Makaleler

TÜRKİYE KÜRDİSTAN’I DEĞİL, GÜNEY DOĞU ANADOLU BÖLGESİ

sait-balci
Pazartesi günü CNN TÜRK ekranlarında Cüneyt Özdemir’in 5N 1K adlı haber programı vardı. Programın konuğu ise Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir idi. Başbakan’ın Diyarbakır çıkartmasının ardından ekrana çıkartılan Osman Baydemir’in neler yumurtlayacağını doğrusu merak ettiğim için ekranın karşısına geçtim. Osman Baydemir, Cüneyt Özdemir’in sorularına alışılagelmişin dışında yanıtlar vermeye başlayınca tamam dedim, bu sefer kesin dilinin altındaki baklayı çıkartacak. Beklediğim gibi çok geçmeden Osman Baydemir merakımı giderdi. Allah razı olsun. Baydemir belli ki Başbakan’ın Diyarbakır çıkartmasında sarf etmiş olduğu konuşmasından cesaret almış. Program arasında uçmaya meraklı olduğunu da söylemişti. Artık uçmasına gerek kalmadı. Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğünü ayaklar altına almasından dolayı yeteri kadar uçtu. Bundan böyle başka uçmasına gerek kalmadı.

Başbakan ‘’Irak Kürdistanı’’ derse Osman Baydemir boş durur mu? Neymiş efendim? Artık barış geliyormuş. Bugüne kadar barış hep sekteye uğramış. Lozan Barış Antlaşması ile sınırları çizilmiş olan vatan topraklarında ‘’Türkiye Kürdistanı’’ olursa barış öyle olurmuş. Sizin barış anlayışınızı yesinler! Hani vatan toprakları parçalanmayacaktı? Hani ortak paydaş olarak yaşadığımız vatan topraklarında bölünmeye gidilmeyecekti? Hani vatan topraklarında yöre halkın sorunlarına birlikte çözüm aranacaktı? Teröristler karşılıksız silah bırakacaklardı? Kandil boşaltılacaktı? Eli kanlı teröristler ülkemizi terk edeceklerdi? Türk Silahlı Kuvvetleri bu yüzden teröristlerin geçişlerine sessiz kalmamış mıydı? Ee şimdi ne oldu? Teröristler silahlarını bıraktılar mı? Kandil boşaltıldı mı? Hükümet kanadı ile yapılmış olan anlaşmalara uyuldu mu? Daha dün Başbakan kendisi, çekilmenin gerçekleşmediğini söylememiş miydi? Peki, o günden bugüne ne değişti? Barış istediler, siyasi iktidar operasyonları durdurdu. Operasyonlar durdurulmakla kalınmadı aynı zamanda jest olsun diye Türk Ordusu dağıtıldı. Türk Ordusuna terörist muamelesi yapıldı. Demek ki barış için bunlar da yeterli gelmemiş. Demek ki barış için bölünmek gerekiyormuş.

Kusura bakmayın efendiler ama, siz ne kadar uğraşsanız da bu vatanı bölemeyeceksiniz! Bu vatanın namusu sizin iki dudağınız arasında sıkışmış kalmış değil. Bu Vatan’ın sınırları yazboz tahtası hiç değil. Bu vatan, Türk’ünü, Kürt’ünü, Laz’ını, Çerkez’ini de içine alan büyük bir Türkiye Cumhuriyeti’dir. Bugüne değin kabul etseniz de etmeseniz de bu topraklarda birlik ve beraberlik içinde hep beraber kardeşçe yaşadık. Bundan sonrada yine aynı şekilde ayrım gözetmeksizin yaşamaya devam edeceğiz. Ha bu birliği ve bütünlüğü bozmak için yine terörist eylemler yapılacaksa orasını bilemem. Devletin asli görevleri arasında vatanını dış ve iç düşmanlara karşı korumak gibi bir görevi vardır. Devlet bu görevi uluslararası pozitif hukuk kurallarını benimseyerek almıştır. Bu durum, Avrupa Ülkelerinde de böyledir, bizde de böyledir. Ha bu devleti yönetenler vatan topraklarını korumakta aciz duruma düşmüşlerse, elbet vatanın ahde vefasını koruyacak yeni iktidarlar çıkacaktır.
20.11.2013

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title