Makaleler

MİLLİ MERKEZ MARMARİS KURULTAYI

sait-balci

Bilindiği üzere halen Türkiye Büyük Millet Meclisinde, Türk Milleti’ni yok sayan bir Anayasa çalışması yapılıyor. Bu Anayasa çalışmasına yer yer ara verilse de plan ve program aynen devam ediyor. Bu çalışmalar İmralı Tutanaklarının ortaya saçılmasından da anlaşıldığı üzere PKK terörist başının hassasiyetleri doğrultusunda ve ABD’nin kontrolü altında yapılmaktadır. Hiç kuşkusuz ülkemizde yapılmakta olan bu çalışmalara Arap Baharlarının bir versiyonu da diyebiliriz. Büyük Ortadoğu Projesinin ülkemiz ayağı da diyebiliriz. Çünkü sonuçta yapılmakta olan bu Anayasa, Büyük Ortadoğu Projesine hizmet etmektedir. İktidar Partisi de planlı bir şekilde bu oyunu usulüne uygun uygulamaktadır. Bu plan ha bugün gerçekleşmiş ha yarın gerçekleşecek hiç fark etmiyor. Sonuçta plan ve proje aksamadan devam ediyor. Arap Ülkelerinde muhalifler eliyle sahneye konan proje, ülkemiz ayağında ise bizzat iktidar partisi tarafından yürütülmektedir. Hal böyle olunca pek tabi ki iç savaşa da gerek kalmıyor. İktidar partisi zaten istenen projeyi hiç aksatmadan yerine getiriyor.

Büyük Ortadoğu Projesinin ülkemiz ayağını iktidar partisi büyük bir istekle yerine getirirken muhalefet partileri ne yapıyor diye soracak olursanız, orasının biraz karışık olduğunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Çünkü aylardan beri Türkiye Büyük Millet Meclisinde Anayasa çalışmaları yapılmakta. Yapılmakta olan bu çalışmalar Laik Türkiye Cumhuriyeti’ni tamamen ortadan kaldırmaya yönelik maddelerde tıkanmış durumda. Gerek Cumhuriyet Halk Partisi, gerekse Milliyetçi Hareket Partisi Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının değişmez maddelerinin korunması konusunda şimdiye değin baştan beri takınmış oldukları duruşlarını devam ettiriyorlar. Ancak zaman zaman Cumhuriyet Halk Partisi, zaman zaman da Milliyetçi Hareket Partisi bu konuda var olan Anayasayı tam olarak korudukları söylenemez. Bunun örneklerini Anayasa komisyonlarındaki çalışmalardan anlayabiliyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili ve Anayasa Komisyonu üyesi Profesör Doktor Süheyl Batum, iktidar Partisinin niyetini tam olarak bildiği için zaman zaman komisyondaki çalışmaları basın yolu ile bizlerle paylaşıyor. Ancak Süheyl Batum her ne kadar komisyondaki tartışılan maddelerin Laik Cumhuriyeti ortadan kaldırmaya yönelik olduğunu vurgulasa da Cumhuriyet Halk Partisinin diğer Anayasa Komisyonu üyeleri olan İzmir Milletvekili Rıza Türmen ile Konya Milletvekili Attila Kart, iktidar Partisinin niyetini tam olarak kavrayabilmiş değiller. Bu konuda Attila Kart’ın Türkiye Büyük Millet Meclisinde ‘’aldatıldık’’ itirafı ile günah çıkarmasına şahit bile olduk. Hal böyle iken bile ne ilginçtir ki bu iki Milletvekilinin Anayasa Komisyonundaki görevlerine son verilmedi. Cumhuriyet Halk Partisini temsil etmekten uzak bu iki Milletvekili halen sorumsuzca Atatürk’ün Türk Gençliğine emanet etmiş olduğu laik Cumhuriyeti’nin temeline dinamit koymak isteyenlerin emellerine ulaşması için adeta katkıda bulunmaktadırlar. Bu iki Milletvekili, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurmuş olduğu Cumhuriyet Halk Partisinde siyaset yaparak, Atatürk’ün kurmuş olduğu Laik Türkiye Cumhuriyeti’nin temelinin oyulmasına seyirci kalmaları anlaşılır gibi değil. Hem bir taraftan bu cumhuriyeti kuran Atatürk’ün partisinden Milletvekili seçileceksiniz amma velakin öbür taraftan da yine Atatürk’ün kurmuş olduğu Laik Cumhuriyetin korunması noktasında Cumhuriyet Halk Partisini temsil etme noktasında yetersiz kalacaksınız. Ben bu konuda daha fazla söylenebilecek bir cümle bulamıyorum. Yorumu sizlere bırakıyorum.

İşte Milli Merkez, Mecliste grubu olan siyasi partilerin yapılmakta olan yeni Anayasa çalışmalarında laik Cumhuriyeti korumakta yetersiz kalmaları üzerine 23 Nisan 2013’te Ankara’da kuruldu. Önceleri memleketin hemen hemen bütün il ve ilçelerinde Milli Anayasa forumları yapıldı. Vatandaşlar yaklaşmakta olan tehlikelere karşı uyarıldı. Laik Cumhuriyete sahip çıkmanın aynı zamanda vatanın birliğini ve bütünlüğünü korumak anlamına geldiği anlatıldı. Anayasamızın değişmez maddelerine sahip çıkılmasının önemi anlatıldı. Yapılmakta olan Yeni Anayasa’nın bir bölünme Anayasası olacağı hatırlatıldı. Laikliğin odağı olduğu Anayasa Mahkemesi tarafından da tescillenen İktidar Partisi ile Anayasa yapılmayacağı belirtildi. Esasen yeni bir Anayasa’nın kurucu bir meclis tarafından yapılabileceği defalarca söylendi. Ayrıca laikliğin odağı olduğu Anayasa Mahkemesi tarafından tescillenen bir siyasi partinin Anayasa yapma lüksü olmadığı yurttaşlara anlatıldı. Milli Anayasa Forumlarının tamamlanmasından sonra sıra, vatanın bütünlüğü ve Türk Milleti’nin birliği için bir çatı altında birleşmeye gelmişti. İşte bu çatı da ‘’Milli Merkez’’ oldu. Cumhuriyet Halk Partisi, Demokratik Sol Parti, İşçi Partisi, Demokrat Parti, Atatürkçü Düşünce Derneği, Gazeteciler, Rektörler, Demokratik Sivil Toplum Örgütlerinin Atatürkçü ve yurtsever aydınların bir araya gelmesi ile Milli Merkez 23 Nisan 2013 Tarihinde Ankara’da kuruldu. Başkanlığını eski Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Hüsamettin Cindoruk yapıyor. Milli Merkez Yönetim Kurulunda Cumhuriyet Halk Partisinin eski Milletvekillerinden Kemal Anadol, Ali Topuz, Necla Arat, Şahin Mengü ve halen Mersin Milletvekili olan İsa Gök bulunmaktadır. İşçi Partisinden Ferit İlsever, Mehmet Cengiz, Nusret Senem vardır. Eski Doğru Yol Partisi ve Demokrat Parti’den Ufuk Söylemez ve sivil toplum örgütlerinden değerli hukukçular vardır.

Amacının, Türkiye Cumhuriyeti’nin bütünlüğü ve Türk Milleti’nin birliğini savunmak, siyasal, sosyal ve toplumsal çalışmalar yürütmek için ‘’Atatürk’te Birleştik’’ ilkesiyle tüm vatansever güçleri bir çatı altında birleştirmek amacıyla kurulan Milli Merkez şimdi de bugün 15 Şubat Cuma günü Marmaris Kurultayı’nı yapıyor. Daha önce Milli Anayasa Forumunun da yapıldığı Marmaris’te Milli Merkez, demokratik sivil toplum örgütlerinin ve siyasi partilerin ulusalcı kanatlarının bir araya gelmesiyle oluşmuş durumda. Başkanlığını ise Emekli Subay Ali İhsan Kadayıfçı yürütmektedir. Başkan Yardımcılığını eski Demokrat Parti İlçe Başkanı Mustafa Balcı, Basın Sorumlusu ise İlhan Barlas’tır. Akif Cankurt, Cahide Çiçek, Emel Işık Üregil, Hüseyin Erikli, İsmetullah Aydındağ, İzzet Karaağaç, Şükran Uçarer ve Turan Sandıkçı’dan oluşan Yönetim Kurulu Milli Merkez’i Marmaris’te temsil ediyorlar. Marmaris Milli Merkez Kurultayı’nı Milli Merkez Genel Sekreteri Haluk Dural yönetiyor. Konuşmacı olarak Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, Emekli Tümgeneral ve İşçi Partisi MYK Üyesi Naci Beştepe ve Parlamenterler Birliği Eski Başkanı Hasan Korkmazcan katılıyorlar. Değerli okurlara Milli Merkez’in Marmaris Temsilciliği Kuruluş Kurultayı’na katılmalarını tavsiye ederim.15.11.2013

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title