Makaleler

POLİS DEVLETİ OLDUK VESSELAM

sait-balci

Kamuoyunda ‘’yargı paketi’’ olarak bilinen, hâkim ve savcı ücretlerinde artış, Danıştay ve Yargıtay’da üye ve daire sayısı artışı ile 4 bin hâkim adayının alınmasını öngören iktidar partisinin kanun teklifi tahmin edebileceğiniz gibi kabul edildi. İktidar partisi bu paketin içine bir de ‘’aramalarda kuvvetli şüphe yerine, makul şüphe ‘’ koydu ki, bu paketin asıl çıkma nedeni de buydu. Danıştay ve Yargıtay’da daire sayısının arttırılması ve yeni hâkim adaylarının alınması işin cilası. Hele hele hâkim ve savcıların ücretini artırmak için yargı paketi yapıldığına da ilk defa şahit oluyorum.

Söz konusu yargı paketin içeriğinde, adli yıl açılış törenlerinin kaldırılması da yer alıyor. Hatırlayacağınız üzere Danıştay’ın 146. kuruluş yıldönümünde Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu bir konuşma yapmış ve dönemin Başbakan’ı Recep Tayyip Erdoğan bu konuşmaya tepki göstermişti. Sonrasında Metin Feyzioğlu’nun Yargıtay’ın adli yıl açılışında da konuşacak olması Erdoğan’ın bu açılış törenine katılmamasına neden olmuştu. Bu yargı paketi ile birlikte Erdoğan, Metin Feyzioğlu’ndan intikamını almak için adli yıl açılış törenlerini kaldırmış oluyor. Yani anlayacağınız adli yıl açılış törenleri kişiye özel kaldırılmış oluyor. Yani Erdoğan bundan böyle Metin Feyzioğlu’na ‘’konuşma’’ demiş oluyor. Metin Feyzioğlu’na ‘’konuşma’’ denmesi demokrasi ile örtüşmez diyeceksiniz. Demokrasilerde böyle uygulama olmaz diyeceksiniz ama fıtratında bu var. Ne yapacaksınız?

Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilen yargı paketinin içeriğinde, Avukatların soruşturma dosyalarını incelemesine ve dosyalardan belge almalarına kısıtlama da getirildi. Yani bundan böyle avukatlar önemli soruşturma dosyalarını inceleyemeyecekler ve bu soruşturma dosyalarından herhangi bir belge alamayacaklar. Bu uygulama elbette ki taşrada görülmekte olan davaları içermiyor. Ya hangi davaları içeriyor? 17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet soruşturmasını başlatan ‘’Paralel Devlet’e karşı açılan davaları içeriyor tabi ki. 17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet soruşturmasını yalan dolan diyerek savuşturan iktidar partisi şimdi onların inlerine iniyor ya o yüzden. İnlerine inerken de analarını ağlatmak istiyor. Erdoğan bu yüzden, Paralel Devletin avukatlarının elinden savunma haklarını alıyor. Yani onları tamamen savunmasız bırakıyor. İşte bu yargı paketinin içinde yer alan avukatların dosya inceleme yetkilerine getirilen kısıtlama sırf, 17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet soruşturmasını başlatan Paralel Devletin avukatlarına yöneliktir. Avukatların dosya incelemesine getirilen kısıtlama ileriki günlerde başka davalar içinde uygulanacaktır ama şimdilik yargı paketine konulması ‘’Paralel Devlet’’ içindir.

Baştan da söylediğim gibi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen bu yargı paketinin en önemli maddesi, kolluk kuvvetlerinin yapmış olduğu aramalarda tutuklama yetkisinin kuvvetlendirilmesidir. Yani bundan böyle kolluk kuvvetleri savcıların kararı olmaksızın yapmış olduğu aramalarda keyfi tutuklama yapabileceklerdir. Kolluk kuvvetlerinin böyle bir yetkiye sahip olmaları aynı zamanda Polis Devleti’ne dönüştüğümüzün de bir göstergesidir. Ne diyelim? Vatana millete hayırlı olsun.

Pazartesi günü tekrar görüşmek üzere hoşça kalın.05.12.2014

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title