BugünMakaleler

O HAL NEDEN UZATILDI?

cropped-DB32A183F424-3.jpg

Cumhurbaşkanı Erdoğan 15 Temmuz ABD / FETÖ darbe girişiminden sonra 3 aylık OHAL ilan etmişti. İlan edilen OHAL’in ardından hükümet kanadından 3 aylık sürecin sonunda tekrar uzamayacağına yönelik açıklamalar geldi. Hatta ilan edilen OHAL’in 3 aya varmadan da sona erdirilebileceği söylendi. Bu konuda en son noktayı Cumhurbaşkanı Erdoğan ta o zaman ‘’ belki 3 ay da yetmeyebilir’’ diyerek ilan edilen OHAL’in tekrar uzayabileceğinin sinyalini baştan vermişti.

İlan edilen OHAL’in süresi 20 Ekim de dolmadan 3 ay daha uzatıldı. Başkanlık Yasa Tasarısının Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlanacağı bugünlerde, Erdoğan Yeni Anayasa’yı OHAL sürecinde sürdürmez dendi. Ancak nafile. OHAL yine bir kez daha uzatıldı. Anlaşılan o ki, Cumhurbaşkanı Erdoğan ülkeyi OHAL ile yönetmek istiyor. Görünen köy şimdilik bunu gösteriyor. Eskiden Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu Bölgelerinde terörle mücadele kapsamında ilan edilen OHAL’li sürekli eleştiren Erdoğan şimdi ülkeyi OHAL ile yönetmeye alıştı. Eskiden OHAL terörle mücadele edilen bölgelerde ilan edilirdi. Şimdi ise ülkenin tamamında ilan ediliyor. Eskiden ilan edilen OHAL süreli olurdu. Şimdi ilan edilen OHAL ise kesintisiz uzatılarak devam ediyor. Fark burada. Buna da maalesef demokrasi deniyor. Hal ve gidişat böyle kardeşim.

Peki, şimdi OHAL’in uzama sebebi nedir? Bu sorunun yanıtını hiç düşündünüz mü?
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş OHAL’in yeniden uzatılma nedenini FETÖ’nün devletten daha henüz arındırılamamasına bağladı. Kurtulmuş’’ FETÖ’nün ve bütün terör örgütlerinin devletin içinden arındırılmasını sağlayana kadar OHAL uygulamasına ihtiyacımız var.” dedi. Ben bu açıklamadan OHAL’in hiç sona erdirilmeyeceğini anladım. Çünkü siz terörle mücadele anlamında istihbarat zafiyetini gideremezseniz terörle mücadele de başarılı olamazsınız. Güvenlik zafiyetini de ortadan kaldıramazsanız terörle mücadele de yine başarılı olmazsınız. FETÖ’nün siyasi ayağına girmez iseniz terörle mücadele de yine başarılı olamazsınız. Suriye’de IŞİD Terör Örgütüne yönelik yapılan operasyonları meşru Suriye Hükümeti ile yapmaz iseniz Suriye’den gelecek tehditleri de önleyemezsiniz. Şu halde iktidar partisi alınması gereken bu önlemleri alıyor mu? Suriye’deki operasyonları meşru Suriye Hükümeti ile yapıyor mu? Ben terörle mücadele kapsamında atılan adımlarda bu kıstaslara bakarım. Eğer siz istihbarat zafiyetine neden olan bir müsteşarı halen daha görevden almıyorsanız kardeşim ben yapılmakta olan terörle mücadeleye inanmam. Eğer siz güvenlik zafiyetine sebep olan İçişleri Bakanı’nı görevden almıyorsanız kardeşim ben yapılmakta olan terörle mücadelenin başarılı olacağına inanmam. İçişleri Bakanı ile Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarının görevden alınmasını geçtim. Bu kurumların içinden görevini yapmayan bir kişi bile görevden alınmadı kardeşim? Herkes görevini en iyi şekilde yapıyorsa bu saldırılar nasıl yapılıyor kardeşim? Bunu bilen var mı?

Havasını kokladığımız, ayağımızı bastığımız bu ülke de haftada en az bir defa teröre maruz kalıyorsak yapılmakta olan terörle mücadele de bir aksaklık var demektir. Bu aksaklığa neden olanlar da halen daha koltuklarında oturmaya devam ediyorlarsa devlet iyi yönetilemiyor demektir. Eğer devlet bugün iyi yönetiliyor olsaydı şu ana dek terörle mücadele kapsamında bir arpa boyu yol almış olurduk. Yurttaşlarımızı da boşu boşuna kaybetmemiş olurduk. Güvenli bir ülke olurduk. Demokrasi ile yönetilen bir ülke olurduk. Hak ve hukukun eşit dağıtıldığı bir ülke olurduk. Ancak ülkeyi yönetemeyenler yüzünden bugün bu kıstasların hiç birisine sahip değiliz. Kabile devleti olmadığımıza şükretmeliyiz.

Baştan da söylediğim gibi iktidar partisinin OHAL durumunu sona erdirme gibi bir niyeti yok. Daha doğrusu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın OHAL durumunu sona erdirme gibi bir düşüncesi yok. Bu duruma itiraz eden var ama etkili bir muhalefet eden de yok. Zaten asıl sorun da burada ya.05.01.2017

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title