BugünMakaleler

İKİNCİ TUĞRUL TÜRKEŞ OLAYINA DOĞRU

Basından öğrendiğim bilgilere göre Saadet Partisi’nin AKP’nin MHP ile yapmış olduğu ittifaka katılmaması iktidar partisi üzerinde derin izler bırakmış. Nasıl olur da oy oranı % 2’ler de olan bir siyasi parti bu ittifaka katılmazmış. Anlayacağınız İktidar partisi bu aralar Saadet Partisi’ne fena takmış durumda. Bir taraftan anlaşmak için tüm kapılar açık tutulurken diğer taraftan da farklı senaryolar çizilmeye başlanmış. Sanıyorum ileriki günlerde bu planları net bir şekilde öğrenebileceğiz. Ben şimdilik basına yansıyan bir senaryodan bahsedeyim.

AKP’nin Saadet Partisi ile ilgili planlarından bir tanesi Necmettin Erbakan’ın oğlu Fatih Erbakan’ı AKP’den milletvekili yapmakmış. Böylelikle Milli Görüş cephesine mesaj verilecekmiş. Milli Görüş’ün AKP’de temsil edildiğinin imajı verilecekmiş. Böylelikle Milli Görüş cephesinden gelenlerin oyu alınacakmış. Bu senaryo tutar mı bilemem ancak görünen o ki, Temel Karamollaoğlu’nu ikna edemeyen iktidar partisi Saadet Partisi’nin tabanını ikna etmek için Fatih Erbakan’ı partilerinden milletvekili yapabilirler. Fatih Erbakan’ın da bu teklife evet diyeceğini sanıyorum. Çünkü Fatih Erbakan Tuğrul Türkeş gibi babasının partisine genel başkan olamayınca muhakkak ki böyle teklifleri değerlendirmek isteyecektir.

Fatih Erbakan AKP’den milletvekili yapılır da seçilirse bilin ki muhakkak suretle bakan da yapılır. Çünkü iktidar partisinin bu aralar düşen oylarını toparlamaya ihtiyacı var. Başkanlığı muhakkak suretle kazanmaya ihtiyaçları var. Yoksa bu saatten sonra başkanlığı kaybederlerse bir çuval incir heba olmuş olacak. Böylelikle AKP iktidarı da sona ermiş olacak. İktidar partisinin bugünlerde çırpınmasının tek sebebi budur. Yoksa iktidar partisi Saadet Partisi ile bu derece ilgilenmezdi.

Benim gördüğüm kadarı ile iktidar partisi her hâlükârda 2019 seçimlerini muhakkak suretle kazanmak istiyor. Başkanlığı kimseye kaptırmak istemiyorlar. Mümkün olduğunca irili ufaklı tüm siyasi partileri kendi bünyelerine katmak istiyorlar. Parti olarak ayakta kalanlar ile de ittifak yapmak istiyorlar. Böylelikle seçmen nezdinde seçimleri yine kendilerinin kazanacakları hissettirmek istiyorlar. Bu nedenle karşılarına çıkabilecek adayları da etkisizleştirmek istiyorlar. Abdullah Gül’ün muhalefetin potansiyel başkan adayı olmamasını istiyorlar. Saadet Partisi ile bu denli uğraşmalarının arkasında da zaten bu öngörü yatıyor. Saadet Partisi ile ittifak yaparak bir taraftan Abdullah Gül’ün aday olmasının önüne geçmeye çalışıyorlar diğer taraftan da ittifak yaptıkları siyasi partilerin sayısını çoğaltarak seçmene seçimi yine kendilerinin kazanacaklarını hissettirmek istiyorlar. Aynı zamanda da ne kadar çok siyasi parti ile ittifak yapılırsa seçim hilesi de o oranda yasal olur. Yoksa durduk yerde mühürsüz zarfları neden geçerli kıldılar sanıyorsunuz?

İktidar partisi Saadet Partisi’ni ikna edemez ise bilin ki, Fatih Erbakan ve onunla birlikte hareket eden birkaç partiliyi kendi listelerinden milletvekili yaparlar. Fatih Erbakan’ı da bakan yaparlar. Eğer Fatih Erbakan iktidar partisinin listelerinden milletvekili olursa şimdiden ikinci Tuğrul Türkeş olayının yaşanacağını söyleyebilirim. Tuğrul Türkeş ’de babasının partisine genel başkan olamamıştı. Tuğrul Türkeş MHP içinde siyaset yaparken seçim hükümetine bakan olmuştu. Sonrasında kullanma miadı dolunca pabucu dama atılmıştı. İşte şimdi sıra galiba Fatih Erbakan’a geldi. O da babasının partisine genel başkan olamamıştı. Şimdi o da Tuğrul Türkeş’in izinden giderek bakan bile olabilir.

Tarih tekerrürden ibarettir. Gelişmeler şimdilik bu yönde ilerliyor. Ancak bu işin sonunda kullanılma miadının dolma ihtimali var. Tuğrul Türkeş olayında olduğu gibi pabucun dama atılma durumu var. 28.03.2018

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title