Makaleler

PAZARLIK VAR MI YOK MU ?

sait-balciBüyük Ortadoğu Projesine hizmet etmiyoruz dediler ancak sürecin ilerleyen dönemlerinde Büyük Ortadoğu Projesinin bölge halklarına barış getireceğini söyleyip bu görevi ifa ettiklerini söylediler. Hem de önceki söylemlerini bile dikkate almadan. Sanki Büyük Ortadoğu Projesi bölge halklarına barış getirmiş gibi. İşte barışı Irak’ta Saddam Hüseyin’in devrilmesi sonrası gördük. Her gün binlere masum insan Ortadoğu barışı adına can verdi. Ya Libya’da ne oldu? Arap Baharı bahanesiyle eski Devlet Başkanı Muammer Kaddafi’yi koltuğundan etme pahasına kaç masum insan can verdi? Libya’ya demokrasi gelecek diye bunca masum insan ölmek zorunda mıydı? Bu nasıl Müslümanlıktır? Bu nasıl insanlıktır? Bu nasıl yaratılanı yaradan dan ötürü sevmektir ? Mısır’a yapılan müdahale de Ortadoğu barışı adına mı yapıldı? Şimdi Libya’da, Mısır’da, Tunus’ta barış rüzgârları mı esiyor, savaş rüzgârları mı? Ya Suriye ne durumda? Devlet Başkanı Beşşar Esat mı barışın önünde ki engel? Beşşar Esat’a muhalif olan halk çoktan Suriye’yi terk etti. Suriye’de bulunan halk ise Beşşar Esat’ın arkasında. Şu an Suriye’de muhalif görünenler ise sağdan soldan toparlanmış teröristlerdir. Bu teröristler mi Suriye’de barışı sağlayacaklar? Eli kanlı gözü dönmüş teröristlere mi kaldı koskoca Suriye? Eğer Suriye’de bulunan halk, rejimin arkasında olmasaydı Devlet Başkanı Beşşar Esat çoktan devrilmişti.

PKK ile müzakere etmiyoruz dediler ortaya Oslo görüşmeleri çıktı. Bu sefer de biz görüşmedik devlet görüştü dediler. Peki devleti kim yönetiyor? Devlet kendi başına buyruk mu iş yapıyor? Devlet dedikleri ise Milli İstihbarat Teşkilatından başkası değil. Milli İstihbarat Teşkilatı arkasında siyasi bir irade olmadan hareket edebilir mi? Milli İstihbarat Teşkilatı görev ve yetkilerini halktan mı alır yoksa yürütmeden mi? Türk Milleti bunları bilmiyor mu? İşte bütün meselede bu değil mi zaten? Bütün telaş olup bitenleri Türk Milleti’nin öğrenmiş olması değil mi? Yoksa durduk yerde Akil İnsanlara ihtiyaç olur muydu? Demek ki süreç planlandığı gibi yürümüyor. İktidar Partisinin ileri gelenleri Milleti ikna edememiş de bu Akil İnsanlara ihtiyaç duyulmuş. Demek ki İktidar Partisinin bağımlı medyası bu görevi yerine getirememiş ki bu Akil İnsanlara ihtiyaç duyulmuş. Peki, Akil İnsanlar Milleti ikna edebiliyor mu? Ne demiş atalarımız? ‘’ Görünen köy kılavuz istemez. ‘’ Bakalım Akil İnsanlardan sonra görev kimlere gelecek?

PKK’ya hiç ödün vermedik dediler. Tek verdiğimiz ödün ‘’Tek Millet, Tek Vatan, Tek Bayrak ‘’ dediler. PKK’yı bitiriyoruz dediler. PKK silahları bırakıyor dediler. PKK Kandil’i terk edecek dediler. Bölgeye barış egemen olacak dediler. Bu sefer de ortaya İmralı tutanakları saçıldı. Büyük PKK aktivisti Abdullah Öcalan ‘’gerillayı daha da büyüteceğiz’’ dedi. Silahları bırakmayacaklarını söyledi. Yani siyasi iktidar ne derse PKK tam tersini söylüyor. Ortada anlaşılmayan bir durum var ama ben de anlayamadım. Ya PKK Baş müzakerecisi ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı Hakan Fidan yapılmakta olan görüşmeleri tercüme edemiyor, ya da bizim anlayışımız kıt. Ancak ortada bir sorun olduğu kesin. Akil İnsanlar bile süreci bizden daha iyi bildiklerine göre sorun bizde olsa gerek. Yani PKK, Terörist başı Abdullah Öcalan serbest bırakılmazsa silahlar bırakılmayacak dedikleri zaman silahların bırakıldığını anlayacağız öyle mi? Geri çekilme Türkiye Büyük Millet Meclisinden çıkacak yasaya göre olacak dedikleri zaman da çekilmeye başladıklarını anlayacağız öyle mi? Gördüklerimize mi inanacağız yoksa görmediklerimize mi?

Kürtlere yönelik yayın yapan Newroz TV’ye ilerleyen süreci değerlendiren Terör Örgütü PKK’nın lideri ve KCK Yürütme Kurulu Başkanı Murat Karayılan ‘’çözüm için gerekli adımların atılması karşılığında çekilme kararı aldıklarını belirterek sürecin son aşamasında Öcalan ve bütün PKK’lıların serbest bırakılmasını istediklerini söylemiş. Peki, bu demeci nasıl algılayacağız? Çözüm için gerekli olan adımlar nelerdir? İşte Murat Karayılan açıklıyor. ‘’Bu savaş güçlerinin ya lağvedilmesi ya da geri çekilmesi gerekiyor’’ diyor, Murat Karayılan. Bu savaş güçleri kimdir? Elbette Türk Ordusundan başkası değil. Yani Türk Ordusu çözümün önünde engel durumda öyle mi? Bizimkiler de Türk Ordusu çekilmiyor diyorlar. Yani Türk Ordusu normal yaz hareketlerini yapıyormuş. Masada pazarlık olmadığına göre o halde Murat Karayılan deli olsa gerek Terörist başı da bu yüzden Newroz TV’ye açıklama yapma gereği hissetmiş. Allah Murat Karayılan’dan razı olsun. Bizimkilerin bilmediklerini Murat karayılan biliyor demek ki. Hani milleti aldatmaya çıkmış Akil İnsanlara da Murat Karayılan’ın açıklamalarına kulak vermelerini dilerim. En azından ilerlemekte olan süreç hakkında sağlıklı bilgileri olur.03.05.2013

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title