BugünMakaleler

ABD’DEN YENİ ADIMLAR

cropped-DB32A183F424-3.jpgABD Suriye’yi yeniden ısıtmaya başladı dersem sanırım yanılmış olmam. Çünkü ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Joseph Votel PKK ile PYD’nin denetiminde bulunan bölgeye 11 saatlik bir ziyaret gerçekleştirmiş. Demek ki Joseph Votel Suriye’deki kara gücümüz dedikleri PKK ile PYD’nin son durumlarını merak etmiş. 11 saat görüştüklerine göre sanırım bölgenin geri kalanını nasıl talan edeceklerini gözden geçirmiş olmalılar. Yoksa Suriye’nin ahde vefası için kıllarını bile kıpırdatmazlar. Hele hele iç savaş yüzünden ülkemize sığınmak zorunda kalan Suriyelilerin durumu ile de asla ilgilenmezler. Tek dertleri IŞİD’den temizledikleri yerlerde yeni kantonlar kurmaktır.

Rusya’nın Suriye’deki iç savaşa dâhil olmasından sonra ABD temel politikasında geri adım atmamıştı ama fazla da müdahil olmamıştı. Gelişmeleri uzaktan takip etmişti fakat hiçbir zaman PYD’yi de yalnız bırakmamıştı. İşte o ABD şimdi tekrar inisiyatifi eline almaya çalışıyor. Gücünü bölge üzerinde daha fazla hissettirmeye çalışıyor. Bölgenin politikasını yeniden şekillendirmeye çalışıyor. Bu hamle karşısında Rusya nasıl bir pozisyon alır bilemem ama ABD kararlı kararlı görünmeye çalışıyor.

Aslına bakarsanız bu yılın sonunda ABD’de seçimler var. Bu yüzden Obama adımlarını seçim stratejisine göre atması gerekiyor. Demokratların elini zayıflatacak adımlardan çekinmesi gerekiyor. Onun için de Suriye sorununu daha akılcı hamleler ile çözmesi gerekiyor. Ancak Obama bu treni çoktan kaçırdı. Bu saatten sonra da Suriye’ye hâkim olabilmesi oldukça zor görünmüyor. Hele hele Rusya’nın da müdahil olduğu bir iç savaşın yakın bir gelecekte barış ile çözülmesi hiç mümkün değil. Sözde demokrasi yalanı ile başlatılan Büyük Ortadoğu Projesi bugün yüzlerce insanın canından olmasına neden oldu. Durduk yerde bir ülke göz göre göre iç savaşa sürüklendi. ABD ile birlikte hareket eden işbirlikçi diğer emperyalist ülkeler de elbet bu katliamların hesabını bir gün verecekler ama olan hayatını kaybeden yüzlerce Suriyeli vatandaşa oldu.

Artık sadede geliyorum. Bugün PKK ile PYD ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Joseph Votel’in kendilerini ziyaret etmiş olmasından son derece memnunlar. Ancak PKK ile PYD, ABD’nin kendilerini neden koruduğunu kavrayabilmiş değiller. Onlar bugün ABD’nin sayesinde kantonları artırmanın derdine düşmüş durumdalar. Fakat yarından sonra gerçekler ortaya bir bir çıkacak. ABD bugün yağmış olduğu yardımları misliyle onlardan geri alacak. Çünkü ABD hiçbir zaman çıkarı olmayan bir yere adım atmaz. Fakat şimdi bunu ABD’nin maşası olan PYD’ye anlatamazsınız. Bölgede kan akıtılmasın diyemezsiniz. Suriye’nin birliğini ve bütünlüğünü koruyun diyemezsiniz. Suriye içinde kardeşçesine yaşamaya devam edin diyemezsiniz. Haklarınızı demokratik yollardan savunun diyemezsiniz. Çünkü onlar Büyük Ortadoğu Projesinin piyonları olmuş durumdalar. Dolayısıyla yarından sonra kendi halkları yerine ABD’nin çıkarlarına hizmet etmeye başlayacaklar. Sonuçta da ABD’nin Ortadoğu’da bir numaralı sömürgesi olacaklar. 24.05.2016

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title