Makaleler

TERÖRİSTİNE MAĞLUP,VATANDAŞINA GALİP İKTİDAR

sait-balciDeğerli okurlar,26 Haziran Çarşamba günü Sözcü Gazetesinin birinci sayfasında PKK’lı teröristlerden oluşan bir polis timinin kurulduğu haberi vardı. Söz konusu haberde kurulmuş olan polis timinin resmi de var. Hatta bu polis timi Cizre’de yol kesip kimlik kontrolü de yapmış. Çarşamba günü Sözcü Gazetesini almış iseniz bu haberi görmüşünüzdür. Tıpkı PKK’nın sözde çekilme süreci başlamadan evvel Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgelerinde yaptığı yol kontrollerinde olduğu gibi. Hadi o dönemlerde sözde PKK ile mücadele ediliyordu diyorum. Güvenlik güçlerinin yetersiz olduğu bölgelerde de PKK gövde gösterisi yapıyordu diyorum. Siyasi iktidar partisinin terör eylemlerini önleme konusunda yetersiz kalmıştı diyorum. Peki, uzun bir müzakere sürecinden sonra sözde silahlar bırakılmamış mıydı? PKK’lı teröristler çekilmeye başlamamışlar mıydı? Çekilme merasimlerine Hasan Abi de eşlik etmemiş miydi? Peki, şimdi bu resimlerde neyin nesi oluyor? Silahları bırakıp çekilen örgüt ne amaçla polis örgütü kuruyor? Yoksa çekilme dedikleri dağdan şehre inme miydi? Görünen tabloya baktığımız zaman ikinci olasılık ön plana çıkıyor. Açıkçası söylemem gerekirse Türk Milleti ile dalga geçmenin, alay etmenin bu kadar basit olduğunu hiç düşünmemiştim. ‘’Türk Milletini ayaklar altına alıyoruz’’ derlerken demek ki bu günleri kastetmişler.

Bir taraftan Gezi Parkı eylemleri ile Taksim direnişlerini kırmak için yurttaşlara orantısız güç kullanacaksınız amma velakin öbür taraftan da Cizre’de teröristlerin ulu orta gösteri yapmalarına seyirci kalacaksınız öyle mi? Onların üzerine bırakın polis göndermeyi meydanda bir tek güvenlik görevlisi bile bulunduramayacaksınız öyle mi? Bunun adı da güçlü devlet olacak öyle mi? Tek Devlet, Tek Bayrak, Tek Vatan böyle mi oluyor? Sizin devleti idare etme anlayışınız böyle mi oluyor? Elbette biz bunları biliyoruz ama okuma yazma oranının düşük olduğu bölgelerde yaşayan yurttaşlarımız ekmek ve geçim derdinde olduğundan bu haberleri takip edebilecek ne yazık ki durumları yok. Onlar merkez medyanın yalan haberleri yüzünden gerçekleri öğrenemiyorlar ne yazık ki. Onlar gözlerini hele bir açsınlar, ortada dönmekte olan dolapları bir öğrensinler siz o zaman göreceksiniz yüzde elli oranlarını. Halk bir uyansın değil yüzde elli yüzde beşleri bile göremeyeceksiniz amma her şey halkın uyanmasına bağlı, halkın gerçekleri görmesine bağlı. Her şey yurttaşların üzerine serpilmiş olan kış uykusundan uyanmalarına bağlı.

Şimdi buradan tekrar soruyorum. Gezi Parkı eylemlerini yurttaşlara dar getiren siyasi iktidar! Cizre’de yapılan gösteriler karşısında neredesiniz? Taksim meydanına eylem yapmaya giden gençleri daha meydana ulaşmadan yaka paça içeri almasını biliyorsunuz. Hadi şimdi Cizre’de eylem yapan teröristleri ’de atsanıza içeri! Onlara da biber gazı sıksanıza! Tomalarınızdan tazyikli su sıksanıza! Taksim Meydanını savaş alanına dönüştüren Tomalarınız nerede? Kadın eylemcileri çırıl çıplak soyarak arama yapan polis memurlarınız nerede? Can haliyle yakın binalara sığınan yurttaşlara bulundukları yerde gaz veren memurlarınız neredeler? Taksim alanında destan yazanlar Cizre’de de bir destan yazamazlar mı? Sayın valimiz araştırma yapıyoruz demiş. Sayın valimize kolaylıklar diliyorum. Araştırma yapmaya başladıklarına göre iyice araştırsınlar istiyorum. Öyle acele karar da vermesinler istiyorum. Enine boyuna iyice araştırsınlar istiyorum. Kim bilir belki de bu teröristler barış elçileridirler. Onları bu yüzden ürkütmemek de lazım değil mi? Bekleyelim bakalım vali bey araştırmasını ne zaman tamamlayacak. Bu araştırma da Uludere katliamı araştırmasına benzemesin de.

Değerli okurlar, kırk yıl düşünmüş olsak bu yaşadıklarımıza inanmazdık değil mi? Vatani görevlerini şehit olma pahasına yerine getiren Mehmetçiklerin işte böyle bir gün bu teröristlerin isteği üzerine tutsak edileceğine inanmazdık değil mi? Teröristlerden emekli ve muvazzaf subaylarımızın karşısına gizli tanık olarak çıkacaklarına inanmazdık değil mi? Dün inanmadıklarımız bugün işte böyle gerçekleşiyor ne yazık ki. Şimdi düşünüyorum da acaba diyorum Taksim’de yasak olan eylemler Cizre’de serbest midir? Türkiye Cumhuriyeti’nin kanunları batıya ayrı doğuya ayrı mı uygulanmaktadır? Eğer hal böyleyse Gezi Parkı eylemlerini Cizre’de yapmak lazım. Taksim direnişleri de Cizre’de yapmak lazım. Bakalım o zaman ne olacak? Cizre’de yapılan eylemlere eğer devlet ses çıkarmayacaksa bunun adı kesinlikle demokrasi falan değildir. Batıya ayrı doğuya ayrı demokrasi uygulamasının adı düpedüz ayrımcılıktır.28.06.2013

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title