BugünMakaleler

REFERANDUM SEÇİMİNİ ERTELEYEBİLİRLER

Şu anda yapılan tüm anketlerde HAYIR önde gidiyor. İktidar çevreleri ise daha sahaya inmediklerini bahane göstererek bu sonuçların değişeceğini söylüyorlar. Bana göre ise bu işin değişecek başka bir tarafı kalmadı. Ne değişecekse artık değişti. Bundan sonra fazla bir şey değişmez. Hani bu referandum rejim değişikliği filan olmamış olsaydı iktidar çevrelerine hak verecektim. Ancak millet te artık uyandı. Hani Aziz Nesin’in dediği gibi Türk Milleti o kadar da aptal değil. Aptallık dediğiniz şeyin de bir sınırı vardır.

Şimdi bana bu kanıya nasıl vardın diye sorduğunuzu duyar gibiyim? Türk Milletinin büyük bir çoğunluğunun HAYIR diyeceğinden nasıl emin oluyorsun diye sorduğunuzu duyar gibiyim. O halde açıklayayım. Her şeyden evvel bir defa şu ana kadar yapılan anketlerden HAYIR sonucu çıkıyor. Öncelikle bunu söyleyeyim. Bu durumu iktidar partisine anket yapanlar bizden saklıyorlar ama iktidar partisine doğrusunu söylüyorlar. Hatırlarsanız Erdoğan’da bir yurt dışı gezisinde bu durumu açık etmişti. O günden bugüne değişen bir şey yok. Şu an araziye de inildi. Değişen bir şey var mı? Anketlerden EVET oyu çıkacağına dair bir işaret var mı? Böyle bir şey yok. Ancak moral bozmamak için kararsızların EVET oyu vereceği savı ile milleti kandırmaya çalışıyorlar. Zaten ellerinde kala kala sadece bu algı kaldı. Şimdi onu kullanmaya çalışıyorlar. Sonrasında ne yaparlar bilemiyorum. Ancak şu an itibariyle kaybetmeye devam ediyorlar.

Anketler de HAYIR çıkmasının bir başka nedeni de AKP’lilerin içinden de HAYIR oyu verecek olanların çıkmasıdır. Bu durumu kendileri de biliyorlar. Ancak şu an itibarıyla yapacak başka şeyleri de yok. Düzenledikleri seçim toplantılarında salonların neden boş kaldığını sanıyorsunuz? Boş salonlarda konuşurlarken neden tehdit savurduklarını sanıyorsunuz? Milleti neden tehdit ettiklerini sanıyorsunuz? İnsanları ölümle tehdit etmeleri kaybetmeye başlamalarının bir göstergesidir. Müjdat Gezen ’in tiyatrosunu basmalarının bir nedeni de budur. Şu an kaybetmeye başladıklarını görüyorlar. Bu yüzden çılgına dönmüş durumdalar. Çünkü kaybetmeyi içlerine sindiremiyorlar. Kaybetmek demek AKP iktidarının da sonunun gelmesi demektir. Bir kaybetmeye başlarlarsa devamının geleceğini de çok iyi biliyorlar. Bu yüzden millete saldırıyorlar. Arının yuvasını bozarsanız size saldırır. Millet de şimdi bunların yuvasını bozdu. Doğal olarak bunlar da şimdi saldırıyorlar.

Eğer sandıklarda hile yapılmaz ise bu seçimden HAYIR oyu çıkar. Ancak hile yapmanın da bir oranı vardır. Yüksek oranda hile yapamazsınız. Eğer HAYIR oyları açık ara önde giderse yapılacak hile de çare olmaz. Sonuçta bu referandumdan HAYIR oyu çıkar. Eğer hal ve gidişat bir iki hafta daha böyle giderse referandumun sonucu da üç aşağı beş yukarı belli olmuş olur. İktidar partisi işte o zaman harekete geçecek. Ya EVET oylarını arttırmak için başka bir çözüm yolu bulacaklar, ya da seçimi erteleyecekler. Çünkü başka bir çıkar yolları kalmadı. Şu an itibarıyla de yapacak doğru dürüst bir hamleleri kalmadı. Zaten rejim değişikliği yasasının anlatılabilecek bir tarafı da yok.

Uzun lafın kısası iki arada bir deredeler. Ne yapacaklarını şaşırmış durumdalar. Ya Kandil’de bulunan terörist başlarını, ya da FETÖ’nün başını yakalayarak ülkede bir nevi sevinç ortamı yaratarak EVET oylarını arttırmayı deneyecekler. Bunlar olmaz ise ABD ile yapacakları Rakka Operasyonundan dolayı seçimi erteleyecekler. İkisinden biri. Çünkü başka çıkar yolları kalmadı.24.02.2017

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title