Makaleler

HATAY’DAN SURİYE’YE GEÇENLER YOKSA HAYALET Mİ?

sait-balci
İsveç’te yabancı bir gazetecinin Türkiye’deki cihatçı grupların sayısının arttığı yönündeki sorusuna Başbakan, ’’Öyle bir grup mu var? Bu konuda ellerindeki belge nedir? Beni anlıyor musun? ‘’ diye gazeteciyi payladı. Hani bu gazeteci bu soruyu ülkemizde sormuş olsaydı Allah muhafaza başına gelmedik kalmazdı. Zaten öyle soru soracak gazeteciyi baştan içeriye almazlardı. Hani Başbakan’ın moralinin bozulmaması açısından canım. Hani Başbakan’ın moralinin bozulup ta hasta olmaması açısından canım. Allah muhafaza Başbakan’ımız hasta filan olursa memleketi kim idare eder? Bunların da düşünülmesi lazım canım. Ama işte arada sırada yurtdışı gezilerinde birkaç patavatsız gazeteci böyle sorumsuzca soru sorabiliyor. Orada sorulan soruyu yanıtlasanız bir türlü, yanıtlamasanız bir türlü oluyor. İki arada bir derede durum yani, ne yapacaksınız? Aslında yurtdışı gezilerinde de büyükelçilikler soru soracak gazetecileri önceden tespit etseydiler böyle sorun yaşanmazdı. Böyle sorular ülkenin koskoca Başbakan’ını dünya âlem önünde zor durumda bırakıyor. Tez elden bu konuya derhal çözüm bulunmalı. Başbakanımız bir daha böyle patavatsız sorulara muhatap edilmemelidir.

Neyse efendim, biz Başbakan’ı düştüğü zor durumdan kurtarmayı bırakalım da ülkemizde cihatçı militanlar var mı ona bakalım. Hem böyle durumlar için Başbakan’ın yeteri kadar danışmanı var. Bize de bu konuda laf düşmez zaten. Başbakan, gazeteciye verdiği yanıtta Ülkemizde cihatçı militanların olmadığını ima etmiş ama daha yeni CNN International Televizyonu, Hatay’dan Suriye’ye El Kaide militanlarının geçişini görüntülemiş. CNN, bu konuda görüntü almakla da kalmamış ayrıca cihatçı militanlarla söyleşi de gerçekleştirmiş. Başbakan bu söyleşiyi izlemiş mi bilmiyorum ama El Kaide militanları ülkemizde kaldıklarını, ülkemizden destek aldıklarını hiç saklamadan söylemişler. Başbakan’a göre bunlar kanıt değilse kanıt nasıl olacak ben bilemiyorum. Ergenekon ve Balyoz Davalarında olmayan terör örgütünü ortaya çıkaran siyasi iktidar, şimdi var olan ve ülkemizde cirit atan terör örgütünü göremiyor. Yani şaşılacak bir durum. Hani gözleri görmüyorsa doktora gitmelerini salık vereceğim ama doktora gitmeye teşvik etmek de suç olabilir. Göz göre göre de suç işlemeyeyim diyorum.

Ülkemizde El Kaide militanlarının varlığı ile ilgili çok uzaklara da gitmeye gerek yok. Daha geçenlerde Adana’da bir TIR dolusu roket atar başlığı yakalandı. Ergenekon terör örgütü yakalanıp içeri atıldığına göre o zaman bu roket atar başlıklarını kim uluorta korkusuzca taşıyor? İktidar partisi tarafından ‘’araştırıyoruz’’ bilgisinin haricinde başka açıklama da yapılmadı. Kim bilir belki de suçüstü olmalarının verdiği sıkıntı ile minareye kılıf arıyorlardır. Ele geçirilen roket atar başlıklarını yapılmakta olan müzakerelerden dolayı PKK terör örgütüne de mal edemeyiz. Ee geriye kim kaldı? Türk Silahlı Kuvvetlerine de ait olmadığına göre El Kaide’den başka terör örgütü kalmadı. Bu işin kokusu da yakında çıkar. Bekleyip göreceğiz.

Şimdi hadi diyorum tüm bu bulgular El Kaide terör örgütü militanlarının ülkemizde cirit attığını kanıtlamıyor. Peki, Suriyeli sığınmacılardan sorumlu Koordinatör Vali Veysel Dalmaz’ın açıklamalarını nereye koyacağız? Veysel Dalmaz, ‘’El Kaide’nin ülkemizde yoğun bir yapılanmasının olduğunu itiraf etmiş. Veysel Dalmaz Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın valisi de değil. Kendi valimiz bile El Kaide militanlarının varlığını kabul ettiklerine göre başka kanıt aramaya gerek var mı bilemiyorum. Ama yine de temkinli olmak lazım canım. Vali’nin hemen öyle El Kaide terör örgütünün varlığını itiraf etmesine itibar etmemek lazım. Bunun bir de Başbakanlıkça doğrulanıp doğrulanmayacağına bakmak lazım. Kim bilir belki vali açıklama yaparken yanlış anlaşılmış olabilir. Vali akıl tutulması filan yaşamış olabilir değil mi? İşi sağlama almak lazım.

Şimdi bütün bu kanıtları da bir tarafa koyuyorum. Peki, o zaman Turistik Apaydın Dinlenme Tesislerinde kimler kalıyor? Hatay’da zorla esnaftan, kimi zaman ücretsiz, kimi zamanda kendi inisiyatiflerinin belirlediği ücrete göre alış veriş yapan eli silahlı teröristler kim? Hatay Reyhanlı’da araçlara bomba koyarak patlatan ve yaklaşıl olarak 100 vatandaşımızın ölümüne sebep olan teröristler kim? Sınır kapılarında geceleri elektriklerin kesildiği anda Suriye’ye geçen teröristler kim? Eğer bunlar El Kaide terör örgütüne bağlı El Nusra Cephesi Terör Örgütünün militanları değilse kim bunlar? Yoksa bunlar bir hayalet mi? 13.11.2013

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title