BugünMakaleler

CUMHURİYET, REJİM DEĞİŞİKLİĞİ İLE Mİ SAVUNULACAK?

Devlet Bahçeli geçenlerde durduk yerde Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında bir tercih yapma gereği duydu. Bu tercihini de Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yana olduğunu deklare etti. Bahçeli’nin neden böyle bir değerlendirme yapmaya gerek duyduğunu doğrusu ben anlayabilmiş değilim. Bahçeli’yi anlayabilmek için öncelikle ne söylediğine bakalım. Sonrasında kaldığımız yerden devam ederiz.

“Dün halklara özgürlük diyerek, orak-çekiçle poz vererek, ülkücülere pusu kuran Perinçekgiller neredeyse bize davamızı öğretip ülkücülük anlatacaklar. Bu ne arsızlık, densizlik, ahlaksızlıktır. Anayasa değişikliğine evet diyoruz ya ağrıları, sancıları bundandır.”

“Eğer Doğu Perinçek ve ‘hayırcı’ yoldaşlarıyla Recep Tayyip Erdoğan arasında bir tercih hakkımız olursa, kesinlikle ve istisnasız Sayın Erdoğan’ı tercih edeceğimizi herkes bilmeli ve kafasına sokmalıdır. Bunlar çılgına dönüp kudursalar da millet için ‘evet’; devlet için ‘evet’; Cumhuriyet için ‘evet’; Türklüğün bekası için ‘evet’ diyeceğiz. MHP dünkü sözlerini çiğnememiştir.”

Bugün Bahçeli’nin geçmişteki tutarsızlıklarına değinmeyeceğim. Sadece son dönemdeki söylemleri üzerinden değerlendirme yapacağım. Çünkü Bahçeli’nin geçmişini araştırmaya başlarsam bu konu hem çok uzun sürer, hem de gereksiz olur. Bu yüzden Bahçeli’nin yakın geçmişini irdelemek yeterli olacak.

Geçmiş dönemlerde parlamenter sistemden yana olduğunu söyleyen Bahçeli’nin öncelikle Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’e laf yetiştirmeden evvel Başkanlık Sistemini neden gündeme taşıdığını açıklamalıdır. Öyle değil mi? İktidar partisinin gündemden düşürdüğü bir dönemde Başkanlık Sistemini ortaya atan Bahçeli’den başkası değildi. Bu yasa tasarısının TBMM’den geçmesini sağlayan da Bahçeli idi. Bahçeli sanıyorum şimdi yapılan eleştirilerden dolayı böyle bir savunma yapma gereği duydu. Hani yaptığı savunmanın da ele alır bir tarafı olsa neyse ne. Yapmış olduğu açıklamanın da hiçbir geçerliği yok. Perinçek orak çekiç almış da ülkenin birliği ve bütünlüğüne mi zarar vermiş? Devleti soyup soğana mı çevirmiş? Oslo’da PKK ile masaya mı oturmuş? İmralı’da Öcalan ile Anayasa çalışmaları mı yapmış? Hani eleştiri yapılır ama bu denli tutarsız da yapılmaz. Perinçek pusu kurmuş falan. Eğer Bahçeli eski defterleri açacaksa bence işe ilk olarak 7 TİP’li gencin kimler tarafından vurulduğunu araştırarak başlaması lazım. Ben Vatan partili değilim ama insan en azından biraz destekli atar.

Bahçeli şimdi Cumhuriyet için evet diyormuş. Türklüğün bekası için evet diyormuş. Devlet için evet diyormuş. Her şeyden önce bir defa her türlü milliyetçiliği ayaklar altına aldık diyen Erdoğan değil miydi? Şimdi Parlamenter sistemin yerine Başkanlık sistemini getirerek Cumhuriyeti ortadan kaldırmaya yönelik rejim değişikliği yasasını referanduma sunan Erdoğan değil mi? Bu rejim değişikliği yasasını AKP ile MHP TBMM’den birlikte geçirmediler mi? Şimdi nasıl oluyor da Bahçeli Devleti korumuş oluyor? Nasıl oluyor da Cumhuriyeti korumuş oluyor? Nasıl oluyor da Türklüğü korumuş oluyor? Benim bu işe aklım almıyor. Bahçeli Devleti koruma altına aldık derken kendisinden bahsediyorsa, o zaman iş başka. Bahçeli bu durumda haklı olabilir. Buna söyleyecek hiçbir sözüm yok.

Ancak Bahçeli bilmeli ki, Başkanlık sisteminin kendisinden önceki en büyük destekçisi Abdullah Öcalan’dı. Erdoğan’ın Başkanlığını destekleriz diyen de Öcalan’dı. AKP ile Açılım süreçlerini sürdüren de Öcalan’dı. Oslo’da PKK adına görüşmeleri yaptıran da Öcalan’dı. İmralı’da Başkanlık Sistemi çalışmalarını yapan da Öcalan’dı. Dün Başkanlık Sistemini destekleyen Öcalan’ın bugün parlamenter sistemi savunmayacağına göre şimdi Başkanlık Sistemini savunma konusunda Öcalan ile birlikte aynı noktaya gelen kim? Türklük, Öcalan’ın da savunduğu Başkanlık Sistemini desteklemek ile mi savunulacak? Devlet, ileride bölünmeye neden olacak Başkanlık Sistemini destekleyerek mi savunulacak? Milliyetçilik parlamenter sistemin ortadan kaldırılması ile mi savunulacak? Bahçeli eğer illaki Erdoğan ile Perinçek arasında bir tercih yapacaksa işe ilk olarak bu soruların yanıtını vererek başlaması gerekir.11.02.2017

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title