Makaleler

ORTALIK YİNE TOZ DUMAN

sait-balci

Bu aralar her şey yine birbirinin içine girdi. Erdoğan,17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet Soruşturmasını unutturmak ve Gülen Cemaati’nden intikam almak için Samanyolu TV ile Zaman Gazetesine baskın yaptırdı. Yapılan operasyonlara Avrupa Birliğinden tepki gelmesine rağmen Erdoğan kaldığı yerden devam ediyor. Dün Avrupa Birliğine gireceğiz diye liberal seçmenlerin oylarına göz diken Erdoğan bugün bakın neler söylüyor.

‘’Adımlar atıldığı anda Avrupa Birliği’nden hemen birisi çıkıyor, açıklama yapıyor. Sen neye göre bu açıklamayı yapıyorsun? Neyi biliyorsun? 50 yıldır bu ülkeyi AB kapısında bekletenler bu atılan adımın ne olduğunu biliyor musunuz? Ulusal güvenliğimizi tehdit eden unsunlar ister basın mensubu olsun ister şu olsun ister bu olsun, gerekli cevabı alacaklardır. Onları bizim bu ülkede egemen duruma getirmemiz mümkün değildir. Böyle bir adımı atarken de acaba AB ne der, bizi alır mı almaz mı? Bizim böyle bir derdimiz yok. Biz kendi göbeğimizi kendimiz keseriz. Lütfen siz kendi aklınızı kendinize saklayın. ‘’

Nereden nereye değil mi? Bunların Avrupa derdinin olmadığını bizler elbette biliyorduk. Fakat içimizdeki çok aydınlanmış insanlarımız ile liberal görüşlere sahip vatandaşlarımız Erdoğan’ın takiyye yaptığını göremiyordu. Çoğu zaman onlara gerçekleri görmeleri için gözlük almalarını salık vermiştim, fakat buna rağmen sözümü dinletememiştim. Umarım şimdi akılları başlarına gelmiştir.

Memleketin gündeminde sadece 17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet operasyonu ile 14 Aralık karşı operasyonu yok. Gezi Parkı eylemlerinden dolayı Beşiktaş’ın Çarşı grubuna açılan dava da var. ABD ile Batılı Devletlerin Rusya’ya uyguladıkları ambargolar nedeniyle piyasaların alt üst oluşu da var. Yani bu aralar ülkemizde olumsuzluk adına ne ararsanız var. Yok, yok yani. Bu kadar patırtının içinden yine de sağ salim çıkıyoruz ya, buna da şükür. Fakat bu olumsuzlukların içinden öyle sanıldığı gibi demokrasiyle filan çıktığımızı sanmayın. Bir şekilde ayakta kalıyoruz, o kadar. Yoksa demokrasiyi kim kaybetmiş ki, biz bulalım.

Bugün yaşamakta olduğumuz sorunlardan en önemlisi maalesef alt üst olan piyasalardır. Fakat şu an gündem de Erdoğan’ın Gülen Cemaatine düzenlemiş olduğu 14 Aralık intikam operasyonları var. Piyasaların şu an geldiği durum gözlerden kaçıyor. Batılı devletlerin Rusya’ya yapmakta olduğu ekonomik baskıların neticelerini şu an top yekûn hissetmekteyiz. Peki, bu güne nasıl geldik? Piyasalar durduk yere hareketlenmediğine göre demek ki işin içinde bir şeyler var. Konuyu biraz daha açayım. ABD ile Batılı Devletler zaten uzun zamandır Rusya’ya karşı ambargo uyguluyorlardı. Son günlerde de yapmakta oldukları yaptırımları arttırdılar. Petrol fiyatlarını düşürerek Rusya’nın gelir kaynaklarının azalmasına neden oldular. Dolayısıyla da Rusya’nın iç piyasalarda daralmasını sağladılar. Bu hamlelere karşın Rusya iç piyasaları dengede tutabilmek için para birimini dolar karşısında düşürdü. Rublenin düşüşü iç piyasaları dengelemeyince faiz artırımına gidildi. Faiz artışı da şu ana kadar iç piyasaları dengeleyemedi. Umarım Rusya en kısa zamanda iç dengeleri kontrol altına alır, yoksa bizde bu durumdan olumsuz yönde etkileneceğiz.

Yarın tekrar görüşmek üzere esen kalın.18 12,2014

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title