Makaleler

TERÖRİSTİ, TERÖRİST İLE YOK EDEMEZSİNİZ

sait-balci

Siz teröristin terörist ile yok edildiğine hiç şahit oldunuz mu? Ben hiç hatırlamıyorum. Bu moda da yeni çıktı. Modanın yaratıcısı ise hiç kuşkusuz ABD’den başkası değil. Obama’nın kendi yarattığı teröriste karşı kendi ordusunu kullanmak istemediğini anlıyorum. Çünkü Obama seçim stratejisini ABD’nin girmiş olduğu Irak bataklığından çıkmak üzerine kurmuştu. Afganistan’da ki askerlerini çekmek üzerine kurmuştu. Yani Obama seçim stratejisini, Cumhuriyetçiler döneminde hangi bataklığa saplanmışlarsa oradan çıkarmak üzerine kurmuştu. Zaten Obama’yı Başkan seçtiren de bu stratejisiydi. Bu yüzden Obama’yı gerek Suriye’de, gerekse Irak’ta IŞID teröristlerine karşı kullanmamasını anlamak mümkün. Ne yalan söyleyeyim, ABD Başkanı ben olsaydım ben de Obama’nın taktiğini uygulardım. Bölge ülkelerinin askerleri varken ne diye kendi ülkemin askerlerini savaşa süreyim ki? Ortada birbirlerinin kuyusunu kazmaya niyetli ülkeler varken ne diye kendi vatandaşlarımı riske atayım ki? Obama’nın taktiği de zaten bu. Bölge ülkeleri ‘’ABD vatandaşının canı can da, bizim ki patlıcan mı’ ’diye sormadıklarına göre, Obama ne diye onları kullanmasın ki?

Hal böyleyken ABD’ye yakın bölge ülkelerinin yanıldıkları bir nokta var. O da teröristleri, teröristler ile kırdırmakla terörün yok olmayacağıdır. ABD askerlerinin IŞİD teröristlerine karşı savaşmayacağı belli. Peki, IŞİD’i bir başka terörist ile bitirmek mümkün mü? Canlı örneğini daha yeni yaşadık. Suriye Devlet Başkanı Esat’a karşı El Kaide’nin Suriye kolu olan El Nusra Cephesi militanlarına eğitim verilmedi mi? Esat’ı devirebilsinler diye silah yardımı yapılmadı mı? Peki, sonuç ne oldu? El Nusra’nın içinden IŞİD, suya sabuna dokunmadan güçlenerek çıkmadı mı? Sonrası malum. Şimdi ABD bu sefer de IŞİD’e karşı bölgede bulunan diğer militanları eğitecekmiş. Kendi besleyip büyüttükleri El Nusra Cephesi militanları bile bu savaşta IŞİD’in yanında yer almaya başladılar. Peki, şimdi kimi kime karşı kullanacaksınız? IŞİD ile El Nusra’ya karşı yeni bir terörist ordusu mu yaratacaksınız? Peki, yarından sonra yeni yarattığınız teröristler de raydan çıkarlarsa onlara karşı kimi kullanacaksınız?

Terörist ile mücadele etmek ciddi bir iştir. Ya beslediğiniz teröristlere teslim olacaksınız, ya da baştan teröriste karşı teröristi kullanmayacaksınız. Peki, o halde ne yapmak lazım? Teröriste karşı bölge ülkeleri ile eş güdümlü olarak hareket etmek lazım. Irak’ta bulunan teröristlere karşı Peşmerge yerine, merkezi Irak hükümeti ile işbirliği yapmak lazım. Silah yardımını da Irak Devletine yapmak gerekir. Yoksa koskoca Irak Devleti konu mankeni gibi eli kolu bağlı kalacak, fakat bir avuç Peşmerge IŞİD ile mücadele edecek öyle mi? Irak topraklarından IŞİD yok edilmek isteniyorsa, bunun yolu merkezi Irak hükümetinin öncülüğünde hareket etmektir. Her türlü maddi ve manevi destek te Irak hükümetine yapılmalıdır. Aynı şekilde Suriye toprakları içinde cirit atmakta olan teröristlere karşı da Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat ile birlikte hareket edilmelidir. Böyle hareket ettiğiniz zaman bakın bakalım ortada bir terörist kalıyor mu?

ABD ile birlikte hareket eden koalisyon güçlerinin gerçek niyetleri bölge üzerinde cirit atmakta olan teröristleri temizlemek olmuş olsaydı bugüne kadar bu hedef çoktan başarıya ulaşmış olurdu. Fakat ABD ile birlikte hareket eden koalisyon güçlerinin gerçek amaçları bölge üzerinde bulunan teröristleri temizlemek değil ki. Onların tek amaçları bölge ülkelerinin bölünüp parçalanmasıdır. Dolayısıyla da bölgenin yer üstü ve yer altı zengin maden ve petrol yataklarına el koymaktır. Zamanında eski Irak devlet Başkanı Saddam Hüseyin, ülkesinin bölünmesine ve ABD’nin petrol yataklarından daha fazla pay almak istemesine müsaade etmediği için ülkesi talan edilmedi mi? Kendisi de zaten bu yüzden idam edildi. Aynı hazin son eski Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi’nin başına da gelmedi mi? Şimdi yine aynı benzer bir son, Suriye Devlet Başkanı Esat’ı bekliyor. Yoksa IŞİD ile mücadele etmek işin bahanesi. IŞİD ile mücadele edecek olan insan terörist yerine, bölge ülkelerinin liderleri ile hareket eder.
Yarın tekrar görüşmek üzere esen kalın.30.09.2014

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title