BugünMakaleler

DARBELERİ ARAŞTIR – MA KOMİSYONU

cropped-DB32A183F424-3.jpg

Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonu Başkanı ve aynı zamanda adı FETÖ’cüye çıkan AKP Burdur Milletvekili Reşat Petek kurulan komisyonun çalışmasını tamamladığını ve ileri günlerde raporun yazılacağını açıkladı. Böylelikle 15 Temmuz ABD / FETÖ darbe girişiminin araştırılması da sona ermiş oldu. Bu komisyon zaten baştan sakat kurulmuştu. AKP Burdur Milletvekili Reşat Petek’în FETÖ’cü olduğu söylendiği halde bu komisyona başkan yapılması tam bir skandaldı. Baştan sakat oluşan bu komisyonun haliyle bu darbe girişimini aydınlatacak hali yoktu. Öyle de oldu.

Eğer bu komisyon 15 Temmuz ABD / FETÖ Darbe girişimini açığa çıkaracak olsaydı en başta Bylock listesinde bulunan FETÖ’cüleri dinlemesi gerekirdi. Komisyon Başkanı Reşat Petek isteseydi bu listeyi Milli İstihbarat Teşkilatı ve İçişleri Bakanlığı’ndan temin edebilirdi. Sonrasında liste de isimleri bulunan FETÖ’cüleri tek tek dinlerdi. Ancak bu darbe girişiminin araştırılmasını Reşat Petek’ten başka birileri de istemiyordu. Zaten asıl sorun da buradaydı. Eğer siyasi irade bu darbe girişimini aydınlatmak isteseydi en başta bu komisyonun başına Reşat Petek’i getirmezdi. Dolayısıyla ABD / FETÖ darbe girişimini araştırma komisyonu göstermelik olarak kuruldu. Bu komisyon kuruluş amacına uygun bir şekilde de çalışmasını tamamladı.

ABD / FETÖ darbe girişimini soruşturma komisyonu başkanı Reşat Petek komisyonun çalışmasını tamamlaması ile ilgili olarak şöyle konuştu.

“Somut sonuç, isim, Yurtta Sulh Konseyinin kimlerden oluştuğu, darbe başarılı olsaydı nasıl bir hükümet olacaktı, başbakan ve bakanlar kimlerden oluşacaktı… Bunlarla ilgili elde edilen, edilemeyen sonuçlar var. Hangi bilgilere ulaştık, hangilerine ulaşamadığımızı gerekçelerle raporumuzda yansıtacağız. Bundan öte komisyonu bağlayıcı söz söylemem doğru değil.”

Oysaki Aydınlık Gazetesi yazarı Sabahattin Önkibar ‘’ Mehdi’nin Darbesi’’ adlı kitabında darbe sonrasında işbaşına gelecek kadroyu açıklamıştı. Sabahattin Önkibar’ın yazdığı kadro aynen aşağıdaki gibidir.

Cumhurbaşkanı: Ekmeleddin İhsanoğlu
Başbakan: Kemal Derviş
Başbakan Yardımcıları: Bülent Arınç, Tayyibe Gülek, Cahit Paksoy, Suat Yıldırım, Nazlı Ilıcak.
İçişleri Bakanı: Şahabettin Harput
Dışişleri Bakanı: Soner Çağaptay
Adalet Bakanı: Ahmet Gündel
Milli Eğitim Bakanı: Şerif Ali Tekalan
Maliye Bakanı: Durmuş Yılmaz
Ulaştırma Bakanı: Recep Güven
Milli Savunma Bakanı: Hilmi Özkök
Kültür ve Turizm Bakanı: Ertuğrul Günay
Bayındırlık Bakanı: Hüseyin Çelik
Çalışma Bakanı: Sedat Laçiner
Enerji Bakanı: İhsan Yılmaz
Gençlik ve Spor Bakanı: Hakan Şükür
Genelkurmay Başkanı Akın Öztürk
MİT Müşteşarı: Ramazan Akyürek

ABD / FETÖ Darbe girişimini araştıran komisyon Yurtta Sulh Konseyi’ne ulaşmak istemiş olsaydı en azından Sabahattin Önkibar’a bu listeye nereden ulaştığını da soramaz mıydı? Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ ile ilgili kim ne biliyorsa savcılıklara bilgi versin dememiş miydi? Alın işte size bilgi. Bundan daha iyi bilgi mi olur? Haydi, bunu da geçtim. Daha dün iktidara yakın olan yandaş gazetelerden Yeni Şafak Gazetesi 2013 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin’i FETÖ adına tehdit eden kişinin Suat Kılıç olduğunu yazdı. Buyurun bakalım buradan yakın. Yeni Şafak Gazetesi devletin bir müsteşarını eski Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı olduğunu yazıyor ama öbür taraftan 15 Temmuz ABD / FETÖ darbe girişimini araştırmak için kurulan komisyon çalışmasını tamamladığını duyuruyor. Peki, darbe girişimine bizzat katılan FETÖ’cü askerler neden dinlenmedi? Bu darbe girişiminin en canlı tanıkları onlar değil miydi?

Biraz önce de söylediğim gibi kurulan bu komisyon 15 Temmuz ABD / FETÖ darbe girişimini aydınlatmak istemiş olsaydı şimdiye kadar çoktan aydınlatırdı. Ancak siyasi iradenin şu an için bu darbe girişimini aydınlatmak gibi bir derdi yok. Siyasi iktidar şu an MHP ile beraber Başkanlık Sistemini Meclis’ten geçirmek için uğraşıyor. Eğer 15 Temmuz ABD / FETÖ darbe girişimini aydınlatmak için kurulan bu komisyon adam gibi çalışmış olsaydı ve darbe girişimini su yüzüne çıkarmış olsaydı şu an iktidarda AKP diye bir parti olmayacaktı. Siyasi irade zaten sırf bu yüzden 15 Temmuz ABD / FETÖ darbe girişimini araştırmak için kurulan bu komisyonun çalışmasını istemedi. AKP zaten bilerek bu komisyonun başına FETÖ’cü olarak bilinen AKP Bursa Milletvekili Reşat Petek’i getirdi. Daha ne diyeyim? 05.01.2017

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title