Makaleler

TSK SANIK,PKK TANIK

PKK Terör Örgütü üyesi şemdin Sakık’ın gizli tanık çıkmasıyla birlikte Ergenekon ve Balyoz Davalarının ne kadar ciddiyetten uzak olduğu bir daha kanıtlandı. Peki, iktidar kanadından ortaya çıkan rezaletle ilgili herhangi bir açıklama var mı? Maalesef yok. Zaten devam etmekte olan bu davalara iktidar kanadının haricinde de başka hiç kimse inanmıyor ki. Ama hiç kimsenin bişey de yaptığı yok. Herkes seyrediyor. Ne Cumhuriyet Halk Partisi ne de Milliyetçi Hareket Partisi Ergenekon Davasından tutuklu bulunan Milletvekilleri için şu an hiçbir şey yapmıyorlar. İlk zamanlarda Cumhuriyet Halk Partisi sorunun çözümü için birkaç adım attı ama atılan adımların devamı gelmedi. Mecliste ardı ardına gelen yargı paketleri kamuoyunda tutuklu Milletvekillerin serbest kalacağına dair bir gelişme gibi algılanmışsa da sonuçta bu paketlerin Hizbullah Terör Örgütü ve KCK Davalarından yargılananlar için yapıldığı ortaya çıktı. Başbakan zaten Meclisten çıkan bu yargı paketlerinin Ergenekon ve Balyoz Davalarını kapsamadığını basa basa söyledi. Buna rağmen başta Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi tutuklu Milletvekillerini kapsamayan yargı paketleri karşısında sessiz kaldılar. Bir nevi tutuklu Milletvekillerini kendi hallerine bıraktılar. Bayramda ve seyranda ziyaret etmenin dışında da hiç bir olumlu adım atmadılar. Oysaki Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek, tutuklu Milletvekillerinin tutuksuz yargılanmalarına olanak sağlayacak görüşmelerde bulunmuştu. Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in kendi atmış olduğu adımlara sahip çıkması adına Mecliste görüşülmekte olan ‘’ Yeni Anayasa ‘’çalışmalarına ara verilmeliydi. Meclis Başkanı Cemi Çiçek’in vermiş olduğu sözleri tutana dek gerek Cumhuriyet Halk Partisi gerekse Milliyetçi Hareket Partisi ve Barış ve Demokrasi Partisi Meclis çalışmalarını boykot etmeliydiler. Muhalefetin yer almadığı Anayasa Komisyonu salt İktidar Partisinin üyeleri ile toplanamayacağına göre bu durumda tutuklu Milletvekillerinin durumu daha bir öncelikli bir hal alırdı. Ancak Cumhuriyet Halk Partisi dâhil diğer Muhalefet Partileri de, tutuklu Milletvekillerinin çözümü için bir araya bile gelmediler. Böylelikle Türkiye Büyük Millet Meclisi, tutuklu Milletvekillerinden yoksun çalışmalarına devam etti.

İşte şimdi vekillerine bile sahip çıkamayan siyasi partiler yüzünden Ergenekon Davalarından yargılanan Milletvekillerimizin, Aydınlarımızın, Yazarlarımızın, Gazetecilerimizin ve Akademisyenlerimizin davalarında PKK Terör Örgütü üyesi Şemdin Sakık gizli tanık olarak bulunmaktadır. Bu durum açıkçası Ergenekon Davasından yargılanan aydınlarla resmen dalga geçmektir. İlk zamanlarda bu gizli tanıkların uyuşturucu bağımlısı, tecavüz sanıkları ve adi suçlardan yargılanan kişilerin olduğu ortaya çıkmıştı. Şimdi geldiğimiz nokta da ise PKK Terör Örgütü Üyesi Şemdin Sakık’ın gizli tanık olduğuna şahit oluyoruz. Böyle giderse yarın da bir bakarsınız Hizbullah Terör Örgütünün Militanlarının da tanık olduğuna şahit olabiliriz. Siz meydanı boş bırakırsanız olacağı budur.

Bir zamanlar bir ‘’Deniz Feneri Davası ‘’vardı hatırlarsanız. Şimdilerde durumu ne haldedir bilmiyorum. Ancak ‘’Deniz Feneri Davası’’nı yürüten ilk savcılar Abdulvahap Yaren, Nadi Türkaslan ve Mehmet Tamöz’ün bu davayı tekrar canlandırdıkları için başlarına gelmeyen kalmamıştı. Yani bu savcılar bu davayı yürüttükleri için adeta cezalandırıldılar. Ergenekon, Balyoz ve Oda Tv davaları bütün hızıyla olmadık belgelerle ilerlerken, Deniz Feneri Davası adeta durduruldu. Hatta ve hatta bu davadan yargılananların suçlarının şekli bile değiştirildi. Bununla da yetinilmedi Deniz Feneri Derneğine çalışmalarına kolaylık sağlamak için arsalar bile tahsis edildi. Davanın Almaya ayağı sanıkların suçunu tespit ederken biz bütün suçlardan akladık. Bizim bağımsız ve tarafsız yargı, Almanya’dan daha ilerde ya o yüzden olsa gerek. Şimdi Ergenekon, Balyoz ve Oda Tv Davalarında bulunan gizli tanıkların Deniz Feneri Davasında da yer almışlar mıdır diye merak ediyorum. Yani tanıklığına büyük önem verilen şemdin Sakık, bu dava için de gizli tanık olmuş mudur? Ne de olsa adam terör örgütü uzmanı değil mi? Böyle bir terör örgütü uzmanı insanı, Deniz Feneri Davasından gizli tanık göstermemek büyük bir eksiklik olur hani. Eğer Deniz Feneri Davası halen devam ediyorsa tez elden şemdin Sakık’ın gizli tanıklığından yararlanılmasında sonsuz derecede yarar görmekteyim.

Ülkesinde teröristlerden ve tecavüz sanıklarından gizli tanık olarak yararlanan başka bir Ülke var mıdır bilmiyorum ama bizim bu konuda çığır açtığımız kesin. Hele hele ordusunun subaylarını olmadık düzmece planlarla zindanlara atan bir başka Ülke tanınmıyorum. Yıllardır Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgelerinde güvenliğinden sorumlu Polis ve Askerlerimizi şehit eden teröristlerden şimdi emekli ve muvazzaf askerlerin yargılandığı davada gizli tanık yapmak akıllara durgunluk veriyor. Askerine bu derece düşman bir yargı asla olamaz. Asker darbe yapacak diye Türk Ordusu bu denli rencide edilemez. Türk Ordusu bugüne değin laik Cumhuriyetin bekçisi olmuşsa bu durumda düşmanlık ve kin besleneceği yerde Cumhuriyetin bekçisi olan ordudan gurur duymak gerekir. 16.11.2012

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title