BugünMakaleler

RAKKA OPERASYONU HAREKET ALANIMIZI DARALTIR

ABD’de Obama döneminin bitmesiyle birlikte yeni bir dönem başladı. Bu dönemin başını yeni seçilen Trump’ın çektiğini filan sanmayın. Böyle bir olasılık asla yok. Trump sadece ABD’ye başkan seçildi o kadar. Yeni dönemin başını da eskiden olduğu gibi yine ABD derin devleti çekiyor. Anlayacağınız ABD’yi CIA, Pentagon ve silah tüccarları yönetiyor. Trump olmuş olmamış hiç fark etmez. ABD’de önemli olan ABD’nin geleceğidir. CIA, Pentagon ve silah tüccarları da bu amaç uğruna Dünya’yı savaşa sürüklemek dâhil her türlü kışkırtıcılığı yaparlar. Çünkü onlara göre mühim olan Dünya barışı değildir. Onlara göre mühim olan ABD’nin çıkarlarıdır.

ABD’ye yön veren bu derin devlet işte yine yine atağa kalktı. İlk yapacakları iş Suriye’yi yeniden karıştırmak olacak. IŞİD ile mücadele için büyük bir olasılıkla Rakka’ya girecekler. Bir defa girdiler mi artık gerisi gelir. Suriye tam anlamıyla talan olmadan da çıkmazlar. Çünkü ortada Büyük Ortadoğu Projesi var. Bu projenin geri kalan bölümünü bu sefer hayata geçirmeden bırakmak istemeyecekler. Çünkü onlara göre bu iş çok uzadı. Her geçen gün de projenin hayata geçmesini zorlaştırmaya başladı. Oysaki ABD’nin acelesi var. İkinci bir İsrail’i bir an evvel kurmak istiyor. Yoksa her geçen gün aleyhlerine işliyor. Bunun da farkındalar.

Hatırlarsanız Obama’nın son dönemlerinde Rusya, İran ve ülkemiz Suriye’de söz sahibi olmuştuk. İmzalanan ateşkesin gereği olarak da Suriye’de garantör devletlerden birisiydik. Bu anlamda da Astana’da barış görüşmeleri başlamıştı. Bu görüşmeler halen daha devam ediyor. Ancak şu an ülke olarak eskiden olduğu gibi yine ABD’nin gazına gelmek üzereyiz. Rakka’ya birlikte girecekmişiz falan filan. Peki, sonra ne olacak? Rakka’ya ABD ile birlikte girmenin bizim ülkemize ne faydası olacak? Suriye sınırımızda güvenli koridor mu açılacak? PYD’nin ilan etmiş olduğu kantonlar mı iptal edilecek? İlan edilen kantonların birleşmesi mi önlenecek? Neyin karşılığı olarak Rakka’ya gireceğiz? Bunu bilen var mı? Daha evvel Suriye topraklarında güvenli bölgenin oluşmasına onay vermeyen ABD şimdi verir mi? Hele hele PYD sınırlarımızda bu denli güçlenmişken ABD şimdi onları karşısına alır mı? Böyle bir olasılık var mı? ABD’nin ne yapmak istediği ortada iken halen daha PYD konusundaki hassasiyetleri iletmenin bir mantığı olabilir mi?

Ancak görünen o ki, bizimkiler şu an itibariyle ABD’nin yörüngesine girmiş durumdalar. ABD ile Rakka Operasyonunu gerçekleştirme heyecanını yaşıyorlar. Rusya ile İran birlikteliğini bir kenara ittiler. Astana görüşmeleri de bir tarafa attılar. Anlayacağınız bizimkiler Suriye politikasında kartları yeniden karıyorlar. İran’a laf göndermeleri de zaten sırf bu yüzdendi. Ancak bizimkilerin hesap edemediği bir durum var. O da yarından sonra ABD’nin kucağına tam olarak oturacak olmamızdır. Bir defa ABD’nin yörüngesine girdikten sonra geriye dönmek de pek kolay olmaz. Çünkü Rusya ile İran eskisi gibi bizi hoş görmeyebilir. Astana görüşmelerinden de men edebilirler. Şangay Enerji Kulübü’nün 2017 Dönem Başkanlığı’nı da geri alabilirler. Bu ülkeler ABD ile birlikte hareket etmeye başladıktan sonra eski stratejik ortalığı kaldığı yerden devam ettirmeyebilirler. Esasen böyle bir zorunlulukları da zaten yok. Ancak yine de ülkemizi kaybetmemek adına bu adımları atmayabilirler. ABD ile Rakka’da bir Operasyon başlatırsak bundan böyle ilişkileri sınırlandırabilirler. Böyle bir girişim de ileriki günlerde bizim hareket etme alanımızı daraltır.

Suriye politikasında atılmaya başlayan yeni adımlardan dolayı maalesef çok kritik bir sürece girmiş durumdayız. Temennim Rusya, İran ve Suriye ile başlayan diyalog sürecinin yabana atılmamasıdır. ABD ile hareket edilecekse bile bu ülkelerin bilgisi dâhilinde olmalıdır. Yoksa yarından sonra yanımızda ne ABD’yi, ne de Rusya ile İran’ı bulabiliriz. Böyle bir durum Suriye politikasında sonun başlangıcı iolur.25.02.2017

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title