BugünMakaleler

AKP’NİN BAHÇELİ MECLİS, BARZANİ REFERANDUM ORTAĞIDIR

Değerli okurlarım, sizlerle beraber olamadığım hafta içinde hükümet kanadında mini bir Barzani krizi yaşanmıştı. Barzani’nin Ankara’da Kürdistan bayrağı ile karşılanmasından bahsediyorum. Aradan bir hayli zaman geçti ama ben tekrar yazmaya başladığım bugün bu konuyu ele almaya karar verdim. Çünkü Barzani’nin Kürdistan bayrağı ile karşılanması Bahçeli açısından bir sonuç doğurdu. Bu durum aynı zamanda ileride ülkemiz açısından da bir sonuç doğuracak. Bugün konunun Bahçeli yönünü ele alacağım.

Biraz önce de ifade ettiğim gibi Barzani’nin bu referandum sürecinde Ankara’ya gelmesi tesadüf değildir. Referandum seçim sürecine girene kadar gelmeyen Barzani şimdi tam da seçim atmosferine girdiğimiz bugünlerde gelmesi akıllarda değişik soruların sorulmasına neden oluyor. Bu sorulardan bir tanesi de, AKP iktidarının Barzani’den seçimler konusunda yardım istemiş olma olasılığıdır. Zamanında PKK ile masaya oturan bir iktidar şimdi elbette Barzani’den medet ummaktan çekinmez. Oslo’da PKK ile buluşan bir iktidar elbette Barzani’den yardım istemekten utanmaz. İmralı ile Anayasa yapmaya kalkan bir iktidar elbette şimdi Barzani’yi baş tacı yapmaktan çekinmez. Hatta ve hatta 2013 yılında Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesine bağlı Kantar Kavşağı’nın açılış törenine davet edilen Barzani’den şimdi referandum seçimleri dolayısıyla yardım istemiş olmaları son derece muhtemeldir. Konu bu kadar açık ve nettir.

AKP iktidarının Barzani’den yardım istemesi normaldir de, bu konuda Bahçeli’nin hassasiyetleri ne olmuştur? Bu durumu hiç düşündünüz mü? Bahçeli’nin AKP iktidarına PKK Terör Örgütü ile yapılmakta olan mücadeleden dolayı destek vermesi son derece doğaldı. Bahçeli’nin yine AKP iktidarına FETÖ’ile yapılmakta olan mücadeleden dolayı destek vermesi de doğaldı. Hatta Bahçeli’nin Suriye’de düzenlenen Fırat Kalkanı Operasyonuna destek vermesi de doğaldı. Ancak Bahçeli’nin AKP iktidarına vermiş olduğu bu destekler bunlarla da sınırlı kalmadı. Bahçeli AKP iktidarına önce Meclis’te, şimdi de meydanlarda rejim değişikliği anayasasına destek vermeye devam ediyor. Normal olmayan destek te işte budur. Terörle mücadele etmek başka bir şeydir, ülkenin rejiminin değişmesine verilen destek başka bir şeydir. Normal şartlarda Bahçeli’nin rejim değişikliği sistemine destek vermemesi gerekirdi. Ancak bugün Bahçeli meşrutiyetini yitirmiş bir genel başkandır. Halen daha Milliyetçi Hareket Partisinin Genel Başkanı olarak duruyorsa bunu da Cumhurbaşkanı Erdoğan’a borçludur. Bu yüzden Bahçeli’nin rejim değişikliğine HAYIR demesi mümkün değildir. Meselenin birinci yönü budur.

Meselenin ikinci yönü ise AKP iktidarının rejim değişikliği yasasını Bahçeli ile birlikte yapmasıdır. Hal böyle olunca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bahçeli’nin hassasiyetlerini gözetmesi gerekirdi. Aynı şekilde Bahçeli’nin de Erdoğan’ın hassasiyetlerini gözetme zorunluluğu vardır. Bu konuda Bahçeli’nin Erdoğan’ın hassasiyetlerini gözettiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Fakat Erdoğan’ın Bahçeli’nin hassasiyetlerini gözettiğini söyleyemem. Bu durum Barzani’nin geçen hafta Ankara’ya geliş esnasında düzenlenen karşılama töreninden belli oldu. Barzani bu karşılama töreninde Kürdistan bayrakları ile karşılandı. Bahçeli’de doğal olarak bu duruma sinirlendi. Ancak Bahçeli’nin sinirlenmesi bu durumu değiştirmiyor. Çünkü Erdoğan şu ana kadar yaptırmış olduğu anketlerde HAYIR oylarının EVET oylarının üzerinde olduğunu biliyor. Seçim çalışmaları bu şekilde giderse de EVET oylarının yükselmeyeceğini görüyor. Çünkü MHP’nin tabanı Bahçeli’nin aksine HAYIR diyor. Bu durumda Bahçeli’nin EVET demiş olması hiçbir şey ifade etmiyor. Bahçeli’nin EVET oylarının artmasına da hiçbir katkısı olmuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Barzani’den yardım istemesinin asıl sebebi de budur. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a göre Bahçeli rejim değişikliği yasasının Meclis’ten geçmesini sağlayan stratejik bir ortaktır ama referandum sürecinde hiçbir işe yaramayan pasif bir ortaktır. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın rejim değişikliği yasasının referandum sürecindeki stratejik ortağı da Barzani’dir.

Bahçeli Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Meclis ortaklığının referandum sürecinde de devam edeceğini düşünüyor olmalı ki, Erdoğan’a Barzani’nin Kürdistan bayrağı ile karşılanmasına sert karşılık verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım’ın Bahçeli’ye vermiş oldukları yanıttan Bahçeli’nin kullanma miadının dolduğunu ben net bir şekilde anladım. Bahçeli bu durumu anlamış mıdır bilemiyorum. Fakat orada bir gerçek var ki o da, Bahçeli’nin kullanma miadının dolduğudur.

Meselenin bir başka yönü daha var. O da Barzani ile başlayan referandum ortaklığının ileride yeni sonuçlar doğuracak olmasıdır. Bu konuyu da bir başka yazıda ele alacağım. Şimdilik hoşça kalın.07.0.32017

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title