Makaleler

AÇILIM SÜRECİ NE ÂLEMDE?

sait-balci

Konuya girmeden evvel sorayım. Açılım süreci bitti mi? Asla bitmedi. Hiç bir zaman da bitmez. Sadece belirli aralıklarda duraklama dönemine girer o kadar. Bu safhada durum değerlendirmesi yapılır. Artılar eksiler masaya yatırılır. Söz konusu açılım sürecine kimlerin destek verip vermediği gözden geçirilir. Açılım politikalarının seçim süreci üzerindeki etkileri gözden geçirilir. Yürütülen sürecin oy dengesini ne ölçüde etkileyip etkilemediğine bakılır. Yani anlayacağınız, kamuoyunda sürecin bittiğine dair çıkan haberlerin aksine İktidar partisi, yürütülen sürecin oy oranlarına etkisini derinlemesine araştırıp ona göre kendine yeni bir yol haritası çizer. İktidar partisi bugüne kadar hep aynı taktiği uyguladı. Şimdi de yine aynı taktiği uyguluyor.

Açılım süreci kimi çevrelerce bitmiş gibi algılansa da aslında süreç halen devam ediyor. Sadece henüz ortada herhangi bir seçim olmadığı için Erdoğan şimdi bu boşluğu değerlendiriyor. Kendisince yeni stratejiler geliştiriyor. İşin neresinden bakılırsa bakılsın, sonuçta söz konusu süreç şu anda duraklama devrine girmiştir. Hükümet kanadı, İmralı kanadı ile birlikte şimdilik son kozlarını oynuyorlar. Diğer taraftan da her iki kanat, sözde barış sürecine katkı koyabilmek için adeta yarışıyorlar. Fakat hükümet kanadı süreci bu aralar biraz ağırdan alıyor. Bu durum ise kamuoyunda ilgili sürecin bittiğine yönelik yorumlanmasına neden oluyor ancak ilgili süreç kaldığı yerden devam ediyor.

Geçenlerde jet uçaklarımızın PKK mevzilerini vurması aslında sürdürülen süreç ile ilgili kayda değer bir gelişme ancak bu hamle de açılım sürecinin bittiği anlamına gelmez. Türk Ordusu yapmış olduğu bu hamle ile aslında PKK’ya bir nevi gözdağı vermiştir. Daha doğrusu Erdoğan PKK’ya karşı elini güçlendirmek için Türk Ordusuna bu hamleyi yaptırmıştır. Herhalde hiç kimse PKK mevzilerinin vurulmasından Erdoğan’ın haberinin olmadığını düşünmüyordur. Erdoğan bu hamle ile diğer taraftan da IŞİD’in Kobani’yi kuşatmasından dolayı PKK taraftarlarının ülkeyi kargaşa ortamına sürükleme çabalarına da bir nevi yanıt vermiştir. Türk Ordusunun teyakkuzda olduğunu hissettirmek istemiştir. PKK’nın ise bu mesajı nasıl okuduğu belli değil. PKK’nın dağ kadrosu zaten öteden beri bugüne kadar süregelen sözde açılım sürecine inanmıyorlardı. Aslına bakarsanız bu açılım sürecine bugüne kadar iktidar partisinin kendisi de inanmış değil. Dolayısıyla da inandırıcılığı tartışılan bu açılın sürecine toplumun geniş katmanları da inanmıyor. İktidar partisi de bugüne kadar bu açılım sürecini daha çok seçim malzemesi olarak kullandı.

İktidar partisinin şu an bitmiş gibi görünen açılım sürecini gelecek yıl yapılacak olan genel seçimlere yakın bir tarihte tekrar hayata geçireceğini düşünüyorum. Çünkü bu tür taktikler Erdoğan’ın öteden beri uyguladığı seçim taktikleri arasında yer alıyor. Erdoğan bugüne kadar güney ve batı illerindeki yaşadığı oy kaybını da bu yolla telafi ediyor. Şimdi yine aynı taktiği 2015 seçimleri öncesinde uygulayacak. 16.10.2014

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title