BugünMakaleler

MARİFET ÜLKEYİ OHALSİZ YÖNETMEKTİR

AKP Genel Başkanı Erdoğan iktidara geldiği dönemlerde sürekli geçmiş yıllarda iktidara gelen siyasi partileri Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’nde terörle mücadele kapsamında ilan edilen sıkıyönetim dönemlerini eleştirirdi. Sıkıyönetimi kaldırdıklarından dolayı da kendileri ile övünürdü. Sıkıyönetim dönemlerini sürekli istismar konusu yapardı.

Peki, şimdi ne haldeyiz? Ülke nasıl yönetiliyor? Demokrasi ne durumda? İnsan hak ve özgürlükleri ne durumda? Ülkemizde adalet var mı? Erdoğan bu konularda da eskisi gibi övünebilir mi? Ülkeyi normal yönettiklerini söyleyebilir mi? Hiç sanmam.

AKP Genel Başkanı Erdoğan terörle mücadele ettiklerini söyleyebilir. Sınır ötesi operasyon yaptıklarını söyleyebilir. Söylerse bu konuda haklı olur, ancak terörle mücadele ederken demokrasiyi ortadan kaldırmayacaksın. İnsan hak ve özgürlüklerini kısıtlamayacaksın. Adaleti ortadan kaldırmayacaksın. Sürekli ve kesintisiz devam eden OHAL’e de bir son vereceksin. Toplumu kutuplaştırmayacaksın. Terörle mücadele ederken bu kıstasları da yerine getirebiliyorsan ülkeyi iyi yönetiyorsun demektir. Yok, eğer terörle mücadele ediyorum diye demokrasiyi tümden rafa kaldırıyorsan ülkeyi iyi yönetemiyorsun demektir.

Geçmiş dönemlerde iktidara gelen siyasi partiler terörle mücadele ederlerken belirli dönemlerde elbette sıkıyönetim ilan ediyorlardı. Bu dönemlerde iktidara gelen siyasi partiler ister sağcı olsun, ister solcu olsun hiç birisi de ülkeyi bu denli kutuplaştırmamışlardı. Seksenli ve doksanlı yıllardan bahsediyorum. Hani Erdoğan da sürekli o dönemleri eleştiriyordu ya, bu yüzden o dönemleri örnek aldım. Şimdiki iktidar ile o dönemlerdeki iktidarlar arasında da dağlar kadar fark var. Örneğin geçmiş dönemlerde iktidara gelen siyasi partiler terörle mücadele kapsamında sıkıyönetimi belirli dönemlerde ve aralıklı ilan ediyorlardı. Şimdi ise kesintisiz ve sürekli olarak tüm ülkede uygulanıyor.

ABD / FETÖ darbe girişimi bastırıldı mı kardeşim? Evet bastırıldı. Bu terör örgütünün geri kalanları şu an yine darbe girişiminde bulunma ihtimalleri var mı? Elbette yok. Peki, o zaman OHAL halen neden devam ediyor? Hangi gerekçe ile sona erdirilmiyor? İlk zamanlarda ‘’Fazla uzatmayacağız’’ dediler mi? ‘’En fazla bir iki dönem olur’’ dediler mi? Evet, dediler. Peki, o zaman kardeşim bu OHAL halen daha neden kaldırılmadı? Bu sorunun yanıtını veren var mı?

Eğer siz ülkeyi iyi yönetmek istiyorsanız her şeyden evvel bir defa OHAL’i kaldıracaksınız. Demokrasinin tüm kurallarını işleteceksiniz. Adaleti sağlayacaksınız. İnsan hak ve özgürlüklerini kısıtlamayacaksınız. Toplum üzerindeki baskıları kaldıracaksınız. Görsel ve yazılı basın üzerinde oluşturulan baskılara da bir son vereceksiniz. Ülkeyi yaşanabilir bir hale getireceksiniz. Eğer bunları başarabiliyorsanız ülkeyi iyi yönetiyorsunuz demektir. Yok, eğer bu kıstaslara uymuyorsanız ülkeyi yönetemiyorsunuz demektir.

Ülkeyi iyi yönetmek için her şeyden evvel bir defa devlet adamı olmak gerekir. Uygulanan dış siyaset tutarlı olması gerekir. ABD ve onunla birlikte hareket eden işbirlikçi ülkelerin yerine komşu ülkeler ile iyi geçinmek gerekir. ABD / FETÖ terör örgütleri ile iş tutmamak gerekir. Komşu ülkelerde yapacağınız operasyonları da o ülkenin meşru devlet başkanları ile birlikte yapmanız gerekir. Eğer siz bu konularda tutarlı bir dış politika güdemiyorsanız ülkeyi de iyi yönetemiyorsunuz demektir. Ülkeyi zamanında FETÖ denen terör örgütüne teslim etmişseniz ülkeyi iyi yönetememişsiniz demektir. Ve halen kendi yaratmış olduğunuz terör örgütü ile OHAL kapsamında mücadele etmek durumunda kalmışsanız hiç kusura bakmayın halen daha ülkeyi iyi yönetemiyorsunuz demektir. 02.04.20178

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title