Makaleler

SEZGİN TANRIKULU, BAĞIMSIZ MİLLETVEKİLİ Mİ?

sait-balci

Dün, Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili olan Sezgin Tanrıkulu’nun HDP ile birlikte ABD’de düzenlenen bir toplantıya katıldığını söylemiştim. Bu konu ile ilgili yazıyı da bugüne bırakmıştım. Bugün bu konuya değineceğim. Yalnız bu konuya girmeden evvel bir tespitte bulunmak istiyorum. Faik Tünay’ı tanıyorsunuz. O da Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekilidir, fakat Faik Tünay Cumhuriyet Halk Partili değildir. Cumhuriyet Halk Partili olmadan Milletvekili de nasıl oluyor diye hiç sormayın. Çünkü Yeni Cumhuriyet Halk Partisinde her şey olunur, fakat ulusalcı olunmaz. Ülkenin birliği ve bütünlüğünden yana olunmaz. Partinin 1930’lu yılları savunulmaz. Atatürk’e, Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi Mustafa Kemal denir, fakat Atatürk denmez. Cumhuriyetin kazanımlarına sahip çıkılmaz. AKP’nin mağduriyetlerine son vermek için kamuda türban yasağının delinmesine tepki verilmez. Yine türbanın okullara girmesine de ses çıkarılmaz. Sırf AKP’nin mağduriyetlerine son vermek için türbanın Meclise girmesine de tepki verilmez. Her şeyden önemlisi iktidara gelmek için de en ufak bir çaba bile göremezsiniz.

Sezgin Tanrıkulu’da Faik Tünay gibi Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekilidir. Sezgin Tanrıkulu Faik Tünay gibi ‘’Ben Cumhuriyet Halk Partili değilim’’ demiyor ama o da ABD tarafından TR 705 kodlu bir Milletvekilidir. Dolayısıyla o da aslında Cumhuriyet Halk Partili değildir. Faik Tünay gibi o da Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekilidir. Partili olmadan Milletvekili olma modası da Yeni CHP ile başladı. Bu pek muhterem Milletvekilleri elbette şu an partinin üyesidirler. Milletvekili olmak için partinin üyesi olmak yetmez. Üyesi ve Milletvekili olduğunuz partiyi yüreğinizde hissedeceksiniz. Partinin örgütlerinde çalışmış olacaksınız. Yoksa yoldan geçerken ne partinin üyesi olunur, ne de Milletvekili. Fakat Yeni CHP’de her şey olabilirsiniz. Yeter ki, iktidar partisinin açılım politikalarını destekleyin. Yeter ki Lozan yerine Sevr’i savunun. Ondan sonrasına ise hiç karışmayın. Yeter ki, Dersimli Kemal’in dediğinden dışarı çıkmayın. Böyle bir durumda Dersimli Kemal sizin için her şeyi düşünür. Sizi parti Meclisine de aldırır, MYK’ya da aldırır. Bu konuda kadın kotası varmış filan da dinlemez. Bu konuda Dersimli Kemal’in eline hiç kimse su da dökemez.

Artık Sezgin Tanrıkulu meselesine girme zamanı geldi. Her şeyden evvel adı Cumhuriyetle özdeşleşmiş olan Cumhuriyet Halk Partisinin Milletvekili ‘’Ben Cumhuriyet Halk Partili değilim diyorsa o Milletvekilini derhal partiden ihraç etmek gerekmez mi? Çünkü kendini Cumhuriyet Halk Partili hissetmeyen bir vekilin Cumhuriyet Halk Partisine nasıl bir katkısı olabilir? AKP’li bir Milletvekili ‘’Ben AKP’li değilim’’ demiş olsaydı Erdoğan böyle bir vekili partide tutar mıydı? Böyle tutarsızlıkları sadece Yeni CHP’liler becerebilirler. Bu konuda uzman olduklarını da söyleyebilirim.

Sezgin Tanrıkulu’nun Faik Tunay’dan pek aşağı kalan yeri de yok hani. Siz hiç AKP’li Milletvekillerinin BDP veya HDP’nin düzenlemiş olduğu bir toplantıya katıldıklarını duydunuz mu? Ya MHP Milletvekillerinin katıldıklarına şahit oldunuz mu? Olamazsınız zaten. Böylesine başıbozukluk sadece Yeni Cumhuriyet Halk Partililerinde vardır. Bu konuda Dersimli Kemal sizin Atatürkçü olup olmadığımıza bile bakmaz. Yeni partili olacak insan eğer açılımdan yana tavır alıyor ise gerisi hikâyedir. Yeter ki iktidar partisinin ‘’Açılım politikalarını’’ desteklesin. Büyük Ortadoğu Projesinin politikalarına ters düşmesin yeter.

Peki, Sezgin Tanrıkulu, üyesi ve Milletvekili olmadığı bir siyasi partinin toplantısına nasıl katılabiliyor? Benim bildiğim siyasi partilerin toplantılarına sadece kongre dönemlerinde katılınır. O da siyasi parti geleneğidir. Peki, Sezgin Tanrıkulu’nun HDP ‘nin düzenlemiş olduğu toplantıya katılması doğru mudur? Ayrıca böyle bir toplantıda Sezgin Tanrıkulu’nun ne işi olabilir? Evet HDP böyle bir toplantı düzenleyebilir. Peki, Sezgin Tanrıkulu’nun böyle bir toplantıya katılmasının ne anlamı vardır? Eğer Sezgin Tanrıkulu kendini HDP Milletvekili olarak görüyorsa o zaman diyeceğim hiçbir şey yok. Bu konuda söyleyeceklerim şimdilik bu kadar. Daha fazla ayrıntıya girmek istemiyorum. İleriki günlerde bu konuyu tekrar derinlemesine işleyeceğimden emin olabilirsiniz.02.10.2014
Yarın tekrar görüşmek üzere şimdilik hoşça kalın.

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title