BugünMakaleler

ARAKAN KATLİAMLARINA SESSİZ KALMAK

Myanmar Bangladeş Çin, Laos ve Tayland arasında yer alan bir devlet. Birmanya olarak da biliniyor. Resmi adı ise Myanmar Birliği Cumhuriyeti’dir. Ülkenin % 90’ı da Budist’tir. Basına sızan haberlerden Arakan da yaşayan bu kimliksiz Müslüman halkına yapılan katliamları anımsadığınızı sanıyorum.

Myanmar’ı son dönemlerde Müslümanlara katliam yapan Budistlere karşı sessiz kalan devlet olarak biliyoruz. Müslümanlar Ortadoğu’da birbirlerini yerlerken Myanmar’da Müslümanlar katlediliyor. Vahşi batının özellikle İngiltere’nin desteklediği hükümet maalesef Müslümanlar üzerinde yapılan baskılara sessiz kalıyor. İsrail Filistin’de nasıl Müslümanları katlediyorsa Myanmar da da Budistler Müslümanları katlediyor. Sanırsınız ki Budistler İslami cihat örgütlerinden intikam alıyor. İslami cihat örgütlerinin işlevi ile Arakan’daki Budistlerin işlevi birbirinden farklı ama insanın aklına ilk etapta bu benzetme geliyor.

Myanmar kurulduğu yıllarda sosyalist ve tek partili hükümet tarafından yönetildi. Batının da desteği ile ülkede muhalif olan Suu Kyi uzun yıllar merkezi hükümete karşı mücadele yürüttü. Suu Kyi nihayetinde 2012 yılında yapılan seçimleri kazanarak ülkeyi yönetmeye başladı. Ancak bu hükümet döneminde Budistler Müslüman kesimlere karşı sürekli saldırı, katliam uygulamaya başladı. Bu saldırıların arkasında halkın büyük çoğunluğunun Budist olması elbette büyük önem taşıyor. Ülkeyi yöneten Suu Kyi’de bu saldırılara karşı sessiz kalması ileride daha büyük katliamlarının geleceğinin işaretçisidir.

Geçen gün İngiltere bu ülkede yaşanan trajedi için Birleşmiş Milletler Örgütü’nü toplantıya çağırdı ancak bu toplantıdan herhangi bir sonuç çıkmadı. Bu ülkede kimlikleri elinden alınan bir milyona yakın Müslümanın bulunuyor ve bu halkın geleceği şu an tehlike altındadır. Şu ana kadar da Müslüman katliamları ile ilgili ciddi anlamda bir adım atılamadı. Umarım daha çok geç olmadan kimliksiz yaşayan bu Müslümanlara yapılmakta olan katliamlar önlenir. Yoksa Arakan da yaşayan bu kimliksiz Müslümanlar göz göre göre yok edilecekler. Dünyayı yönetmekte olan küresel güçler de bayram edecek.

Biraz önce de ifade ettiğim gibi Ortadoğu da radikal İslami teröristler cihat adı altında katliam yaparken Myanmar da da Budistler Müslümanlara karşı katliam yapıyor. Aslında her iki durumda da olan yine Müslümanlara oluyor. Batı bugüne kadar Müslümanları birbirine kırdırmak suretiyle ortaya çıkan boşluğu kendi emelleri için kullandı. Halen daha aynı senaryoyu uygulamaya devam ediyorlar. Genişletilmiş Büyük Ortadoğu Projesinin asıl amacı da zaten budur. Ancak Myanmar da ki Müslümanların katledilmesi kimin işine yarayacak? Bunu bilen yok. Yoksa Budistler ülke nüfusunun onda birine sahip olan Müslümanları kendilerine rakip görmüş olamazlar. İslami cihat örgütlerinin Ortadoğu da estirdiği terörün sorumlusu bir milyon kimliksiz Müslüman olamaz. Bu kimliksiz Müslümanlar olsa olsa dini ibadetlerini huzur içinde yaşamak suretiyle hayatlarını sürdüren Arakan halkı olurlar.

Şurası çok açık ve belli ki; Uluslararası çevreler şu ana kadar Arakan da yapılmakta olan Müslüman katliamlarına karşı nasıl bir tutum alacaklarına dair bir strateji geliştiremediler. Sanıyorum bu konuda İslami cihat örgütlerinin Ortadoğu da estirdikleri terör etkili oluyor. Ancak uygarlık öte yandan da Arakan katliamlarına sessiz kalmamalıdır. Bu konuda gerekli adımları bir an evvel atmalıdırlar. Yoksa yarın çok geç olabilir. Bu gidişle yakın bir zamanda Arakan Müslümanları tarihten silinebilir. Bunun sorumlusu da bugüne kadar İslami, terör örgütlerini besleyen küresel güçler olurlar. 05.09.2017

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title