Makaleler

ÇARŞI DARBE Mİ YAPACAK TI?

sait-balci

Hiç kimse kusura bakmasın bugünkü yazımı Çarşı Grubuna ayırdım. Uzun zamandır da yazmak istiyordum ama fırsat bulamıyordum. Dün söyle bir kıyısından köşesinden girdim ama kesmedi. Gözüm, tabiri caizse arkada kalmıştı. Çarşı Grubu böyle bir yazıyı da hak etmiyor değil. Lafı daha fazla dolandırmadan başlayayım, yoksa Oğuz Bey yine mırın kırın edecek.

Çarşı Grubunun Gezi Parkı eylemlerinde aldığı rolü sanırım hiç kimse inkâr edemez. Gezi Parkı eylemlerine Fenerbahçe ve Galatasaray da dâhil olmak üzere diğer taraftar gruplarından da destek verenler oldu ama hiç birisi Çarşı Grubu kadar etkin olamadı. Çarşı, eylemlerin başlangıcından sonuna dek hep içinde yer aldı. Yeşile sahip çıktı. İktidar partisinin anti demokratik uygulamalarına karşı çıktı. Sonunda da hak etmedikleri bir şekilde, iktidar partisine darbe yapma yalanı ile böyle bir davaya maruz kaldılar. Böylelikle Dünya Tarihinde ilk defa bir spor kulübünün taraftar grubuna dava açılmış oldu. Bu şeref te AKP iktidarına nasip oldu. Çarşı Grubuna açtıkları dava ile ne kadar övünseler azdır.

Konuya biraz da Erdoğan tarafından bakayım. Basından edindiğim bilgilere göre geçen dönemlerde Erdoğan’a ‘’Nobel Barış Ödülü’’ verilmesi planlanmış, fakat Uludere Katliamı bu planı bozmuş. Erdoğan o günden bu yana da Nobel ödülünü alamamanın sıkıntısını yaşıyormuş. 26 ile 30 Ocak 2004 tarihlerinde Amerikan Musevi Kongresi tarafından ‘’Amerikan Yahudi Cesaret ödülü’’ nü almıştı. Erdoğan bu ödüle ek olarak bir de Nobel Ödülü alarak ‘’Dünya Liderliği’’ unvanını taçlandırmak istemiş. Fakat baştan da söylediğim gibi bu ödül kursağında kalmış. Erdoğan işte o günden bu güne Nobel Ödülüne cephe almış durumda. Bu yıl Nobel Barış Ödüllerini kimler aldı biliyor musunuz? Çocuk hakları aktivisti Malala Yousafzay ile Hindistan’lı çocuk aktivisti Kailash Satyarthi aldılar. Norveç Nobel Barış Komitesi, Malala Yusufzay ile Kailash Satyarthi’ye çocuk ve gençlere uygulanan baskıya karşı ve çocukların eğitim hakkı için verdikleri mücadeleden dolayı Nobel Barış Ödülüne layık gördü. Erdoğan, ‘’Nobel Ödülünü objektif mi veriyor’’ diye boşuna demiyor. Onun fıtratında kız çocuklarının okutulması diye bir şey yok ya o yüzden. Nobel Barış Komitesi bu ödülü Ortadoğu’da savaş çığırtkanlığı yapan Erdoğan’a vereceğine, çocukların eğitimi haklarını savunanlara veriyor. Hiç olacak iş mi?

Açıkladığım sebeplerle geçmiş dönemde Erdoğan’a, Nobel Barış Ödülü verilmedi. Fakat Erdoğan Dünya Tarihinde bir ilke imza atarak bir spor kulübünün taraftar grubuna dava açma becerisini gösterdi. Bana göre Nobel Barış Komitesi, Erdoğan’ın atmış olduğu bu adımı muhakkak ödüllendirmeli. Neden mi dersiniz? Eğer Erdoğan zamanında gerekli önlemleri almamış olsaydı Allah muhafaza Çarşı Grubu darbe yapabilirdi. Böylelikle Erdoğan bu dava ile ülkesini olası bir darbeden kurtarmış oldu. Demokrasiyi, ileri demokrasiyi ülkesinde egemen kılmış oldu. Sizce de Erdoğan Nobel Barış Ödülünü hak etmiyor mu? Bence fazlasıyla hak ediyor.

Çarşı Grubuna gelince, kim ne derse desin Çarşı artık özgürlüğün ve barışın simgesidir. Bir taraftar grubu olmanın ötesinde demokrasi umududur. İktidar partisinin yapmış olduğu bütün baskılara rağmen doğaya ve yeşile sahip çıkan bir çevrecidir. Ve toplumun önderidir. 19.12.2014

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title