Makaleler

ORTAKLARIN DERSHANE KAVGASI

sait-balci
Dershane kavgası, İktidar partisi ile koalisyonun büyük ortağı Cemaat arasında tam gaz devam ediyor. Başbakan bir ara yumuşadı gibi göründü ama geçen gün yaptığı konuşma ile eğilmediğini resmen gösterdi. Kızlı erkekli tartışmalardaki kararlılığını tekrarladı. Hani Başbakan’a ‘’dik dur ‘’diyen birkaç yandaş var ya işte Başbakan Yardımcısını kırıyor ama onları kıramıyor. Yani atmış olduğu adımdan geri dönmüyor.

Bu konuda geçenlerde Taraf gazetesinden bavulcu lakabı ile bilinen Mehmet Baransu, Başbakan’ın dershane konusunda takındığı tavrı değiştireceğini iddia etmişti. Baransu neye dayanarak bu iddiayı ortaya attı bilemiyorum ama görünüşe bakılırsa Başbakan’ın şimdilik geri attığı adım yok. Hatta Başbakan bu konuda ‘’kızlı erkekli ‘’ çıkışından daha da kararlı görünüyor. Oysaki Mehmet Baransu Başbakan’ın dershane konusunda geri adım atacağına dair iddialı bir duruş sergilemişti. Yani Baransu’ya göre Başbakan ‘’ tükürdüğünü yalayacaktı ‘’ Şimdiye değin böyle bir gelişme yaşamadık. Yerel seçimlere doğru yaşanır mı bilemem. Ne de olsa bu iddia Baransu’ya ait. Şimdilik bekleyip göreceğiz. Belki de şimdiye değin çoktan anlaşmış da olabilirler. Hani Başbakan’ın huyudur, anlaşmış bile olsa yine de ‘’mangalda kül bırakmaz’’ ya o yüzden. Belirli bir müddet daha bu konuyu işler, ta ki suyunu çıkarana kadar. Sonra da bir bakarsınız gündem birden bire değişivermiş. Konu üzerinde ne Başbakan konuşması ne de Cemaat yanlısı gazetecilerin yorumları kalmış. İşte böylece her şeyin birden bire değişivermiş olduğunu görüveririz. Olmaz mı, bal gibi olur. Başbakan’a göre oy uğruna yapılmayacak hiç bir şey yoktur. Sonuçta bu konuda Baransu haklı çıkar kanaatindeyim. Başbakan ise yediği lafla kalır. Ama hiç bir şey olmamış gibi de yoluna devam eder. Tıpkı ‘’Başkanlık’’ konusunda Cemaatin gösterdiği tepki karşısında geri adım attığı gibi. Baransu’da Cemaat yanlısı olduğuna göre bilmem başka söze gerek var mı?

Peki, Başbakan daha düne kadar ses çıkarmadığı dershane konusuna şimdi neden el attı derseniz orasının biraz karışık olduğunu söyleyebilirim. Her şeyden evvel Başbakan kurmuş olduğu koalisyon hükümetinde ortaklarından kurtulma planı yapıyor. Yani ülkeyi tek başına yönetmek istiyor. Kararları tek başına almak istiyor. Partinin ve hükümetin kontrolünü hep tek başına elinde tutmak istiyor. Adı m atacağı zaman Cemaatin ayağına dolaşmasını istemiyor. Bu konuda daha önce de söylediği gibi ‘’seçilen benim’ ’diyor. O halde kararları alacak olan, yine benim demek istiyor. Bu konuda partililerine ve Cemaate mesaj gönderiyor. Bu konuda asla taviz vermek istemiyor. Sanki ömür boyu iktidarda kalacakmış gibi. Başbakan, hani bir sendelese iktidar koltuğunun gideceğini kendisi elbette çok iyi biliyor. İşte bu yüzden koltuğa sıkı sıkıya yapışıyor.

Peki dershaneler Başbakan’ın söylediği gibi fırsat eşitsizliği mi sunuyor? Elbette hayır. Yarın öbür gün dershaneler kaldırıldığı zaman gelir düzeyi yüksek olan aileler çocuklarına özel öğretmenler tutacaktır. Oysaki gelir düzeyi düşük olan aileler özel öğretmelerden eğitim alamayacaklardır. Böylece bu sistemde eğitim eşitsizliği daha da büyüyecektir. Bu durumu Başbakan bilmez mi? Elbette bilir. Ancak asıl amaç eğitim eşitliğini sağlamak değil ki. Asıl amaç ise, Cemaat yanlısı kadroları eritmektir. Bu yüzden Başbakan geleceğe yatırım yapıyor. Bu savaşı kimin kazanacağını ileriki günlerde hep beraber göreceğiz. Daha önce de söylediğim gibi Cemaat her zaman bir adım önde.
22.11.2013

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title