Makaleler

KORİDORU KİM TEKLİF ETMİŞ?

sait-balci

Sosyal Medyada Cemaat ’in sesi olarak bilinen Fuat Avni geçenlerde twitter hesabından Mitomani ve Hubris hastalıkları ile ilgili tweetler atmış. Mitomani, yalan söyleme hastalığı, hubris ise kibir sendromu anlamına geliyor. Fuat Avni Erdoğan’ın rahatsızlığını bu iki hastalığa bağlamış. Erdoğan’ın hastalığı Mitomani ve Hubris midir bilemem ama Fuat Avni atmış olduğu tweetlerde Erdoğan’ın rahatsızlığının bu iki hastalık olduğunu iddia ediyor. Hatta Fuat Avni Erdoğan’ın doktorlarının ve yakın çevresinin de bu hastalığı bildiklerinin altını çiziyor.

Şimdi durduk yerde bu konu da nereden çıktı diyeceksiniz. Bir örnek ile açıklamaya çalışayım. ABD, IŞİD kuşatması altında bulunan Kobani’yi yakın bir zamandır havadan bombalıyordu. Fakat şu ana kadar bu hava saldırıları IŞİD güçlerine geri adım attıramamıştı. Bunun üzerine ABD Kobani’nin IŞİD güçlerinin eline geçmemesi için YPG güçlerine havadan silah yardımında bulundu. Havadan atılan silahların bir kısmını da IŞİD güçlerinin eline geçti. Bunun üzerine ABD Kobani’de IŞİD güçleri ile savaşmakta olan YPG güçlerine destek olmaları için Peşmerge güçlerini Kobani’ye yardım etmeleri için düğmeye bastı. Bu durum Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iletildi. Erdoğan her ne kadar YPG güçleri ile PKK’yı bir tutmasına rağmen ABD’nin baskısına dayanamadı ve ABD’nin Peşmerge güçlerinin ülkemiz üzerinden Kobani’ye geçmelerine izin vermek zorunda kaldı.

Peşmerge güçlerinin Birleşmiş Milletler kararı olmaksızın ülkemiz üzerinden Suriye topraklarına geçiş izni verilmesi aslında Suriye’ye karşı açıkça bir savaş suçu işlenmesi anlamına geliyor. IŞİD ile YPG güçleri arasında devam etmekte olan savaşa YPG güçlerine yardım ve yataklık ettiğimiz anlamına geliyor. Uluslararası savaş kurullarını da alt üst ettiğimiz anlamına geliyor. Daha da açıkçası sosyal devletin çökmüş olduğu anlamına geliyor.

Erdoğan Peşmerge güçlerinin ülkemiz üzerinden Kobani’ye geçeceklerinin ortaya çıkmasından sonra ‘’Biz peşmergelerin ülkemiz üzerinden kontrollü şekilde geçmelerine izin verdik’ ’dedi. Bu açıklama üzerine eski Bağdat Büyükelçisi olarak görev yapan James Jeffrey,Deutsche Welle yapmış olduğu bir söyleşide ‘’Türkler ve özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan, PYD’yi PKK ve temelde IŞİD ile bir tutmakta inat ediyordu. Ama o sırada ABD’de bölgede Kürtler ve askeri durum nedeniyle, daha fazlasının yapılması için baskı altındaydı. Bu yüzden Obama Erdoğan’ı, Dışişleri Bakanı Kerry’de Türk mevkidaşını aradı. Ve sonuç esasen, Türkiye’nin fikir değiştirmesi oldu’’ diye açıklamada bulunmuş. Halen Washington Enstitüsü uzmanı olan Jeffrey ,’’Erdoğan’ın Obama’nın bu isteği karşısında herhangi bir ses çıkarmadığı gibi Kuzey Irak’taki Peşmergelere Türkiye üzerinden koridor açılmasına da izin verdiler’’ diyor. Buyurun bakalım cenaze namazına. Kim doğruyu söylüyor? Ülkemiz üzerinden Kobani’ye geçiş koridorunu Erdoğan mı teklif etti, yoksa ABD’nin isteği üzerine Erdoğan kabul etmek mi zorunda kaldı?

Şimdi artık başa dönebiliriz. Ne diyordu Fuat Avni? Mitomani yalan söyleme ve en önemlisi de söylediği yalana gerçekten inanma hasatlığıdır. Mitomanikler, suçluluk psikolojisinden kurtulamazlar. Her şeye bahane uydurma durumu, zaman içinde büyük yalanlara yol açar. Mitoniklerin yalanı ortaya çıkınca doğruluğuna herkesi inandırmak için daha büyük yalana başvurur ve kontrollerini kaybederler.’’ diyor. Fuat Avni’nin dediği gibi Erdoğan’da Mitomani ve Hubris hastalığı var mıdır bilemem. Ancak bildiğim bir şey varsa o da Büyük Ortadoğu Projesi uğruna ABD ‘ye elini verip kolunu kaptıran Erdoğan’nın YPG güçlerine verilecek yardımın PKK ‘ya yarayacağını düşünmesine rağmen ABD’ye boyun eğmiş olmasıdır. Yani Erdoğan’ın Peşmerge güçlerinin ülkemiz üzerinden Kobani’ye geçmelerine izin vermiş olmasıdır. Başka söze de gerek yok. Pazartesi günü tekrar görüşmek üzere hoşça kalın. 24.10.2014

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title