BugünMakaleler

TERÖR BELASINI TÜRKİYE’NİN GÜNDEMİNDEN ÇIKARMAK

cropped-DB32A183F424-3.jpgDüşük profilli Başbakan Adayımız nihayet belli oldu. Gözümüz aydın. Demek ki Erdoğan’dan sonra AKP kadroları da düşük profilli Başbakan istiyorlarmış. Meğerse dertleri buymuş. Davutoğlu ’da pek yüksek profilli bir Başbakan sayılmazdı ama demek ki, Binali’ye göre o daha yüksek profilliymiş. Bunların fıtratında zaten düşük profilliler olmasaydı ülke bir adım öte giderdi. Onlara sorarsanız ülkemiz çağ atlamıştır. Bugün Ortadoğu’nun kan gölüne dönmesi onların suçu değildir. PKK Terörünü başımıza bela eden de onlar değildir. Bugün ülkemizdeki işsizliğin nedeni de onlar değildir. Okullardaki erkek çocuklara tecavüz eden sapıklar da onların eseri değildir. Sanki onlar güllük gülistanlık bir memleket yarattılar da biz gocunuyoruz.

Kaldığım yerden devam edeyim. Düşük profilli Başbakan Adayı Binali Bey, adaylığı netleşince terörle ilgili ilk sözü ‘’ Terör belasını Türkiye’nin gündeminden çıkaracağız’’ oldu. Siz nasıl değerlendirdiniz bilmiyorum ama ben bu sözü biraz geniş kapsamlı buldum. Çünkü terörü ülkenin gündeminden çıkarmanın birkaç yolu var. Bunlardan bir tanesi eskiden olduğu gibi yine Açılım Masasına oturmaktır. İkincisi ise terörle etkili bir şekilde mücadele etmektir. Binali Bey burada yuvarlak konuştu. Hani ne olur ne olmaz gibilerinden. Ne şiş yansın ne kebap misali.

Şimdi konuyu biraz daha açayım. Çünkü Binali Bey’in konuşmasında gizli ifade var. Bunu açığa çıkarmamız lazım. Yoksa yarından sonra Binali Bey’in uygulamaya başlayacağı icraatları anlayamayız. Binali Bey her şeyden önce, yarın öbür gün Başkanlık Sistemi kabul edilirse Erdoğan’ın tekrar masaya oturacağını çok iyi biliyor. Bu yüzden ortaya konuşuyor. Eğer Erdoğan Açılım Sürecini buzdolabına koymak yerine çöpe atmış olsaydı, Binali Bey’de ‘’PKK Terör Örgütünü bitirene kadar mücadele edeceğim’’ derdi. Ancak Binali Bey bu şekilde konuşamıyor. Sadece ‘’Terör belasını Türkiye’nin gündeminden çıkaracağım’’ diyor. Yani Binali Bey şimdiden pek yalan söylemek istemiyor. Ortam neyi gösteriyorsa onu söylüyor. Ben bu yüzden AKP’nin terörle mücadele konusunda samimi olmadığını söyleyeyim. Terörle Mücadele konusunda Davutoğlu’da samimi değildi, şimdi Binali Yıldırım’da samimi değil. Zaten bunların fıtratında terörle mücadele etmek diye bir şey yoktur. Bunlar terörle mücadele edeceklerine terörle müzakere ederler. Örnek aldıkları Osmanlı’ya bir bakın. Padişah sonuncu Vahdettin ülkeyi işgal eden düşmanlar ile savaşacağına teslim olmayı yeğlememiş miydi? E. bunların da yapacağı teröre teslim olmaktır. Siz şimdi güvenlik güçlerinin terörle mücadele ettiğine bakmayın. Erdoğan Başkanlık Sisteminin terörle mücadeleden geçtiğini bildiği için mücadele ediyor. Yoksa terörle mücadele yapılan 1990’lı yıllarda ilan edilen olağanüstü hal durumunu eleştirmezdi. Öyle değil mi?

Tekrar düşük profilli Başbakan Adayına döneyim. Yıllardır Erdoğan’ın hep yanında olan Binali Yıldırım’ın Başbakanlık yapamayacağı zaten baştan bellidir. Yani Binali Bey Davutoğlu gibi parti içinde bulunan diğer muhaliflerin safında yer almış olsaydı, belki bir nebze de olsa Başbakanlık yapabilirdi. Ancak Binali Bey bugünün şartlarında değil Başbakanlık, Başbakan Yardımcılığı bile yapamaz. Yapmak istese bile Erdoğan izin vermez. Bu yüzden Binali bey her konuşmasını özene bezene yapacak. Erdoğan ile ters düşmemek için bin bir takla atacak. İşte bu yüzden Binali Bey’ ’Terörle sonuna kadar mücadele edeceğim’’ diyemiyor. Onun yerine ‘’Terör belasını Türkiye’nin gündeminden çıkaracağım’ ’diyor. Uzun lafın kısası, terörle mücadele etmek başka şeydir, terörü ülkenin gündeminden çıkarmak başka şeydir.21.05.2016

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title