BugünMakaleler

KAHRAMAN: LAİKLİK, CUMHURİYETİN TEMEL ESASLARINDAN DEĞİL

cropped-DB32A183F424-3.jpgGündemde yine laiklik, yine İsmail Kahraman var. TBMM Başkanı İsmail Kahraman laikliğe karşı ne kadar kin tutmuşsa bugünlerde onu kusmaya başladı. Biliyorsunuz daha önce İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliği tarafından ‘’Yeni Türkiye Konferansları ve 6.Yeni Türkiye ve Yeni Anayasa ‘’ konulu konferansa katılan TBMM Başkanı İsmail Kahraman burada yaptığı konuşmada ‘’Yeni Anayasa da laiklik olmamalı’’ demişti. Daha sonra İsmail Kahraman kamuoyunda tepki çeken sözleri üzerine geri adım atmıştı. O zaman ben de ‘’TÜRKİYE CUMHURİYETİ LAİKTİR’’ adlı makalem de ‘’TBMM Başkanı İsmail Kahraman Yeni Anayasada laiklik ilkesinin çıkarılmasını ve yine Anayasaya dindarlık ilkesinin konulmasını söylerken, aslında toplumun nabzını ölçüyor. Yarın toplumun nabzına göre şerbet verecekler de o yüzden böyle konuşuyor. Eğer toplum bu söylemlere tepki verirse bir adım geri çekilecekler. Yani toplumun olgunlaşmasını bekleyecekler. Eğer bu söylemler karşısında toplum tepki vermiyorsa bildikleri yolda ilerlemeye devam edecekler.’’ demiştim. İşte şimdi yine döndük dolaştık tekrar aynı noktaya geldik. Bir adım geri, iki adım ileri adım attılar. Çünkü fıtratlarında Atatürk düşmanlığı yatıyor.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman bu sefer de 100’üncü Yılında Milli Türk Talebe Birliği ve Gençlik Sempozyumu töreninde “Laiklik, Cumhuriyetin temel esaslarından değil” dedi. Şimdi söyleyin bakalım? ‘’Yeni Anayasa da laiklik olmamalı ’’deyip te sonradan çark eden Kahraman’ın içinde Atatürk düşmanlığı olmamış olsaydı şimdi böyle konuşur muydu? Elbette konuşmazdı değil mi? İzledikleri taktik aynen devam ediyor. Önce konuşuyorlar, sonra gelecek tepkileri takip ediyorlar. Gelecek tepkiye göre de toplumun gazını alıyorlar. Ancak Atatürk düşmanlığından gram geri adım atmıyorlar. Çünkü laik Cumhuriyeti bir türlü içlerine sindiremiyorlar. Bütün dertleri de zaten bu.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın son sarf ettiği sözler üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan nasıl tepki verecek, göreceğiz. Çiçeği burnunda yeni AKP Genel Başkanı olan ve Başbakan olarak atanacak olan Binali Yıldırım ne diyecek? Binali Yıldırım AKP Genel Başkanı seçildiği kongrede temel hedeflerinin Başkanlık sistemi olduğunu söylemişti. Binali Yıldırım’ın temel hedefleri arasında laiklik ilkesinin de olup olmadığını yakında göreceğiz. Gerçi görsek de durum pek değişmeyecek ama en azından hangi aşamada olduklarını anlayacağız.

Geçen gün dokunulmazlıkların oylandığı TBMM’de Cumhuriyet Halk Partisi Gurup Başkanvekili Levent Gök TBMM Başkanı İsmail Kahraman’a ‘’Laik Cumhuriyete bağlı mısınız’’ diye sordu. Ancak Kahraman Gök’ün ısrarlı sorusu üzerine kaçamak yanıtlar verdi. Kahraman ‘’Evet bu Anayasaya bağlıyım’’ dedi ama bir türlü ‘’Laik Cumhuriyete bağlıyım’ ’demedi. Gök’ün ısrarına rağmen demedi. Şimdi düşünebiliyor musunuz, Laik Cumhuriyetin TBMM Başkanı olan İsmail Kahraman ‘’Laik Cumhuriyete bağlıyım’’ diyemiyor. İşin en kötü tarafı da zaten bu değil mi? Hani göstermelik de olsa, Cumhuriyete bağlıyım diyemiyor. Anlayacağınız Türkiye Cumhuriyetine meydan okuyor. Bu şartlarda TBMM Başkanının da dokunulmazlığı kaldırılıp yargılanması gerekmiyor mu? Hani böyle bir süreç elbette bir gün başlayacak. Laik Cumhuriyet düşmanlığının cezası mutlaka görülecek. Atatürk düşmanlığının cezası mutlaka görülecek. Ancak o zamana kadar Cumhuriyet ve Atatürk düşmanlığını sürekli kusacaklar. 23.05.2016

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title