BugünMakaleler

PENCE TRUMP’I ARATIR

Amerika’da son günlerde Trump’ın azledileceği konusunda dedikodular dolaşmaya başladı. Bu haber bizim basında da bir hayli yer aldı. Gidişata bakılırsa Trump hakikaten gidici gibi görünüyor. Bizimkiler de bu haberlerden dolayı oldukça mutlu olmuşa benziyorlar. Bizimkiler Trump seçilince de sevinmişlerdi. Şimdi de Trump gidiyor diye seviniyorlar. Biliyorsunuz, ‘’Gelen gideni aratır’’ diye bir Atasözümüz vardır ama bizimkilerin dün olduğu gibi bugün de bu Atasözünden bir ders çıkarmışa benzemiyorlar.

Peki, Trump neden azledilecek? İsterseniz öncelikle bu konuya açıklık getireyim. Trump’ın eski kampanya direktörü Paul Manafort vergi kaçırma iddialarının araştırıldığı dava da jüri tarafından 18 suçlamanın 8’inde suçlu bulundu. Trump’ın eski avukatı Michael Cohen ise New York Güney Bölge Federal Savcılığının başlattığı soruşturma da itirafçı olarak, Trump’la ilişki yaşadığını iddia eden kadınlara sessiz kalmaları amacıyla yapılan ödemeleri kabul etti. Bir başka konu ise halen özel yetkili savcı Robert Mueller, FBI’ın Rusya’nın 2016’daki başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddialarını araştırıyor. Bu soruşturma kapsamında da Trump’a yakın isimlerin adları geçiyor. Eğer Trump azledilirse bilin ki, en çok bu konudan dolayı azledilmiş olacak.

Amerikan yasalarına göre Başkan’ın üç nedenden en az birinden suçlu bulunması halinde Kongre’ye Başkanı görevden alma yetkisi veriyor. Bu suçlar ihanet, rüşvet, ağır suç işlemek olarak tanımlanıyor. Görünüşe bakılırsa ABD yasaları açısından Trump için azledilme nedenleri oluşmuş durumda. Ancak son kararı Kongre verecek. Eğer Kongre’nin kararını verene kadar önemli değişiklikler olmaz ise Trump büyük bir olasılıkla azledilecek. Trump ticari kafası ile azledilme kararını erteletebilir. Böyle bir olasılık da var. Ancak yine de azledilme konusu güçlü olasılık olarak görünüyor. Çünkü Trump bugüne kadar gelmiş geçmiş başkanlar içinde Amerikan çıkarlarını yeterince savunamayan neredeyse tek kişi olarak biliniyor. Elbette Trump’da Amerikan çıkarlarını savunmak ve Dünya’yı yönetmek için seçildi. Ancak Trump olaylara ticari kafa ile bakıyor. Bu bakış açısı da ABD çıkarları ile çelişiyor. Bunun birçok örneği Trump’ın Başkan seçilmesinden bu yana yaşandı.

Trump’ın azledilme konusu elbette haklı olarak bizimkileri çok yakından ilgilendiriyor. ABD Başkanı’nın azledilme konusu salt bizi değil, zaten bütün Dünya’yı ilgilendiriyor. Eğer Trump azledilirse bilin ki, Ortadoğu’da taşlar yeniden karılır. Suriye’de sürdürülmekte olan politika sertleşir. Ülkemiz olan ilişkiler yeniden gözden geçirilir. F- 35 savaş uçaklarının askıya alınması yetmez, listeye yenileri eklenir. S – 400 Füze Savunma Sistemi bir hayal olur. Halk Bankası Genel Müdürü Hakan Attila’nın serbest kalma durumu tamamen suya düşer. Rıza Sarraf serbest kalmakla kalmaz, ülkemiz ile İran’ın hangi konularda ambargoyu deldiğini açık seçik anlatır. Fethullah Gülen Dosyası zaten tamamen unutulur. Tüm bunlara karşılık ülkemiz tutuklu bulunan CIA ajanlarını iade etmekle de kurtulamaz. Dolara karşılık Allah’ın elbette bizimkileri düşünecek hali de yok. Diğer yandan Suriye’de ABD ile Rusya arasında sıkışmış durumdayız. Rusya yarından sonra İdlib’de harekete geçmeye hazırlanıyor. Bizimkiler ise kavga ettikleri ABD ile birlikte devriye gezme planları yapıyorlar. Bir taraftan Rusya’dan yardım isterlerken diğer taraftan da Rusya’ya karşı ABD ile birlikte hareket etmeye çalışıyorlar. Yani anlayacağınız bizimkiler tamamen köşeye sıkışmış durumdalar. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dengeleri koruma konusunda her ne kadar öncelik almaya çalışsa da inisiyatif alamıyor. Önceliklerimizi kabul ettirme gibi de bir gücümüz yok. Girdiğimiz ekonomik dar boğaz da cabası

Bizimkiler bana kalırsa en iyi hamleyi Trump yönetiminde yapabilirler. Ancak bir CIA ajanı olan Rahip’i bırakma konusunda önceden söz vermişlerse bu vaatlerini mutlaka yerine getirmeliler. İşin içinde bu CIA ajanının nasıl serbest bırakılacağı konusu da var. Gerçi bizimkilere göre hukuk zaten yerler altında olduğu için bu konuda herhangi bir sıkıntı yaşanmaz. Zaten onları doğru dürüst eleştirecek bir muhalefet yok. Muhalefetin başı zaten ülkenin geldiği durumdan çok, nasıl ayakta kalacağının derdine düşmüş durumda. Onlara göre yerel seçimlerde yaşanacak 10. yenilgiden sonra örgütlerin nasıl yatıştırılacağı konusu daha önemli. Erdoğan’da zaten girilen ekonomik darboğazı ve ABD ile gerilen ilişkileri muhalefetin etkisizliğinden yararlanarak sürdürmeye çalışıyor.

ABD Başkan Yardımcısı Pence’’ Yaptırımlar Brunson serbest kalana kadar sürecek’’ diyor. Sizi bilmem ama bu cümle bana eski Cumhuriyetçi Başkanların söylemlerini hatırlatıyor. Uzun lafın kısası demem o ki, geçmişte Trump Obama’yı nasıl aratmışsa, yakın bir gelecekte azil işlemi gerçekleşirse Pence’de Trump’ı aratır. Ancak bizimkilerin gündeminde Trump’ın azledilme konusu var ama Pence’nin uygulayacağı politikalar yok. Bu yüzden şimdi Trump’ın azledilme zevkine odaklanmış durumdalar. Ülkeyi yönetemedikleri gibi geleceği de okuyamıyorlar. Şimdiye kadar sağlıklı ve sürdürülebilir bir dış politika izlemiş olsaydılar şimdi bu durumda da değildik. 31.08.2018

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title