BugünMakaleler

TERÖRÜN BELİ NASIL KIRILIR?

cropped-DB32A183F424-3.jpgTerörle mücadele etmek kolay bir iş değil elbette. Bugün Fransa’da terörle mücadele ediyor. Almanya’da terörle mücadele ediyor. ABD’de kendi yarattığı terörle mücadele ediyor. Ülkemiz ise ben bildim bileli terörle mücadele ediyor. 2000’li yıllarda terörün belini bir nebze de olsa kırmıştık. Ancak AKP iktidara geldikten sonra PKK Terör Örgütü adeta azdı. Teröristler dağlardan şehirlere indiler. Şehirlere hendekler kazdılar. Yollara mayınlar döşediler. Yeraltına tüneller kazdılar. Bu sayede de onlarca güvenlik görevlimizin şehit olmasına neden oldular.

Terörle mücadele etmek için her şeyden evvel terör örgütünün gelir kaynaklarını kurutmak gerekir. Peki, PKK Terör Örgütünün gelir kaynakları nelerdir? Bu örgütün elemanları aç ve susuz yaşamadıklarına göre muhakkak önemli bir gelir kaynağına sahipler değil mi? Silahlar ABD’den geliyor ama yine de örgütün ayakta kalması için önemli bir gelir kaynaklarına sahipler. Bu kaynaklardan birisi de uyuşturucu kaçakçılığıdır. PKK Terör Örgütü bu uyuşturucu kaçakçılığından önemli gelir elde ediyor. Zaten dünyadaki birçok terör örgütü uyuşturucu kaçakçılığı ile ayakta duruyorlar. Bugün terörle mücadele eden devletin muhakkak suretle PKK’nın bu gelir kaynağını kurutmak zorundadır. Yoksa siz ne kadar terörist yakalasanız da, ne kadar teröristi etkisiz hale getirseniz de sonuçta bir başarı elde edemezsiniz. Önemli ölçüde mesafe alırsınız ama bitiremezsiniz. Çünkü düzenli gelir kaynağı olan bir örgüt sürekli kendisini yeniler.

Terörün belini kırmanın diğer bir yolu da bölgenin işsizlik sorununu çözmekten geçiyor. Zamanında dönemin Başbakan’ı Bülent Ecevit bu konuda önemli adımlar atmıştı ancak sonunu getiremedi. Yani Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu Bölgelerinde köy kent projesini hayata geçirecekti. Bu sayede bölge yaşayanları önemli ölçüde gelir kaynaklarına sahip olacaklardı. Ancak bölgenin aşiret reisleri ile PKK Terör Örgütü bu projenin hayata geçmesini önledi. Tabi ki bu projenin hayat geçmesini ABD’de istemedi. Bugüne kadar Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu Bölgelerinin işsizlik sorunu çözülebilmiş olsaydı terörün beli kırılmış olacaktı. Çünkü işi olan bir genç dağa çıkmak yerine düzenli bir işte çalışarak ailesine katkıda bulunmak ister. Ancak bölge genelinde baş gösteren bir işsizlik varsa bu durumdan en çok teröristler yararlanıyor. PKK Terör Örgütü gençleri ailelerine düzenli para göndereceğini vaat ederek kandırıyor. Onları gelecek garantisi ile kandırıyor. Bugün teslim olan teröristler ifadelerinde hep aynı konuya değiniyorlar. İşsiz olan bir genci kandırabilirsiniz ama düzenli bir işe sahip olan genci kandıramazsınız. Dikkat ederseniz teröristler gençleri hep Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu Bölgelerinden topluyor. IŞİD’de öyle. O da bu bölgelerin gençlerini topluyor. Sonuçta okumayan ve işsiz bir genci çok rahat kandırabilirsiniz ancak düzenli bir işe sahip olan ve eğitimli bir genci asla kandıramazsınız.

Terörün belini kırmanın diğer bir yolu da düzenli olarak terör örgütü ile mücadele etmekten geçer. Siz bugün mücadele ederken yarın müzakere etmeye başlarsanız terörün belini kıramazsınız. Çünkü müzakere masasına her oturduğunuz süreçte, terör örgütü kendisini yeniler. Gelir kaynaklarını arttırır. Örgüte yeni elemanlar kazandırır. Bölge halkına kendilerini desteklemeleri yönünde baskı yapar. Yollara mayın döşerler. Hendekler kazarlar. Siz tüm bu olup bitenler karşısında öküzün trene baktığı gibi seyrederseniz savunmasız halkı teröre muhtaç haline getirirsiniz. Mahallelerin ve evlerin işgal edilmesine yol açarsınız. Sonrasında da operasyon yaptığınız zaman onlarca güvenlik görevlisinin şehit olmasına yol açarsınız.

Sınır ötesi operasyon yapabilmek için de komşularla da iyi geçinmemiz gerekir. Bugün ne Irak ile ne İran ile ne de Suriye ile iyi ilişkilerimiz var. Hatta bu olumsuzlukların üstüne Rusya’nın uçağını da düşürerek bir komşuyu daha kaybettik. Komşularınız ile ilişkileriniz iyi değilse sınır ötesi operasyon da yapamazsınız. Bugün PKK’nın üsleri Irak ve Suriye içindedir. Oralardan gelerek güvenlik güçleri ile çatışıyorlar. Bugün PKK Terör Örgütüne yapılan operasyonlar neticesinde önemli yollar kaydedildi ama daha istenilen noktaya gelinebilmiş değil. PKK bugün ağırlıklı olarak Irak’ın içinde yer alan kukla bir yönetimin içine konuşlanmış durumda. Terörün can damarı da zaten burada yatıyor. Eğer PKK Terör Örgütü ile etkin bir mücadele yapmak gerekiyorsa muhakkak suretle bu bölgenin sınırlarının iyi tutulması gerekir. Bu Yönetimin ciddi bir şekilde uyarılması gerekir. Bu bölge kontrol altına alınmadıktan sonra PKK Terör Örgütü ile mücadele etmenin de bir anlamı olmaz. 07.06.2016

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title