüyle destekliyoruz, terörizme karşı birlikte mücadele edeceğiz’’ diyerek Sisi’ye vermiş olduğu desteği vurgulamış oldu. Trump Sisi ile Beyaz Saray’da görüşerek de muhataplarına mesaj verdi. Erdoğan ise uzun bir süre Trump ile görüşmek için randevu istedi. Ancak Trump Erdoğan’a 16 Nisan sonrasında görüşebileceğini söyledi. Trump bu arada Sisi ile görüşmesini de gerçekleştirdi. Merkel’in elini sıkmayan Trump Sisi’nin elini kuvvetlice sıkması da gözlerden kaçmadı.

Peki, Sisi’nin ABD Başkanı seçilen Trump’ı tebrik etmeye gitmesinin arkasında başka hangi nedenlerin olduğunu sorsam, ne yanıt verirsiniz? Sisi’nin salt Trump’ı tebrik etmeye gittiğini düşünüyor olamazsınız. Sisi’nin ABD’ye gitmesinin asıl sebebi Müslüman Kardeşler Örgütü’nün ABD tarafından terörist örgüt olarak ilan edilmesidir. Görünüşe bakıldığı zaman Trump’ın bugüne kadar ortaya koyduğu siyaset Sisi ile de uyumlu görünüyor. Dolayısıyla Trump’ın Müslüman Kardeşler Örgütü’nü terörist örgüt olarak ilan etmesi içten bile değil.

Madalyonun bir de FETÖ yanı var. Cumhurbaşkanı Erdoğan uzunca bir süre Obama’dan FETÖ’yü iade etmesini istemişti. Fakat Obama FETÖ’yü iade etmediği gibi bu türde hiçbir yaklaşımda da bulunmadı. Bunun üzerine Obama’dan umudunu kesen Erdoğan Trump’ın Başkan seçilmesini bekledi. Sonrasında da Trump’tan FETÖ’yü istedi. Trump’ın bu yönde yaklaşım göstermemesi üzerine bu sefer geçici olarak tutuklanmasını istedi. Ancak Trump bugüne kadar Fethullah Gülen ile ilgili herhangi bir adım atmadı. FETÖ’nün teslim edileceği ile ilgili de herhangi bir yaklaşımda bulunmadı.

Şimdi bir tarafta Mısır Devlet Başkanı Sisi, diğer tarafta da Cumhurbaşkanı Erdoğan var. Her ikisinin de Trump’tan beklentileri var. Sisi Müslüman Kardeşlerin terörist örgüt ilan edilmesini istiyor. Erdoğan ise FETÖ’nün başı Fethullah Gülen’in ülkemize iade edilmesini istiyor. Erdoğan aynı zamanda da FETÖ’nün diğer ülkelerde olan bağlantılarının da kesilmesini istiyor. Görünüşe bakılırsa Sisi Erdoğan’a oranla bir adım önde görünüyor. Çünkü Sisi hem Trump ile Erdoğan’dan önce görüştü, hem de Trump ile bir yakınlık kurmuş durumda. Bu gelişme Erdoğan açısından kabul edilemez bir durum ancak şu an itibarıyla Trump ile görüşmekten başka yapılacak bir şeyde yok.

Meselenin bir de Müslüman Kardeşler Örgütü tarafı var. Fethullah Gülen’in ülkemize iade edilmesi Sisi’yi pek fazla ilgilendirmez ama Müslüman Kardeşler Örgütü’nün terörist örgüt ilan edilmesi Erdoğan’ı yakından ilgilendirir. Eğer Müslüman Kardeşler Örgütü ABD tarafından da terörist örgüt ilan edilirse bu durum Erdoğan açısından son derece vahim bir durum olacak. Çünkü Erdoğan bugüne kadar gittiği her yerde Müslüman Kardeşler Örgütü’ne destek verdi. Rabia işareti yaptı.

Görünüşe bakılırsa 16 Nisan sonrası Erdoğan açısından son derece önemli gelişmeler olacak. Şimdiden bu gelişmelerin sonucunu kestirmek ise mümkün değil. Ancak 16 Nisan sonrasının çok şeye gebe olduğunu şimdiden söyleyebilirim.07.04.2017

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title