Makaleler

AÇILIM DA FİNALE DOĞRU

sait-balci

İktidar partisi bu aralar PKK ile yürüttüğü açılım sürecini kaldığı yerden yeniden hayata geçirmeye çalışıyor. PKK’nın selameti açısından da yapılmakta olan bu görüşmeler IŞİD’in Kobani kuşatması ile birlikte kesintiye uğramıştı. Fakat şükürler olsun ki, taraflar şimdi yeniden müzakere masasına oturmaya hazırlanıyorlar. Bu amaç doğrultusunda yeteri kadar hazırlık da yapıldı. Toplum da gerek yazılı, gerekse görsel medya kanallarıyla yeteri derecede uyutuldu. Tarihe mal olmuş bir ulusu yok etmek elbette kolay değil. Bunun için yeteri derecede enerji de harcandı. Kimi zaman Akil İnsanlar devreye girdi, kimi zaman da satılmış kalemler devreye girdi. Şimdi artık sıra harcanan bunca emek ve çabanın karşılığını almaya geldi. Daha doğrusu finale geldi. Ben şimdiden açılım politikalarına desteğini esirgememiş tüm PKK severlere gönülden teşekkürlerimi sunuyorum. Sağ olsunlar, var olsunlar.

Çok şükürler olsun ki, uzun zamandan bu yana sürdürülmekte olan MİT ve İmralı görüşmelerine bundan böyle Kandil’de katılabilecekmiş. Zaten bugüne kadar Kandil’in eksikliği hep hissedilmişti. İmralı’nın Kandil’e ulaşması da güç oluyordu. İmralı bugüne kadar bu açığı Kandil’e mektup yazarak kapatmaya çalıştı. Ancak bu mektuplaşmalar yüz yüze görüşmek kadar etkili olmuyor tabi ki. Bir de yazılan mektupların haşhaşilerin eline geçmesi gibi bir risk de var. Geçmişte bunun ceremesi de çekilmedi değil. Gerek Oslo tutanakları, gerekse İmralı tutanakları bu haşhaşiler tarafından ortalığa saçılmıştı. Şükürler olsun ki devletimiz şimdilerde bu haşhaşilerin inlerine de girmeye başladı. Türk Ordusu da zaten çok önceden sindirilmişti. Atatürkçü aydınların da eli kolu bağlanmış durumda. Geriye ne kaldı? Lozan ile sınırları çizilmiş vatan topraklarının bölünüp parçalanması tabi ki. Kurtuluş savaşları sonunda kurulan Laik Türkiye Cumhuriyeti’ne son vermek tabi ki.

Hükümet yetkilileri sürdürülmekte olan müzakere görüşmelerine katkı koyma adına şimdi de Kandil’e gideceklermiş. Yani bir nevi iadeyi ziyaret edeceklermiş. Eskiden bizim köyde ‘’Kız Ardı’’ yapılırdı. Yani kız tarafı düğün dernek bittikten sonra tepsiler dolu baklava ile oğlan evine ziyarete giderlerdi. Bu geleneğin adına da ‘’Kız Ardı’’ denirdi. Bir zamanlar uygulanan bu gelenek de şimdilerde yok olup gitti. Şimdi hükümet kanadının Kandil’i ziyaret edeceğini duyunca bu geleneğimiz aklıma geldi. Bu sebeple bana eski düğün geleneğimizi anımsatan hükümet kanadına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Sağ olsunlar, var olsunlar.

Bugünlük te bu kadar efendim. Yarın tekrar başka bir konuda görüşmek üzere esen kalın. 04.12.2014

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title