Makaleler

BIRAKIN ARTIK AKP’Yİ! SİZ KENDİ İŞİNİZE BAKIN!

sait-balci
Yerel seçimleri bitirdik. Sıra geldi Cumhurbaşkanlığına. Gördüğüm kadarı ile yine eski alışkanlıklar devam ediyor. AKP ile yatıp AKP ile kalkmaya devam ediyoruz. Yok, efendim AKP Başbakan’ı aday gösterecekmiş. Yok, bu dönemde Gül ile devam edeceklermiş. Yok, efendim Başbakan, Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Meclisten Başkanlık sistemini geçirecekmiş. Sonra da tüm yetkileri eline alıp memleketi Çankaya’dan yönetecekmiş. Paralel Devlet ile oradan mücadele etmeye devam edecekmiş. Bu konular iktidar partisinin gündemi efendim. Bizim gündemimiz değil. İktidar partisi yerel seçimlerde çalınan oyları örtbas etmek için gündemi değiştiriyor. Milletin yerel seçimleri unutmasını istiyorlar. Çünkü yerel seçimler gündemdeki yerini koruduğu müddetçe hırsızlıkları ortaya çıkacak. Bizimkiler şimdi de işi gücü bırakmışlar, AKP’nin kimi aday göstereceğini tartışıyorlar. Ona göre aday göstereceklermiş de ondan. Şimdiye kadar bu taktiği izlediklerinden dolayı çok başarılı oldular ya o yüzden.

AKP’nin Cumhurbaşkanı adayından önce merak edilecek daha önemli konuların olduğu kanaatindeyim. Her şeyden evvel Ankara’da oy kullanılan sandıkların tamamından ıslak imzalı seçim sonuç tutanakları alınmış mı ona bakın. Memleket genelinde ıslak imzalı seçim sonuç tutanaklarını tamamını alabilen örgüt var mı ona bakın. Seçimler öncesinde bir İl Yönetim Kurulu Üyesine, sandık sonuçlarının alınması ile ilgili toplantı düzenleyip düzenlemediklerini sormuştum. Yanıt olarak, bu konuda herhangi bir toplantı yapılmadığını söylemişti. Öyle sanıyorum ki memleket genelinde sandıklara sahip çıkma konusunda doğru dürüst bir toplantının yapıldığından şüpheliyim. Bu konudaki rahatlığa inanın hiç aklım almıyor. İşte yerel seçim sonuçları ortada duruyor. Şimdi seçim sonuç tutanaklarının alınamadığına mı yanayım, yoksa seçimlerin kaybedilmesine mi? iktidara hazırlanan bir siyasi partinin örgütleri daha sandıklara sahip çıkmayı beceremiyorlarsa seçim kazanabilirler mi? Sandık namus değil midir? Namusuna sahip çıkamayan bir örgüt olur mu Allah aşkına?

Cumhuriyet Halk Partisi sözcüsü Haluk Koç düzenlemiş olduğu basın toplantısında, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın aday olup olamayacağına ilişkin değerlendirmede bulundu. Haşim Kılıç’ın Cumhurbaşkanı olup olamayacağı Cumhuriyet Halk Partisinin mi sorunudur? Yoksa Cumhuriyet Halk Partisi önündeki bütün sorunları çözdü de şimdi sıra Haşim Kılıç’ın sorununa mı geldi? Bilmiyorum hiç dikkat ettiniz mi İktidar Partisinden bir Allah’ın kulu çıkıpta muhalefet partileri kimi aday gösterirler diye konuşmuyorlar mı? Neden? Çünkü kendilerine güveniyorlar da ondan. Muhalefet partileri kimi aday gösterirlerse göstersinler, kendi adaylarının seçileceğini güveniyorlar. Ya muhalefet partilerinin durumu ne âlemde? Şu ana kadar ciddi anlamda aday belirleme çalışması yaptılar mı? Bu konuda il ve ilçe örgütlerinin görüşlerini aldılar mı? Sivil toplum örgütlerinin görüşlerini aldılar mı? Geçen Salı günü Milli Merkez’in toplantısına katıldım. Milli Merkez temsilciliklerine, yerel seçimlerin değerlendirilmesini ve Cumhurbaşkanlığına kimlerin aday olabileceğine dair görüş istemiş. Bu konuda ben de üzerime düşen görevimi yaptım. Seçim sonuçlarını değerlendirdiğim raporumu kendilerine verdim. Bu toplantıdan, sivil toplum örgütlerinin yerel seçimlerden sonra şimdi de Cumhurbaşkanlığı seçimlerine nasıl katkı koyabileceklerinin endişesi içinde olduklarını gördüm. Ancak üyesi olduğum Cumhuriyet Halk Partisinde ise yine tık yok. Şu ana dek ne bir Danışma Kurulu Toplantısının yapılacağını duydum, ne de partinin tavanında seçim yenilgisinin masaya yatırıldığını duydum. Sanıyorum Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın bu konuda bir dosya hazırlamış. Umarım hazırlanmış olan bu dosyada Cumhuriyet Halk Partisinin seçimleri neden kaybettiği bilgileri yerine iktidar partisinin ne kadar oy kaybettiğine ilişkin bilgileri koymamıştır. Umarım dosyada Belediye Başkan Adaylarının belirlenme şeklinin yanlışlığıyla ilgili raporlar vardır. Umarım sandıklara sahip çıkılamaması ile ilgili ciddi anlamda özeleştiri yapılmıştır. Umarım seçim yenilgisinin sorumluluğunu partiyi yönetmekte olan MYK, özeleştiri yaparak üstlenir.

Cumhuriyet Halk Partisi, İktidar partisinin Cumhurbaşkanı Adayının kim olacağını merak etmeyi bırakıp bir an evvel Parti Meclisini toplamalıdır. Parti meclisinde yerel seçim yenilgisi enine boyuna tartışılmalıdır. Seçim yenilgisinden sorumlu olanlar derhal hiç vakit kaybetmeden istifa etmelidirler. Sonrasında gerek Mecliste grubu bulunan Milliyetçi Hareket Partisi ile gerekse sivil toplum örgütleri ile Cumhurbaşkanı Adayı konusunda görüş alışverişinde bulunmalıdır. En kısa zamanda da Adayı belirleyip seçimlere hazırlanmalıdır.18.04.2014

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title