Makaleler

SANDIKLARA, BU KEZ SAHİP ÇIKIN!

sait-balci
30 Mart Yerel Seçimlerinde bir daha gördük ki yine sandıklara sahip çıkamamışız. Her seçim arifesinde, ıslak imzalı seçim tutanaklarının alınmasının namus meselesi olduğunu üstüne basa basa tekrarladığımız halde yine bu tutanakları alamamışız. Partinin duyarlı örgütleri her dönem olduğu gibi bu tutanakları alıyorlar ama maalesef diğer örgütler her neden se bu tutanağı almayı beceremiyorlar. Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgelerinde bulunan sandıkların büyük bölümünde bu tutanaklar tamamı olmasa da büyük bölümünde alındığını tahmin ediyorum. Ancak bu bölgelerin dışında kalan İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu Bölgelerinde bu tutanaklar maalesef alınamıyor.

Bu bölgelerden ıslak imzalı seçim sonuç tutanaklarının neden alınamadığı partinin ileri gelenleri tarafından mutlaka araştırılmalıdır. Eğer geceleri koyun gütmeye gitmiyorlarsa mutlaka bu konuyu enine boyuna irdelemelidirler. Benim ilk aklıma gelen nedenlerden bir tanesi umursamazlıktır. Eğer sandıklarda görevlendirilen partililer sandık sonuçlarının önemi konusunda bilinçli değillerse o partililerden seçim sonuç tutanaklarını almayı boşuna bekleriz. Hele hele o partililer sandık görevleri konusunda da bir eğitime tabi tutulmamışlarsa durum daha da vahim demektir. Böyle olduğu da 30 Mart seçimlerinde görüldü ve yaşandı. Tabi ki bu konuda suç salt o partililerde de değildir. Suç o sandıkların bulunduğu il ve ilçe başkanlarındadır. Asıl suç ise partinin yönetim kadrosundadır. Eğer siz sandıklardan ıslak imzalı seçim sonuç tutanaklarını İl ve İlçe Başkanlarına aldıramıyorsanız gidip kendiniz almanız gerekir. Onu da yapamıyorsanız ıslak imzalı seçim sonuç tutanaklarını alamayan il ve ilçe Başkanlarını görevden almanız gerekir ki bir daha ki sefere görevlerini tam yapabilsinler. Eğer onu da yapamıyorsanız kusura bakmayın ama o halde siz iktidara hazır bir siyasi parti sayılmazsınız. Bu durumda iktidara da gelme gibi bir derdinizin de olmaması gerekir. Seçmen kitlesi de zaten size, iktidara aday parti yerine daimi muhalefet partisi gözüyle bakar. Kabul etseniz de etmeseniz de bu durum böyledir.

Ben buradan Cumhuriyet Halk Partisinin yönetim kadrolarına önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bir kerede olsa bütün sandıklardan ıslak imzalı seçim sonuç tutanaklarını Allah rızası için almalarını istiyorum. Cumhuriyet Halk Partisinin geleceği için, bir kere de olsa bu tutanakları almayı başarmalarını istiyorum. Türk Milletin geleceği için bir kere de olsa bu sefer bu görevi becermelerinin istiyorum. En azından gelecek yıl yapılacak olan genel seçimlere tecrübe olması açısından istiyorum.

Islak imzalı seçim sonuç tutanaklarının alınabilmesi için öncelikle sandıklarda görevlendirilen sandık sorumluların eğitilmesi gerekiyor. Seçim sonuç tutanaklarının alınmasının parti görevi olduğunu partililere üstünü basa basa anlatmak gerekiyor. İkinci olarak da sandıklarda görev alan bu partililere bir yevmiye de partinin vermesi gerekiyor. Seçim kurulları her bir sandık görevlisini kaç lira yevmiye veriyorsa, parti de ıslak imzalı seçim sonuç tutanağını getiren partiliye anında bu yevmiyeyi vermeli ki sandık sorumluları bu işin ciddiyetini anlasınlar. Sandık sorumlularına verilebilecek yevmiye de seçim bütçesinden pekâlâ ayrılabilir.

Sandıklarda çıkan oyu, seçim kurulları tarafından ilan edilmeden önce öğrenmek istiyorsak da mutlaka bilgisayar ortamında seçim sonuçlarını kaydedebileceğimiz bir program kullanmamız gerekiyor. Bu programı yüklenmesi ve partililer tarafından kullanabilmesi o kadar da zor bir iş değildir. Böyle bir program partinin ana web sitesinde bir link açılarak pekâlâ yüklenebilir. Her il ve ilçeye birer kullanıcı şifresi verilebilir. Her il ve ilçe Başkanlıkları almış olduğu seçim sonuçlarını bu şifre ile sisteme yükleyebilirler. Böylelikle seçim sonuçları sisteme yüklendikçe seçim sonuçları da ortaya çıkacaktır. Tabi ki bu sistemin alt yapısı önceden oluşturulmalıdır. Her il ve ilçelerde bulunan sandık numaraları sisteme il ve ilçe bazında yüklenmelidir. Ve sistem mutlaka seçimler öncesinde denenmelidir. Sanki seçim olmuş gibi tüm il ve ilçeler kendilerine verilen şifreler ile sonuçları sisteme yüklemek suretiyle deneme yapılabilir. Ne dersiniz? Bu sefer başarabilir miyiz? 21.04.2014

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title