BugünMakaleler

BAHÇELİ’NİN KULLANILMA MİADI

İktidar partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi arasında yapılan ittifakı kamuoyundan takip ediyor olmalısınız. Bu ittifak Meclis’te de yasalaştı. Bunun anlamı ise 2019 seçimleri sonuna kadar İktidar Partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi’nin balayı yaşayacak olmasıdır. Bu ittifaka siz nasıl bakıyorsunuz bilemem ama ben bu şekilde bakıyorum. Milliyetçi Hareket Partisi’nin pabucunun da 2019 seçimlerinden sonra kurulacak olan hükümetin görev sonunda dama atılacağını düşünüyorum. Çünkü iktidar partisi öteden beri kullandığı siyasileri ve partileri hep bu şekilde kullanıp attı.

İktidar Partisinin Milliyetçi Hareket Partisi ile geçirmekte olduğu balayı neden 2019 seçimleri sonuna kurulacak hükümetin görev süresi sonunda biteceğini daha önce de yazmıştım. Gördüğüm lüzum üzerine bir daha yazma gereği duydum. Şimdi her şeyden evvel bir defa bugüne kadar İktidar partisinin muhalefet partileri ve siyasiler ile ilişkisini şöyle bir gözünüzün önüne getirin. Mesela ilk olarak HDP’yi ele alalım. İktidar partisi açılım sürecini yürütürken en çok desteği bu siyasi partiden almıştı. Sonra çıkarlar çatıştı. AKP açılım sürecinden dolayı oylarının eridiğini fark edince açılım masasını devirdi. HDP’de bir anda tuka oldu. Çünkü açılım sürecinin bitmesiyle beraber HDP’nin de misyonu tamamlanmıştı. Bu süreçte HDP 17 / 25 Aralık Yolsuzluk soruşturmasında AKP’yi aklamakla ve Gezi Parkı olaylarında Taksim alanından çekilmekle kaldı.

İktidar partisi yine 7 Haziran seçimlerinde tek başına iktidarını kaybettikten sonra tekrar seçime gidebilmek için seçim hükümeti kurdu. Bu seçim hükümetine de MHP’den Tuğrul Türkeş Bakan olarak atandı. O dönem Bahçeli Tuğrul Türkeş’i sert bir dille eleştirdi ama Tuğrul Türkeş bütün eleştirilere rağmen kurulan seçim hükümetinde yer aldı. İktidar partisi de Tuğrul Türkeş’in kullanma miadı dolunca pabucunu dama attı.

İktidar partisi şimdi de Tuğrul Türkeş’in eski partisini kullanıyor. MHP’nin 2019 seçimlerinde baraj altında kalacağı için İttifak sistemi ile hem Başkanlığı garanti altına almaya çalışıyor hem de MHP’yi tekrar Meclis’e sokarak kullanmaya devam etmek istiyor. Görünen o ki, bu sistem ile MHP 2019 seçimlerinde Meclis’e girebilecek. Ancak eskisi kadar Milletvekili çıkaramayacak. Ne kadar Milletvekili çıkarabilirse o sayıda Meclis’te yer alacak. 2019 seçimlerinin sonunda da MHP’nin kullanma miadı dolmuş olacak. Zaten iktidar partisi 2019 seçimlerini kazandığı takdirde MHP’ye ihtiyacı da kalmayacak ama yine de MHP’yi 2019 seçim döneminin sonuna kadar kullanmaya devam edecek. Bu sayede Bahçeli’de bir dönem daha Milletvekili seçilmiş olacak. Hepsi bu. Bunun başka ötesi yok.

İktidar partisi bu ülkede tamı tamamına on altı yıldan bu yana kullan at politikası izliyor. Kimi hangi koşullarda kullanacaksa öyle kullanıyor. Baktı ki kullanacağı partili ile ilgili hassasiyetler var. Durum oldukça kritik ve önemli görünüyor. O zaman mümkün olduğunca alttan alıyor. Partiliyi veya partiyi kırmamak için üstünde titriyor. Her şeyi seferber ediyor. Siz de sanırsınız ki, iktidar Partisi kullanmakta olduğu partilinin hassasiyetini önemsiyor. Aslında alakası yok. Her şey o partilinin veya siyasi partinin desteğini almak için yapılıyor. Bundan başka bir şey yok. Partili veya siyasi parti ne zamana kadar kullanılacaksa o zaman kadar kullanılıyor. Sonrası malum.

Milliyetçi Hareket Partisi’nin de sonu önceki kullanılanlardan hiçbir farkı olmayacak. Ha bu durumu Devlet Bahçeli ne zaman fark eder bilemem ama bildiğim bir şey varsa o da, Milliyetçi Hareket Partisi’nin pabucu da 2019 seçimlerinden sonra kurulacak hükümetin görevi sonunda dama atılacağıdır.27.03.2018

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title