BugünMakaleler

ANKETLER ŞU AN SAĞLIKLI DEĞİLMİŞ

Cumhurbaşkanı Erdoğan Körfez ülkeleri ziyareti öncesi rejim değişikliği ile ilgili yapılan anket sonuçlarının sağlıklı olmadığını söyledi. Bu ifade Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın anket sonuçları ile ilgili son yıllarda yaptığı ilk karamsar açıklama idi. Bugüne kadar anket sonuçları hep Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın istediği şekilde çıkıyordu. Dolayısıyla böyle bir sorun da çıkmıyordu. Ancak şimdi yapılan anketlerden HAYIR oyları, EVET oylarının üzerinde çıkmaya başladı. Erdoğan’da bu durumu anketlerin sağlıklı olmadığına bağladı. Anlayacağınız Cumhurbaşkanı Erdoğan anket sonuçlarının düzelmesi için son umudu araziye bağlamış görünüyor. Ben de gün ola, harman ola diyorum.

“Şu anda sağlıklı bir anket döneminde değiliz. Bazı anketler gelmiyor dersem o da yalan olur ama asıl anketlerin bize akışı araziye çıkışla beraber daha da yoğunlaşacaktır. Şu anda ben halkımızın cumhurbaşkanlığı sistemini tam olarak anlama dönemine geldiğine ihtimal vermiyorum. Bunu tam olarak anlatmamız lazım. Ben bu konuda halkımızın hassasiyetine inanıyorum’’

Bir ülkenin Cumhurbaşkanına, rejim değişikliği ile ilgili olarak yapılacak olan referandumun anket sonuçlarını kabul etmemek yakışır mı? Referandum da HAYIR diyecek olan muhalefet partilerini de kucaklaması gereken Cumhurbaşkanı anketlerden çıkan HAYIR sonuçlarını sağlıksız bulabilir mi? Böyle bir yaklaşım demokrasi ile bağdaşır mı? HAYIR diyenler düşman olabilirler mi? Anket sonuçlarından da anlaşılacağı üzere toplumun yarıdan fazlası rejim değişikliğine hayır diyor. Yarından sonra yapılacak anketler de bu durum değişir mi bilemem. Ancak şu an yapılan anketlerde HAYIR oyları EVET oylarının üzerinde görünüyor. Bu durumda Cumhurbaşkanı Erdoğan da azınlığa düşmüş görünüyor. Dolayısıyla geçen seçimlerde muhalefet partileri kaybettikleri seçim sonuçlarını nasıl kabul etmişlerse, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da şimdiki yapılan anket sonuçlarını kabul etmesi gerekir.

Her şeye rağmen görünen o ki, Erdoğan bu anket sonuçlarını kabul edecek gibi değil. Anket sonuçlarını bir de araziye indikten sonra görmek istiyor. Olabilir. Ancak araziye indikten sonra da aynı benzer anket sonuçları çıkarsa Erdoğan’dan bu sonuçlara saygı göstermesi beklenir. Toplumun yarıdan fazlasının iradesini anlayışla karşılaması gerekir. O saatten sonra da HAYIR oyu kullanacak vatandaşları ötekileştirmekten vazgeçmesi gerekir. Erdoğan kendisinden beklenen böyle bir davranışı gösterir mi bilemem. Temennim Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın siyasi olgunluk göstererek HAYIR oyu kullanacak olan vatandaşları da kucaklamasıdır. HAYIR, oyu propagandası yapan muhalefet partilerini de anlayışla karşılamasıdır. Erdoğan bugüne kadar böyle bir yaklaşım içine girmedi. Fakat bundan sonra en azından böyle bir yaklaşımı benimsemesi temennimdir.

İşin bir de ekonomi yönü var tabi. Ekonomi şu an dibe vurmuş durumda. İktidar bir taraftan referandum ile uğraşırken diğer taraftan da ekonomiyi güçlendirmek için ek önlemler alıyor. SSK primlerini öteliyor. Vergileri yapılandırıyor. Öte taraftan bir de Suriye meselesi var. Halen daha FETÖ’nün siyasi ayağına da girilebilmiş değil. Tüm sorunların üstesinden gelemeyen iktidar partisi şimdi bu referandum nedeniyle vatandaşları bir daha bölmeye, onları ayrıştırmaya kalkarsa bu işin sonu hiçte iyi olmaz. Bilmem anlatabildim mi? 15.02.2017

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title