BugünMakaleler

MARMARİS 3. KİTAP GÜNLERİ’NİN ARDINDAN

26 Ağustos ile 4 Eylül günleri arasında Marmaris’te 3. Kitap Günleri vardı. Bu etkinliği Puslu Yayıncılık düzenlemişti. Düzenlenen kitap günlerinde yer alabilmek için deyim yerindeyse akla karayı seçtim. Çünkü ilk etapta muhatap bulamıyorsunuz. Bulduğunuz muhatap ta sizi başkasına yönlendiriyor. Böyle bir atmosfer içinde kitap fuarında yer alabildim. Buna da şükür diyorum.

Kitap fuarına Hatice Altunay’ın sayesinde katılabildim. Baştan da söylediğim gibi hakikaten bu konuda hiç kimse sorumluluk almak istemiyor. Çünkü Puslu Yayıncılık kitap fuarını yayıncı firmalara yönelik düzenlemiş. Dolayısıyla normal şartlarda bu fuara bir yazar olarak katılamıyorsunuz. Ancak bölgede oturan yazarsanız size esneklik gösterebiliyorlar. Hatice Hanım uzun bir uğraştan sonra zorla da olsa bir stant açtırabilmişti. Ben de Hatice Hanım sayesinde açılan bu kapıdan girdim. Bize bir masa ve şemsiye veren Marmaris Belediyesi’ne hem kendi adıma hem de yazar arkadaşlar adına bu vesile ile teşekkür ederim.

Kitap fuarında bölge yazarlarından Hatice Altunay, Güven Karabenli, Melda Zirek, Sultan Çakır ve Ortaca’dan katılan Kemal Gürbüz ile birlikte aynı masayı paylaştık. Güven Bey aralıklı olarak katıldı ama Kitap Günleri boyunca anlattığı yaşam hikâyeleri ile bizim hoşça vakit geçirmemizi sağladı. Melda Hanım ise ancak bir gün katılabildi. Sultan ise çalıştığı için annesi tarafından temsil edildi. Bazı günler biraz da olsa erken gelerek bizlerle beraber oldu. Hatice Hanımı ise anlatmama bile gerek yok. Her haliyle fuar boyunca pozitif enerjisi ile verdiği mücadelenin arkasında durdu. Öğrencileri tarafından da doğal olarak hak ettiği ilgiyi gördü.

Kitap Günleri’nin Kurban Bayramına denk gelmesine ve bayram tatilinin uzamış olmasına rağmen tatilciler tarafından çok fazla bir ilgi gördüğünü söyleyemem. Kitaplara ilgi gösteren duyarlı okurlar da olmasa Kitap Günleri boş geçerdi. Bulunduğumuz alandaki havuz da müzik eşliğinde düzenlenen su gösterileri bile kitap günlerinden daha fazla ilgi çekti. Özellikle yabancı tatilciler bu gösteriyi seyretmek için alana geliyorlardı. Hani bu gösterilerden biz de memnun kalmadık diyemem. Ancak bu gösterilerin kitap fuarından daha fazla ilgi görmesi fuara katılan yayınevlerini ve yazarları düş kırıklığına uğrattı diyebilirim.

Ben de ‘’CHP Neden İktidar Olamıyor’’ adlı kitabım ile Cumhuriyet Kadınları Derneği Marmaris Şubesi’nin düzenlemiş olduğu imza gününden sonra ilk kez okurlar ile buluştum. Okurların kitaba çok yoğun ilgi gösterdiklerini söyleyemem ama hemen hemen her okurun Cumhuriyet Halk Partisi’nin neden iktidara gelemediği ile ilgili değişik görüşlere sahip olduklarını söyleyebilirim. ‘’Bir dokun bin ah işit’’ diye bir Atasözümüz vardır bilirsiniz. Benimkisi de aynen öyle oldu. Sanırım Cumhuriyet Halk Partililerin yarasına bastım. Böyle giderse Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidara gelemeyeceğini söyleyenleri mi ararsınız, partili olmayan kadroların Cumhuriyet Halk Partisi’ni iktidar getiremeyeceğini söyleyenleri mi ararsınız, bu konuda değişik fikre sahip birçok partili görüşlerini dile getirdiler. Cumhuriyet Halk Partili veya Cumhuriyet Halk Partisi’ne oy veren her bir okurun Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidara gelemeyişi ile ilgili kısa da olsa bir fikrini aldım. Yukarıdakiler ne düşünüyorlardır bilemem ama Cumhuriyet Halk Partili veya Cumhuriyet Halk Partisine oy veren hiç bir okur üzülerek söylüyorum, Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidara geleceğine inanmıyor. Kitap Günleri etkinliği boyunca edindiğim en büyük izlenim bu oldu.

Kitap Günleri etkinliğinin son gününde Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen tesadüfen kitap standımızın önünden geçti. Kitap standında bulunan yazarlar ile birlikte kendisine ve yanındakilere hoş geldiniz dedik. O esnada Yılmaz Büyükerşen’in kısa bir süreliğine de olsa kitabımı süzdüğünü fark ettim. Ancak hiçbir şey söylemedi. Sonrasında beraberindekiler ile birlikte masamızdan ayrıldılar. Yılmaz Büyükerşen’in kitabı kısa bir süreliğine de olsa süzüşünden Sözcü Gazetesi’nden Rahmi Turan’ın ‘’CHP’den tık yok’’ adlı yazısı aklıma geldi. Cumhuriyet Kadınları Derneği Marmaris Şubesi Başkanı Cahide Çiçek de aynı makale ile ilgili ‘’Çok doğru; yazıyoruz, söylüyoruz tık yok. Düşman belliyorlar bizleri bilseler ki gerçek CHP liyiz ama !!!!’’ diye yakınmıştı. ‘’CHP Neden İktidar Olamıyor’’ adlı kitabım, kitap satışı yapılan tüm internet sitelerinde satılıyor. Sözcü Gazetesi Yazarı Rahmi Turan kitabı üç defa sayfasına taşıdı. Bundan iki hafta kadar evvel sadece İstanbul Milletvekili İlhan Kesici aradı. Onun dışında tık yok.

Sözcü Gazetesi Yazarı Rahmi Turan kitabı köşesine taşıdığı ilk gün tabiri caizse telefonlarım kilitlenmişti. Memleketin dört bir tarafından arayan Cumhuriyet Halk Partililerin duyarlılıklarına şahit oldum. Emekli Öğretmenler aradı. Parti de daha evvel aktif görevde bulunmuş partililer aradı. Önceki dönemlerde Belediye Başkanlığı görevinde bulunmuş partililer aradı. Cumhuriyet Halk Partisi’nin emektarları aradı. Hatta ve hatta cezaevinde işlemiş olduğu bir suçtan dolayı yatmakta olan bir hükümlü bile aradı. İnan ki; arayan her bir partili veya partiye oy verenler Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidara gelip gelemeyeceğine dair sorular sordular. Onlara ne diyebilirdim ki? Onlara partilerine sahip çıkmalarını söyledim. Gerisi zaten kitap ta ayrıntılı olarak yazılıyor.07.09.2017

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title