Makaleler

NAZAN KOCCAZ’IN EL İŞİ SERGİSİ

sait-balci

Çarşamba günü Cumhuriyet Halk Partisi Marmaris eski İlçe Başkan Yardımcısı Nazan Koccaz’ın Marmaris Kültür Evinde açmış olduğu ‘’El sanatları sergisine’’ katılmıştım. Açılışını Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar’ın yaptığı sergiye Muğla Milletvekili Nurettin Demir ‘de katılmıştı. Doğrusunu söylemek gerekirse Nurettin Demir ile Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinden bu yana görüşememiştim. Nazan hanımın sergisi bahane oldu. Dolayısıyla Nurettin Demir ile ayaküstü son dönemdeki önemli gelişmeler üzerine sohbet etme olanağı yakalamış oldum.

Nurettin Demir’i, Yüksel Çubuk, Durmuş Karadoğan, Oğuz Erkek ve Halil Gökovalı ile sohbet ederken yakaladım. Söze Cumhuriyet Halk Partisinin Antalya kampını sorarak girdim. Ermenek’te meydana gelen maden kazasını konuştuk. İktidar partisinin özellikle maden ocaklarında zamanında gerekli teftişleri yapmadığı için maden işçilerinin bile bile ölüme terkedildiklerini konuştuk. Çünkü İktidar partisinin maden kazalarında büyük ihmalleri vardı. Ne çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının, ne de Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığının bu konuda maden işletmecilerine kayda değer bir yaptırımı vardı. İktidar partisi zaten seçim zamanlarında bedava kömürü bu maden işletmecilerinden alıp dağıtıyordu. Dolayısıyla da iktidar partisi böylesine meydana gelen kazalardan sonra maden işletmecilerine yeterli yaptırımı uygulamıyordu. Bu durum dün de böyleydi, bugün de böyle. Her maden kazası sonrası maden işletmecileri hakkında göstermelik soruşturmalar açılıyor fakat sonrasında maden ocağı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in de itiraf ettiği gibi hatırı sayılır kişilerin araya girmesiyle birlikte gerekli tedbirler alınmadan işletmeye açılıyordu. Büyük bir olasılıkla bu maden ocağında da aynı takvim işleyecek. Bu makaleyi yazdığım saatlerde daha henüz 18 maden işçisine ulaşılamamıştı. Büyük bir ihtimalle bu maden işletmesi de meydana gelen kaza unutulduktan sonra yeniden işletmeye açılacak.

Nurettin Demir ile yaptığım sohbette en son sözü gelecek yıl yapılacak olan Milletvekili Genel Seçimlerine getirdim. Sandıklardan ıslak imzalı seçim sonuç tutanaklarının alınamadığına değindim. Bu konunun seçim çalışmasından daha önemli olduğuna işaret ettim. Nurettin Demir bu konuda bana katıldığını söylemekle yetindi. Ben de kendisine sandıklarda görev yapan sandık sorumluların yevmiyesini devlet karşıladığı için ıslak imzalı seçim sonuç tutanaklarının alınamadığını söyledim. Sandık sorumluların bu konuda parti sorumluluğu içinde hareket etmediklerini söyledim. Sandık sorumluları yevmiyelerini devletten karşılandığı için ıslak imzalı seçim sonuç tutanaklarının peşine düşmediklerini söyledim. Bu konuda görevin gözlemcilere düştüğünü ve Cumhuriyet Halk Partisinin seçim bütçesinden ayrılacak bir fondan en az sandık sorumlularına verilen yevmiye kadar bir ücretin de, ıslak imzalı seçim sonuç tutanaklarını getiren gözlemciye verilmesi halinde ıslak imzalı seçim sonuç tutanaklarını elde edilebileceğini önerdim. Aynı zamanda bu öneriyi Cumhuriyet Halk partisi Genel Başkanlığına da ilettiğimi fakat bu konuda yanıt alamadığımdan bahsettim. Nurettin Demir’de bu konuyu partinin yetkili organlarına ileteceğini söyledi.

Nurettin Demir bizlerle biraz daha sohbet ettikten sonra ayrıldı. Biz de kaldığımız yerden sohbetimize devam ettik. Sergiye katılanların ayrılmaya başlamaları ile birlikte Yüksel Beyle Nazan Hanımın sergisini gezdik. Sengün Abla da bize eşlik etti. Hakikaten atalarımız ‘’el emeği göz nuru ‘’ diye boşuna söylememişler. Belli ki Nazan Hanım partiye ayırdığı zaman kadar bu sergiye de zaman ayırmış. Ziyaretçilerden bir ara fırsat bulup Nazan Hanımı tebrik edebildim. Eğer sizler açılışa katılamamışsanız, serginin bugün mesai saatlerine kadar açık olduğunu hatırlatayım. Bu güzel sergiyi mutlaka ziyaret etmenizi öneririm. Pazartesi günü tekrar buluşana dek esen kalın. 07.11.2014

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title