BugünMakaleler

MEHMETÇİK NEDEN VURULDU?

8 Şubat çarşamba günü CIA Başkanı Mike Pompeo ziyaret için ülkemizdeydi. Tam da bu sırada Rus uçaklarının El Bab’ta Mehmetçiği vurduğu haberi geldi. Tesadüf müdür nedir bilemem ama ne zaman Rusya ile bir yakınlaşmaya girişmiş isek ABD tarafından ya eleştirildik, ya da ülkemizde bombalı bir eyleme maruz kaldık. Rusya yakınlaşmasında düne kadar böylesine gelişmeler yaşandı.

Geçen çarşamba günü ise tam tersi bir gelişme yaşandı. Mike Pompeo’nun ülkemizi ziyaret ettiği bir sırada Rus hava uçakları El Bab’ta Mehmetçikleri vurdu. Bu gelişme üzerine Rusya Devlet Başkanı Putin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayarak başsağlığı diledi. Hükümet tarafından da Rus uçaklarının Mehmetçiği yanlışlıkla vurduğu yönünde açıklama geldi. Anlayacağınız meydana gelen olayı elbirliği ile örtmeye çalıştılar.

Rus uçaklarının saldırısında 3 askerimiz şehit düştü. 1’ri ağır 11 askerimiz de yaralandı. Askerlerimizin şehit düşmesi ve yaralanmasına neden olan bu saldırının böyle üstü örtülmek suretiyle geçiştirilmesi hiç te doğru değil. Rusya ile yeniden bir kriz yaşamayı göze alalım demiyorum. Ancak meydana gelen olayın da açıklığa kavuşturulması gerekir. Çünkü halen daha Suriye toprakları üzerinde devam ettirdiğimiz Fırat Kalkanı Operasyonu var. Eğer Mehmetçiğin vurulması olayı açığa kavuşturulmaz ve bu olaya neden olan anlaşmazlık giderilemez ise Mehmetçiklerimiz yarından sonra başka bir saldırıya da maruz kalabilirler. Dolayısıyla durduk yerde Rusya ile yeniden bir kriz yaşamaya başlayabiliriz. Hele hele ekonomimizin yere vurduğu bir dönemde yeni bir Rus krizini atlatamayabiliriz.

“Ne yazık ki ordumuz, teröristleri bombalarken Türk partnerlerimizin verdiği koordinatlara göre yönlendirildi ve bu kasıtsız bombardıman gerçekleşti. Türk birlikleri o koordinatlarda olmamalıydı” dedi. “Koordinatların belirlenmesinde koordinasyon eksikliği var”

Bu ifadeler Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov’a ait. TSK ise yapmış olduğu açıklama da kendini şu şekilde savundu.

‘’09 Şubat 2017 tarihinde uçakla vurulan unsurlarımız takriben 10 günden beri aynı noktada bulunmaktadır. Son olarak 8 Şubat 2017 tarihinde Rusya Federasyonu birliklerinin kontrolünde bulunan bölgeden, dost unsurların bulunduğu noktaya bir roket atılması üzerine, unsurlarımızın bulunduğu noktanın koordinatları son olarak aynı gün akşam saat 23.11’de Humeymim’de bulunan Harekât Merkezindeki sorumlu personele tekrar iletilmiştir. Aynı saatlerde Ankara’daki Rus Silahlı Kuvvetleri Ataşesi, Genelkurmay Başkanlığı karargâhına davet edilerek unsurların bulunduğu noktaların daha önce de verilen koordinatları bir kez daha elden kendisine verilmiştir.”

Görünen o ki, Suriye’de yapılmakta olan operasyonlarda Rusya ile ülkemiz arasında sağlıklı bir iletişim yok. Koordine eksikliği var. İrtibatsızlık var. Rusya, İran ve ülkemiz Suriye’de ilan edilen ateşkesin garantör devletleri arasında yer alıyorlar ama Suriye’de Rus uçakları yanlışlıkla veya koordine eksikliğinden dolayı Türk askerlerini vuruyor. Bu durum kabul edilecek bir durum değildir. Garantör devletler halen daha kendi aralarındaki koordinasyonu kuramamışlar ise Suriye’de ateşkesi nasıl sağlayacaklar çok merak ediyorum.

Eğer Suriye’de bulunan askerlerimizin koordinatlarını Rusya, İran ve Suriye ile paylaşmıyor isek, yani bir nevi kendi ülkemizde olduğu gibi kimseye verilecek hesabımız yok misali davranmışsak, bu saldırının olabileceğini de hesaba katmalıydık. Yok, eğer askerlerimizin bulunduğu bölgenin koordinatlarını diğer garantör devletlere bildirmemize rağmen bu saldırı gerçekleşmiş ise o zaman durum çok daha vahim demektir. Rusya, İran ve Suriye bizi önemsemiyor demektir. Garantör devlet konumumuz tanınmıyor demektir. Suriye’de istenmiyoruz demektir.

Uzun lafın kısası gördüğüm kadarı ile Rusya ve İran ile aramızda koordine eksikliği var. Bu koordine eksikliğini de hükümetin bir an evvel gidermesi gerekir. Yoksa bu şartlarda Fırat Kalkanı Operasyonu devam edemez.14.02.2017

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title