Makaleler

SEÇİM BARAJININ MİLLİ İRADE ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

sait-balci

17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet Soruşturması ve Kaçak Saray derken şimdi de gündeme seçim barajı düştü. Demokratik Sol Parti, Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisi’nin seçim barajının kaldırılması ile ilgili Anayasa Mahkemesi’ne yapmış oldukları başvuru hakkında Başkan Haşim Kılıç’ın, en yakın zamanda kararlarını açıklayacakları söylemesiyle birlikte siyaset gündemine canlılık geldi. 2015 seçimlerine az bir zaman kala seçim barajında olası yapılacak bir değişiklik iktidar partisinin bütün planlarının alt üst olmasına yol açacak. Dünya Lideri Erdoğan egemenliğin Anayasa Mahkemesi’nin elinde olmadığını söyleyerek yüreklere su serpti ama yine de temkinli olmak gerekiyor. Çünkü 2015 yılı çok mühim gelişmelere gebe. Her şey de bu planlara göre organize olmuş durumda. Başkanlık sistemi de bu planların bir parçası. Eğer Anayasa Mahkemesi seçim barajı ile ilgili bir değişiklik yapacak olursa bir çuval incir heba olacak.

Anayasa Mahkemesi’nin bir iki hafta içinde açıklayacağı seçim barajı ile ilgili olası değişikliklerin siyasi partilere yansıması nasıl olur? Hangi siyasi parti karlı çıkar, hangi siyasi parti zararlı çıkar? İsterseniz şimdi bu konulara değinelim. Her şeyden evvel İktidar partisinin olası seçim barajındaki değişimlerden eksi yönde etkileneceğini söyleyebilirim. Çünkü AKP iktidara geldiğinden bu yana % 10 seçim barajının kaymağını yiyerek bugünlere geldi. Barajı aşamayan siyasi partilerin oyları da genel olarak iktidar partisine gitti. Muhalefet partileri ise bu pastadan iktidar partisi kadar pay alamadı. Dolayısıyla nereden bakarsanız bakın, seçim barajının düşmesi veya kaldırılması iktidar partisini olumsuz yönde etkileyecektir. Halen kendini AKP’nin Genel Başkanı zanneden Erdoğan’ın celallenmesinin bir nedeni de budur. Erdoğan belki de şimdiden Haşim Kılıç ile görüşmek için hatırı sayılır kişileri devreye sokmuştur bile.

Olası seçim barajında yapılacak değişiklikler iktidar partisini olumsuz yönde etkiler de, Cumhuriyet Halk Partisini etkilemez mi? Elbette etkiler. Şu anda HDP ile seçim ittifakı yapmayı düşünen Kemal Kılıçdaroğlu aslında bir seçim intiharına doğru sürüklendiğinin farkında bile değil. Geçmiş dönemlerde HEP ile seçim ittifakına giren SHP’nin sonunu bilmeyen yoktur herhalde. Önceki dönemlerde böylesine bir ittifak yaşanmışken Kemal Kılıçdaroğlu’nun böyle bir arayışa yönelmesini anlamak mümkün değil. Hele hele HDP ile yapılacak olan bir ittifaka Atatürkçü oyları kaybetme pahasına girmek, tam bir intihar olsa gerek. Hiç kimse öyle söylendiği gibi ‘’Tıpış, tıpış sandıklara da gitmiyor. ‘’Adam gibi oy vereceksiniz’’ deseniz de nafile. Tarihte örneklerini de gördük. Siz toplumun kırmızıçizgilerini çiğner geçerseniz, toplum da sizi çiğneyip geçiyor.

Anayasa Mahkemesinde seçim barajı ile ilgili herhangi bir değişiklik yapılmaz ise ve Kemal Kılıçdaroğlu HDP ile seçim ittifakı yaparsa geçmişte Cumhuriyet Halk Partisine verilen oylar büyük bir ihtimalle Milliyetçi Hareket Partisine kayacaktır. Eğer seçim barajı düşerse veya kaldırılırsa, Cumhuriyet Halk Partisinin oylarında yine düşüşler yaşanacak. Çünkü bugüne kadar Demokratik Sol Partiye oylar bölünmesin diye oy verilmemişti. Şimdi seçim barajının kayda değer bir düşme veya kaldırılması durumunda gerek Demokratik Sol Partinin, gerekse Emine Ülker Tarhan’ın partisi olan Anadolu Partisinin Meclise girme şansı doğacak. Bu durumda Cumhuriyet Halk partisinden bu partilere oy kayması yaşanacak. Yani her hâlükârda Kemal Kılıçdaroğlu’nun Genel Başkanlığında 2015 seçimlerine girecek olan Cumhuriyet Halk Partisi oy kaybına uğrayacak. Daha önce de çok yazdım. Cumhuriyet Halk Partisi özüne dönmediği müddetçe ne seçim kazanabilir, ne de iktidara alternatif olabilir. Bu durumu görmemek içim kör olmaya gerek yok.

Seçim barajında yapılacak olan olası değişiklikler Milliyetçi Hareket Partisini de etkiler. Seçim barajında bir değişiklik olmaz ise Milliyetçi Hareket Partisinin oylarında artış olacağı kesin. Ancak seçim barajı düşerse veya kaldırılırsa Milliyetçi Hareket Partisinden Büyük Birlik Partisine oy kaybı kaçınılmaz olur. Bu durumda Milliyetçi Hareket Partisi oy kaybı yaşayarak ancak Meclise girer. Fakat seçim barajında bir değişiklik olmaz ise Milliyetçi Hareket Partisi seçimlerden en karlı çıkan partiler arasında olur. Seçim barajında yapılacak olan değişikliklerden Saadet Partisi de olumlu yönde etkilenecektir. Hatta Saadet Partisi de böyle bir durumda seçimlerden kazançlı çıkan partiler arasında olması muhtemeldir.

Bugünlük te bu kadar. Yarın tekrar görüşmek üzere hoşça kalın.03.12.2014

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title