BugünMakaleler

TERÖRÜN SESİ, ( BAŞKANLIĞA EVET ÇIKARSA ) ÇIKMAZMIŞ

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş geçenlerde büyük bir laf etti. Daha doğrusu Türk Milletinin aklıyla adeta alay etti. Daha da açıkçası terörün önündeki en büyük engelin parlamenter sistemin olduğunu ima ederek seçmeni adeta EVET oyu vermesi yönünde tehdit etti.

Numan Kurtulmuş Başbakan Yardımcısı olmamış olsaydı yapmış olduğu açıklama belki bu kadar tepki çekmezdi. Açıklamayı sıradan bir partili yapmış olsaydı o partili yine eleştirilirdi ama Numan Kurtulmuş kadar eleştirilmezdi. Hatta böyle bir durumda hükümet bu açıklamayı kınayabilirdi. Yanlış yapmış denilebilirdi. Bu açıklama kişisel görüşüdür denilebilirdi. Bu açıklama partiyi bağlamaz denilebilirdi. Ancak bu açıklamamayı Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş yaptı. Bu yüzden bu açıklama bir gaf değil. Bu açıklama doğrudan doğruya Başkanlık sisteminin kabul edilmesi için millete yapılmış en büyük tehdittir. Sizler ne düşünürsünüz bilemiyorum ama ben bu açıklamadan başka bir anlam çıkaramıyorum.

“Bundan sonra da suikastlar, canlı bombalar, vesaireler bunlar devam edebilir. Terör örgütleri neden bu kadar yakın stratejik iş birliği içerisinde? Türkiye’ye diz çöktürmek istiyorlar. Arkasındaki güçlerle, bunların sırtını sıvazlayan ağa babalarıyla birlikte Türkiye’nin güçlü bir şekilde yoluna devam etmesini engellemek istiyorlar. Şimdi referandum sürecinin, onlar için ayrı bir motivasyon unsuru olduğu kanaatindeyim. ‘Aman şu referandumda evet çıkmasın’ diye terör örgütlerini de kullanarak Türkiye’de bir korku atmosferi oluşturabilirler, halkı canından bezdirecek bir noktaya getirebilirler. Bununla ilgili her türlü tedbirlerimizi alıyoruz. Allah’ın izniyle referandumda büyük oranda ‘evet’ çıktıktan sonra da bu terör örgütleri, hiçbir şekilde sesi soluğu çıkmayacak noktaya gelirler. Bu motivasyonlarını da kaybederler.”

Buyurun bakalım buradan yakın. Terör örgütleri referandumda evet çıkmasın diye korku atmosferi oluşturabilirlermiş. Sanki bu terör örgütleri bugüne kadar ülkede hiç terör estirmemişler gibi şimdi referandumda EVET çıkmasın diye terör estireceklermiş. Duyun da inanmayın. O zaman insana siz ne işe yarıyorsunuz diye sormazlar mı? Terörle mücadeleyi OHAL döneminde bile yapamıyorsanız normal günlerde nasıl yapacaksınız diye sormazlar mı? Terör örgütleri istihbarat zafiyeti olduğu anlarda terör estirirler. İstihbarat zafiyetimizin olduğu yapılan terör saldırılarından da açıkça belli oluyor. İstihbarat ve güvenlik zafiyeti giderilemediği müddetçe de terör saldırıları devam eder. Eğer siz referandum sürecinde de istihbarat ve güvenlik zafiyetini gideremezseniz terör örgütleri elbette referandum sürecinde de saldırılarına devam ederler. Bu saldırıları da referandum sürecine zarar vermek için değil, istihbarat ve güvenlik zafiyeti olduğu için yaparlar. Bu durumu anlamamak için kör ve sağır olmak lazım.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ‘’bazı çevrelerin referandumda EVET çıkmasın diye terör örgütlerini de kullanarak ülkemizde bir korku atmosferi oluşturabilirler’’ diyerek bu referandumda HAYIR oyu kullanacakları terör örgütleri ile ilişkilendirmekle de kalmıyor, aynı zamanda referandum da evet çıkması durumunda terörün belini kıracaklarını söylüyor. Yani Numan Kurtulmuş referandumda HAYIR oyu çıkarsa bilerek terörle mücadele etmeyeceklerini itiraf etmiş oluyor. Dolayısıyla Numan Kurtulmuş bugüne kadar Parlamenter sistem ile yönetildiğimiz için de terörle mücadele etmediklerini itiraf etmiş oluyor.

Demokrasi ile yönetilen ülkelerde bir Başbakan Yardımcısı bu şekilde bir açıklama yapsa, ya kendisi istifa ederdi, ya da Başbakan istifasını isterdi. Zaten istifa mekanizması işlemez ise sivil toplum örgütleri o Başbakan yardımcısının mutlaka istifasını isterler. Yoksa ülkenin demokrasi ile yönetildiğinin anlamı kalmaz. Ancak bizdeki demokrasi daha ileri olduğu için Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş istifa etmez. Başbakan Binali Yıldırım da Numan Kurtulmuş’un istifasını istemez. Fiili olarak görev yapmakta olan Cumhurbaşkanı Erdoğan ise hiç istemez. Anlayacağınız Türk Tipi demokrasi de istifa mekanizması diye bir şey yoktur. Şimdi de Türk Tipi Başkanlık sistemine doğru yol almaktayız. Türk Tipi Başkanlık sistemine geçtiğimiz zaman olacakları artık hiç tahmin bile edemiyorum.27.01.2017

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title