BugünMakaleler

ÖNCE TÜRK MİLLETİNDEN ÖZÜR DİLEMELİYDİLER

SAİT BALCIBizimkilerin Rus uçağını düşürmelerinden sonra Putin ile görüşebilmek için diplomasi kurallarını adeta alt üst ettiklerini daha önce yazmıştım. Hatırlarsanız o sıralarda görüşme çağrılarına Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ‘’Yeni bir şey duymadık’’ diye açıklama yapmıştı. O günden bugüne epey zaman geçti. Alternatif gaz için Katar’a, Azebaycan’a gittiler ama Rusya gazına daha henüz alternatif bulamadılar. Geldiğimiz nokta da Rusya krizinde bir arpa boyu yol alamadılar.

Özür konusuna gelince, bugüne kadar hep biz özür dilemeyiz diyorlardı. Özür dileyecek bir taraf varsa o da Rusya’dır diyorlardı. Sınırlarımızı kim ihlal ederse ona haddini bildiririz diyorlardı. Ege hava sahasını ihlal eden Yunanistan’a haddini bildirememişlerdi ama Rusya’ya haddini bildiriyorlardı. Neden? Çünkü Yunanistan bir NATO ülkesiydi ve arkasında ABD vardı. Yunanistan hem bir komşu, hem de bir NATO ülkesi olarak ülkemizin sınırlarını sürekli ihlal ediyordu ama Cumhurbaşkanımızın gıkı bile çıkmıyordu. Fakat sınırlarımızı ihlal eden Rusya olunca birden bire NATO ülkesi olduğumuzu hatırladılar. Sırf uzun zamandan bu yana ABD ile olan gergin ilişkileri yumuşatmak adına ve ABD’ye şirin görünmek adına Rus uçağını düşürüverdiler. Hem de ilerisini gerisini bile düşünmeden. Bu konuda çok usta oldular ya o yüzden. Şimdi de ilişkileri yeniden düzeltmek için neredeyse sürekli Rusya kapısında ağlıyorlar. Şimdi burada sorulması gereken bir soru var. Rus savaş uçağını biz haklı olarak düşürmüşsek şimdi neden Rusya ile barışmak için sürekli biz adım atıyoruz? Haklı olan biz değil miyiz kardeşim? Ne diye sürekli Rusya’ya bir merhaba diyebilmek için can atıyoruz? Bırakalım Putin bizi arasın. Bizimle iletişime geçmek için onlar çaba sarf etsin. Öyle değil mi kardeşim?

Hal böyleyken basından öğrendiğime göre şimdi bizimkiler Rusya’ya kişisel olarak özür dileyebileceklerini bildirmişler. Bir de bu özrün en az bir yıl basından saklanmasını istemişler. Neden? Çünkü özür diledikleri ortaya çıkarsa karizmaları çizilecek ya o yüzden. Dilenen özür bir yıl sonra ortaya çıksa bile gündemi geçiştirmek bugüne oranla daha kolay olurdu ya o yüzden. Ancak bu aşamada Rusya’nın yeni politikasını hesap edemediler. Rusya bugüne kadar Ortadoğu bölgesinde barışı sağlamak adına ülkemiz ile olan ilişkilerine büyük önem vermişti. Bölgeyi ABD’nin elinden kurtarmak adına komşu ülkelerimiz ile iyi ilişkiler kurmuştu. Rusya halen daha komşularımız ile iyi ilişkilerini sürdürüyor. Irak ile İran ile Suriye ile iyi komşuluk ilişkilerini devam ettiriyor. Uçak krizi öncesinde bizim ilişkilerimize de aynı gözle bakıyordu. Sırf bu ilişkiler zarar görmesin diye kargo uçağını indirmemize bile göz yummuştu. Ancak bölgenin şımarık çocuğu gibi biz sürekli bu ilişkiyi zora soktuk. Bölgenin çıkarları yerine ABD ile birlikte hareket eden emperyalist ülkelerin çıkarlarını gözettik. Bugüne kadar her şeye göz yuman Rusya uçak krizinden sonra deyim yerindeyse patladı. Şimdi geldiğimiz nokta da bazı köşe yazarlarının Rusya’nın neden bu derece öfkeli olduğuna anlam veremediklerini içeren yazılarına tanık oluyorum. Bu ülkenin bir vatandaşı olarak elbette ben de yaşanan bu kriz de ülkemizin çıkarlarını düşünürüm. Ancak biz haklıyız demekle sorun çözülmüyor. Bölge yerine ABD’nin çıkarlarını gözetmekle de sorun çözülmüyor. Yaşanan bu krizden Rusya’da zarar görür demekle de sorun çözülmüyor. Eğer uçak krizi Rusya’ya da zarar verecekse bu sorun onların. Biz hem kendimizin hem de Rusya’nın doğacak ekonomik sorununu çözme noktasında değiliz. Biz kendi ülkemizin sorunlarını çözme noktasındayız. Eğer bu kriz ülkemizi ekonomik yönden etkileyecekse Rusya’dan adam gibi özür dileyip kırılan ilişkilerimizi tamir etmeye çalışmamız gerekiyor. Konuyu kimsenin haberi olmadan kendi yöntemlerimiz ile de çözemediğimiz ortaya çıktı. Rusya özrün diplomatik temayüllere göre yapılmasını istiyor. Doğru olan da zaten bu değil mi? Aslında en doğrusu yaşanan bu krizin sorumlusu olan hükümetin istifa etmesidir. Bunca girişime rağmen halen daha Rusya ile ilişkileri düzeltemeyen bir iktidarın başka bir seçeneği de olmamalı. Atalarımız ne demişler? ‘’Ya bu deveyi güdeceksin, ya da bu diyardan gideceksin ‘’.Başka söze gerek var mı?

Aslında bizimkiler Rusya’dan evvel Türk Milletinden özür dilemeleri gerekiyordu. Uçağı neden düşürdüklerini ayrıntıları ile Türk Milletine açıklamaları gerekiyordu. Ekonomiye verdikleri zarardan dolayı özür dilemeleri gerekiyordu. Turizmcilerden ve narenciye üreticilerinden özür dilemeleri gerekiyordu. Ancak her şeyi biz biliriz mantığı ile hareket eden siyasi iktidara muhalefet partileri de destek verince millete hesap verme seçeneği de otomatikman ortadan kalkmış oldu. Dolayısıyla da meydan yine AKP iktidarına kalmış oldu. Onlar da şimdi milletin haberi olmadan Rus krizini kendi taktikleri ile çözmeye çalışıyorlar ama maalesef başarılı da olamıyorlar. Çünkü Rusya’nın bugüne kadar ülkemize vermiş olduğu toleranslar bitti. Rusya bugüne kadar bize göstermiş olduğu komşuluk ilişkilerinden gördüğü zarar üzerine ülkemize bundan böyle bir NATO ülkesi olarak bakacak. Şimdi ayıklasınlar bakalım pirincin taşını. 28.12.2015

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title