Makaleler

PAKET DEVLETİ OLDUK VESSELAM

sait-balci

İktidar partisi Anayasayı değiştirecek salt çoğunluğu elde edemediği için artık her şeyi paket ile halletmeye başladı. Gelsin paket, gitsin paket. 1 yılda en az bir iki paket Türkiye Büyük Millet Meclisinin gündemine geliyor. Yetmiyor, tekrar çıkartıyorlar. Önceden çıkarttıklarını değiştirip tekrar çıkartıyorlar. Hani memlekette demokrasi olsa bu kadar pakete ihtiyaç olmayacak ama kime ne dinleteceksiniz? Yasalara uyacaklarına, yasaları kendilerine uyduruyorlar. Böylesine gelişmiş bir ülkeyiz işte. Demokrasinin de en ilerisi ile yönetiliyoruz ya, bu yüzden ne kadar övünsek azdır. Avrupa ülkeleri bile bizdeki demokrasiye hayran kalıyorlar. O yüzden de’’ İlerleme Raporu’’ hazırlıyorlar. Cumhurbaşkanı efendimiz böyle raporlara hiç pabuç bırakır mı? Çünkü o asrın lideri. Nereden belli diye sorarsanız, yarından sonra oturacağı Ak Saray’ından bile belli derim. Gelişmesini tamamlayamamış ülkelerde demokrasi böyle oluyor işte.

İktidar partisinin Meclise sunmuş olduğu pakette bakın neler var. Meclis’e sunulan kanun teklifinde hem TCK’da, hem de CMK’da köklü değişiklikler öngörülüyormuş. Yeni kurulan Sulh Ceza Mahkemesi hâkimleri ile polise arama ve gözaltına almada geniş yetkiler veriliyormuş. Arama kararlarında da delil yerine makul şüphe yeterliymiş. Peki, arama kararları için kimin şüphesi yeterli sayılıyor? Bunu bilmeyecek ne var? Tabi ki polisin şüphesi yeterli sayılıyor. Anayasal düzene ve devlete karşı işlenen suçlarda ise tutuklama, dinleme ve mal varlığına el koyma kararı da verilebilecekmiş. Buradan laik Cumhuriyete karşı işlenebilecek suçlara da bu cezaların verilebileceğini sakın hiç aklınıza getirmeyin. Çünkü bu yasa ‘’Paralel Devlet’’ e karşı çıkartılıyor. Daha da doğrusu AKP İktidarını hedef alan kesimlere karşı çıkartılıyor ki, AKP iktidarı ömür billah sağ salim yoluna devam edebilsin.

Bundan böyle artık 17 Aralık Operasyonları olmayacak. Gezi Parkı eylemleri olmayacak. Yeşile sahip çıkılamayacak. AKP iktidarı canı ne isterse onu yapabilecek. İstediğini asacak, istediğini kesecek. Bizde demokrasi ile yönetiliyoruz diye kendimizi kandırmaya devam edeceğiz. Cumhurbaşkanı efendimiz de yeni yaptırdığı Ak Sarayından bizi zevkle seyredecek. Kim başkaldırırsa tez zamanda kafasına vuracaklar ki, bir daha karşılarına çıkamasınlar. Yargı açılış törenlerini neden kaldırıyorlar biliyor musunuz? Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu bir daha konuşmasın diye.

Siz bakmayın bu son yargı paketi dediklerine. Bundan sonra daha nice yargı paketleri çıkartırlar. Bir defa alışkanlık oldu mu gerisi gelir. Bir bakarsınız yarından sonra bu pakette yetersiz kalıvermiş. Hemen yeni bir seçim rüşveti içinde bir pakette daha çıkıvermiş. Aslında bana göre böyle uğraşacaklarına, Meclis çoğunluğuna bakılmaksızın her istedikleri zaman yasa çıkartabileceklerine dair bir kereye mahsus bir paket çıkartsalar işi toptan çözmüş olurlar. Hem Böylelikle Meclis’te boş yere işgal edilmemiş olur. Pazartesi günü tekrar görüşmek üzere hoşça kalın.17.10.2014

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title