Makaleler

BAKALIM BU DÖNEM GEÇİNEBİLMİŞLER Mİ?

sait-balci

İktidar partisi ile muhalefet partililerin geçmiş dönemlerde en çok anlaştıkları konu her zaman milletvekili maaş artış zamları olmuştur. Sanıyorum milletvekilleri aynı duyarlılığı önümüzdeki günlerde yine sergileyecekler. İşçi, memur ve emeklilerin maaş artışlarına göstermedikleri ilgiyi, kendi maaşları söz konusu olduğu zaman topyekûn gösterirler. İktidarı da muhalefeti de bir anda birbirlerine kenetlenirler. Farklı partilerin milletvekilleri olduklarını bilmemiş olsanız kırk yıllık dost sanırsınız. Bugüne kadar yaptıkları kavganın da bir anda yok olduğunu görürsünüz. Maaş artışları Meclis ’ten geçene kadar da ortama saygı ve sevgi egemen oluverir. Oturumu yöneten Meclis Başkanvekiline bile itiraz etmezler. Hatta birbirleri ile atışmadan süt içmiş bülbüller gibi uslu uslu otururlar Üstüne üstlük sanki milletin çıkarları adına hizmet ediyorlarmış gibi bir de havalara girerler. Neymiş efendim? Geçinemiyorlarmış. Hayat pahalıymış. Milletvekili olarak çok masrafları oluyormuş. Falan filan. Bir dinleseniz, ağlarsınız acınacak hallerine.

Siyasi partilerdeki liderlik sultası da zaten bu milletvekili maaşları yüzünden oluyor. Sanki milletin sorunlarını çözüyorlarmış gibi oturdukları yerden dünyanın parasını alıyorlar. Yetmiyor, istedikleri kadar arttırıyorlar. Bu konuda hiç görüş ayrılığı da olmuyor. Ekmek elden su gölden geçinip gidiyorlar. Ballı börekli bu maaşları aldıktan sonra kim dinler işçinin, köylünün, emeklinin geçim derdini? Onlar kendi derdinde. O derece yani. Denemesi bedava. 2015 yılında yapılacak olan genel seçimlerine şunun şurasında ne kaldı? Hatta iktidar partisi seçimleri öne almayı bile düşünüyor. İşte şimdi Milletvekilleri ve Milletvekili adayları ile konuşmanın tam sırası. Hele bir konuşun bakalım. Genel Başkanlarını eleştirebiliyorlar mı? Hatta şu sıralar maaşlarının artırılmasının gündem de olduğu bugünlerde yüksek maaş artışlarına itiraz ediyorlar mı? Etmezler. Maaş artışlarının görüşüldüğü günlerde her şeyi unuturlar ama maaş zammını arttırmayı asla unutmazlar.

Siyasi partilerdeki liderlik sultasının ballı börekli milletvekili maaşlarından kaynaklandığını aslında üzülerek söylüyorum. Ülkemizin milletvekillerinin bu maaşlara kul köle olmasından da son derece huzursuz olduğumu söyleyeyim. Çünkü gerek iktidar partisi milletvekilleri, gerekse muhalefet partileri milletvekilleri maaşları yüzünden parti içi demokrasiyi bile çalıştırmıyorlar. Düşüncelerini parti içinde özgür iradeleri ile bile ifade edemiyorlar. Neden? Sırf Genel Başkanlara ters düşmemek için tabi. Peki, kendi içlerinde bile düşüncelerini özgürce tartışamayan milletvekilleri ülkenin sorunlarını çözebilirler mi? Sırf kendi çıkarları adına milletvekili olanlar halkın sorunlarını derman olabilirler mi? Siz hiç fahiş artan milletvekili maaş zamlarına itiraz edip te fark zammı geri iade eden veya bu farkı bir hayır kurumuma bağışlayan bir milletvekiline rastladınız mı? Bir dönem milletvekili seçilip te gelecek dönem başka bir partilinin önünü açmak için aday olmayan bir milletvekiline rastladınız mı? Lafa gelince demokrasi nutukları atarlar ama işe gelince sus pus oluverirler.

Sözü, milletvekili maaş zamlarından alıp parti içi demokrasiye kadar getirdim. Öyle ama. Hepsi de birbiri ile o kadar ilişkili ki ayırt edemezsiniz. Maalesef bu hastalık tüm siyasi partilerinde var. Eğer gelişmesini tamamlamış ülkelerde olduğu gibi bizde de milletvekili maaşları düşük olsaydı parti içi demokrasi daha fazla işlemez miydi? Demokrasisi tam işleyen bir ülkede refah seviyesi yükselmez mi? İşsizlik oranı azalmaz mı? Kişi başına düşen milli gelir artmaz mı? Haksız mıyım? Bugünlük te bu kadar. Yarın tekrar görüşmek üzere hoşça kalın. 23.10.2014

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title