Makaleler

PKK’NIN IŞİD’DEN NE FARKI VAR?

sait-balci

Bugün aslında TR 705 Kod adlı Sezgin Tanrıkulu’nun HDP’nin ABD’de düzenlemiş olduğu konferansta yapmış olduğu konuşmaya değinecektim ama dün CNN TÜRK ekranlarına konuk olan Osman Baydemir’in konuşmasını dinledikten sonra bu konuyu sonraki bir güne erteledim. Zira eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in konuşması değerlendirmeye değer. Neden biliyor musunuz? Osman Baydemir IŞİD adlı teröristlere ateş püskürürken PKK’ya da aynı gözle bakmıyor da ondan.

IŞİD elbette Osman Baydemir’in söylediği gibi barbar bir terörist örgütüdür. Önüne geleni asıp kesmektedir. Toplu katliamlar yapmaktadır. Sünniliği kabul etmeyenleri insafsızca ve acımadan öldürmektedir. Çoluk çocuk demeden eline geçirdiği masum insanlara işkence uygulamaktadır. Bu yüzden IŞİD ile topyekûn mücadele edilmelidir. Bu işin şakası da yoktur. Cumhurbaşkanının dediği gibi, IŞİD’e karşı başlatılmış olan bu operasyon yarım bırakılmamalıdır. ‘’Beni sokmayan yılan bin yıl yaşasın ‘’ diyemeyiz. Kobani’de yaşayan insanlardan bize ne diyemeyiz. Bu yüzden Kobani’yi ele geçirmeye çalışan IŞİD’e karşı hiçbir art niyet gözetmeksizin topyekûn mücadele edilmelidir. Terörden dolayı katliama her kim maruz kalmışsa, o insanlar muhakkak savunulmalı ve korunmalıdır. Mağdur olan halk, ister Türk olsun ister Kürt hiç fark etmez. Yaşamakta olduğumuz bu çağa bu tür insanlık trajedilerin yaşanması da hiç yakışmıyor.

IŞİD’ın terörist bir örgüt olduğunu elindeki 49 Musul Konsolosluk çalışanlarını kurtardıktan sonra hükümet de anladı. Biraz geç oldu ama sonunda anladılar. Buna da şükür. Peki, yıllardır askerimizi ve polisimizi şehit eden PKK nasıl bir örgüttür? Yıllardan beri Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesinde terör estiren örgüt yoksa PKK değil miydi? Onlarca vatan evladını şehit eden PKK değil miydi? Bölgede görev yapan kamu görevlilerini kaçıranlar PKK militanı değil miydi? Çoluk çocuk demeden evleri basan ve yeni doğmuş bebekleri bile makinalı tüfeklerle tarayan örgüt PKK değil miydi? Atatürk heykellerini yakan bildiğimiz bu PKK değil mi? Türk Bayrağını gönderden indiren bu PKK değil mi? Peki o zaman PKK’nın IŞİD’ den ne farkı var? Sonuçta her ikisi de katliam yapmıyor mu? Durduk yerde insanların canlarını almıyorlar mı? Osman Baydemir Kobani’yi ele geçirmeye çalışan IŞİD’e karşı Türk Ordusunun mücadele etmesi gerektiğini söylüyor. Tamam, ben de IŞİD’e karşı her türlü mücadelenin verilmesinden yanayım. Eğer Suriye yakınlarında devam etmekte olan çatışmalardan dolayı ülkemize bombalar düşmeye başlamışsa uluslararası angajman kurallarına göre ben de bombanın atıldığı bölgeyi yerle bir etme hakkım vardır. IŞİD adlı terörist gruplara haddini bildirme hakkım vardır.

Peki, IŞİD’e karşı verilecek mücadelenin binde birini PKK’ya karşı verebilecek miyiz? Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesinde yol kesen PKK teröristlerine karşı da aynı duyarlılığı gösterebilecek miyiz? Eğer Osman Baydemir terörün karşısında ise, o zaman IŞİD terörünün yanında PKK terörüne karşı da bir tutum sergilemelidir. Yoksa işine geldiği IŞİD terör örgütünü lanetlemek, işine gelmediği zaman da PKK terör örgütüne karşı sessiz kalmak iş değildir. Terör konusunda samimi iseniz IŞİD’di de, PKK’ya da terör örgütü diyebilmelisiniz. Yoksa terörün iyisi kötüsü olmaz. Yok, eğer siz PKK’yı terör örgütünden saymazsanız IŞİD’e karşı almış olduğunuz tutuma da kimse inanmaz.01.10.2014
Yarın tekrar görüşmek üzere hoşça kalın.

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title